Okna dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Osoby posiadające lub mające wkrótce stać się posiadaczami domów jednorodzinnych, mogą stanąć przed dylematem: stosować okna dachowe czy nie? Z jakimi wadami i zaletami wiąże się zamontowanie okien w dachu?

Kiedy stosować okna dachowe?

Posiadanie okien dachowych jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy strych stanowi dodatkową część mieszkalną w domu. Dzieje się tak w większości nowoczesnych budynków. Ostatnie piętro jest wówczas zaaranżowane na loft – cechują je rozległość i przestrzenność. Często nie ma w nim podziału – nie występują ściany lub jest ich mniej. Jeśli więc chcemy osiągnąć odpowiedni efekt, musimy zapewnić wnętrzu dostateczną ilość światła. Sztuczne źródła nie wystarczą – konieczne staje się zamontowanie okien. Ponieważ na strychu większość ścian jest skośnych, bo znajdują się tuż pod dachem, idealnym rozwiązaniem staje się zastosowanie okien dachowych.

Okna montowane w dachu sprawdzają się także w pomieszczeniach nieprzystosowanych do mieszkania, ale przeznaczonych do przechowywania nieużywanych sprzętów, mebli, ubrań czy sezonowych ozdób. Możliwość otworzenia okna sprawia, że w pomieszczeniu nie panuje duchota, a znajdujące się tam akcesoria nie zaśmierdną. Światło wpadające przez okno pomoże nam szybko znaleźć to, czego szukamy.

Porada eksperta

Montując okna dachowe z PVC, musimy pamiętać o zastosowaniu mikrowentylacji lub listwy wentylacyjnej, bądź też skorzystać z innego sposobu na rozszczelnienie. Warto wybierać okna z możliwością zostawiania mikrouchyłów. Z kolei modele z nawiewnikiem zapewnią właściwą ilość powietrza z zewnątrz nawet bez wietrzenia pomieszczenia.

Okna dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Zagrożenia związane ze stosowaniem okien dachowych

Przed zdecydowaniem się na okna dachowe należy rozważyć kilka kwestii. Stanowią one nie tyle nieusuwalne wady, co potencjalne zagrożenia. Wybranie odpowiednich okien niweluje je. Owymi zagrożeniami są:

- uciekanie ciepła z domu przez okno. By temu zapobiec, musimy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła w danym modelu. Jest określony symbolem U. Im mniejszy, tym lepiej, ponieważ świadczy o mniejszej stracie ciepła,

- nieszczelność przy wietrze, deszczu i śniegu. Szczelność to istotna kwestia zarówno na strychach adaptowanych na mieszkanie, jak i wykorzystywanych jako schowki. Okna dachowe są bardziej narażone na przeciekanie, jako że krople spadają na nie wprost, a nie pod kątem. By zabiec przedostaniu się do środka wody, musimy zabezpieczyć je oblachowaniem: aluminiowymi okładzinami,

- zwiększony hałas w pomieszczeniu. To ma znaczenie wyłącznie w adaptowanych strychach, zwłaszcza w domach położonych przy ruchliwych drogach. Nikt nie chce, żeby popołudniowy relaks zakłócały mu przejeżdżające pod oknem samochody czy szczekające psy. Z tego względu okna dachowe muszą mieć odpowiednią klasę izolacji akustycznej – na cichych osiedlach wystarczy 1, przy drogach szybkiego ruchu nawet 6,

Dowiedz się: Jak sprawnie umyć okna

Okna dachowe – co warto o nich wiedzieć?

- brak możliwości kontrolowania wpadającego do pomieszczenia światła. Jeśli chcemy obejrzeć w środku dnia film lub odpocząć, przydatne będzie zamontowanie na oknach dachowych rolet. Znając instrukcję, można to zrobić nawet samodzielnie. Rolety dachowe są dekoracyjne, więc bez trudu znajdziemy model odpowiadający kolorystyką ścianom czy meblom i uzupełniający aranżację wnętrz. Plisy w konstrukcji nie różnią się od rolet stosowanych na tradycyjnych oknach. Z kolei markizy to idealne do okien połaciowych – montuje się je w łatwy i szybko sposób.