LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
Renowacja lastryko. Jak ją przeprowadzić w kilku krokach?
Lastryko to popularny materiał budowlany. Jest estetyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak z czasem szarzeje i matowieje – dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić jego renowację. Oto krótki poradnik, jak wyczyścić stare lastryko i nadać mu pierwotny połysk.
Lastryko – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Lastryko możesz spotkać na parapetach i schodach, podłogach i tarasach. Wysokie parametry wytrzymałościowe tego materiału sprawiają, że wykonane z niego płyty nadają się do zastosowania na zewnątrz. Do licznych zalet należy odporność na promieniowanie UV oraz niski współczynnik nasiąkliwości. Co więcej, ten sztuczny kamień jest niezwykle wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Funkcjonalne zalety w połączeniu z atrakcyjną ceną sprawiły, że lastryko należy do często stosowanych materiałów budowlanych.
Po wielu latach użytkowania lastryko stopniowo traci swoją pierwotną estetykę. Płyta matowieje, a jej odcień staje się mniej wyraźny. Ten proces jest jednak całkowicie odwracalny! Renowacja lastryko to trudne zadanie, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług fachowej ekipy. Mimo to wystarczy smykałka do majsterkowania i kilka podstawowych narzędzi z warsztatu, by samodzielnie uporać się z tym wyzwaniem.
Renowacja lastryko – potrzebne materiały i narzędzia
Odnawianie lastryko do pierwotnego stanu polega na szlifowaniu. Jednak niezwykle ważną informacją jest to, że szlifowanie tego materiału powinno przebiegać na mokro. W innym wypadku pył powstały przy pracy praktycznie uniemożliwia prawidłowe przeprowadzenie czynności.
Co będzie Ci potrzebne do przeprowadzenia samodzielnej renowacji? Przede wszystkim szlifierka kątowa, która jest przystosowana do pracy na mokro. Najlepiej przygotować do niej dwie tarcze o różnej gradacji: 54-60 i 12—240. Jeżeli na odnawianej powierzchni są trudno dostępne miejsca, zaopatrz się w kamienie szlifierskie (nerki) – przy ich pomocy dotrzesz tam, gdzie wykorzystanie narzędzia jest niemożliwe.
Niezbędne będą także środki czystości, dzięki którym wyczyścisz powierzchnię z pyłu po szlifowaniu. Do dalszych etapów pracy przydadzą Ci się szczotki polerskie – dla lepszego efektu możesz użyć również specjalnej pasty. Jeżeli powierzchnia z lastryko jest wyeksponowana, warto dodatkowo zadbać o jej nabłyszczenie. Przygotuj także silikonowy impregnat do kamienia.
Jak odnowić lastryko? Instruktaż krok po kroku
Pora przystąpić do dzieła! Jak wyczyścić stare lastryko? Oto poradnik krok po kroku.
1. Szlifowanie
Zeszlifuj powierzchnię najpierw gruboziarnistą, następnie drobnoziarnistą tarczą. Użyj nerek, by dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Dbaj o stałe nawilżenie, by praca przebiegała na mokro – inaczej podczas szlifowania powstanie pył utrudniający dalsze wykonywanie czynności.
2. Czyszczenie
Po zeszlifowaniu dokładnie wyczyść lastryko z pyłu i innych pozostałości. Zanim przystąpisz do następnego etapu, upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie sucha.
3. Polerowanie
Wygładź powierzchnię przy pomocy szczotki polerskiej. Drobnoziarnista pasta przyspieszy pracę i pozwoli Ci uzyskać lepszy efekt polerowania lastryko. Renowacja jest już prawie zakończona!
4. Wykończenie
Powierzchnię lastryko możesz dodatkowo zabezpieczyć silikonowym impregnatem do kamienia oraz nabłyszczyć specjalnym preparatem. Dzięki temu materiał będzie wyglądać na nowy i posłuży Ci przez kolejne lata!
Odnawianie lastryko – podsumowanie efektów pracy
Wiesz już, jak odnowić lastryko. Jego powierzchnia wreszcie odzyska dawny blask, a niepowtarzalny kolor i wzór mieszaniny ponownie staną się widoczne. Optymalne wykończenie przy pomocy impregnatu i preparatu nabłyszczającego dodatkowo zwiększy funkcjonalność i podkreśli estetykę materiału. Oprócz tego dzięki własnoręcznie przeprowadzonej renowacji zaoszczędzisz na kosztach wezwania fachowca, a Twoja zaradność z pewnością zdobędzie aprobatę domowników!
Data aktualizacji: 22/03/2024