Kiedy montujemy parapet?

Parapet to nie tylko element instalacji okna – sprawdza się jako ulubione miejsce kota do wygrzewania się w słoneczne dni, domowy ogródek z kwiatami i sadzonkami, a czasami dodatkowe krzesło w zatłoczonej kuchni. By mieć pewność, że sprawdzi się w każdej z wymienionych funkcji, powinniśmy dobrać odpowiedni moment w toku budowy na jego prawidłowe osadzenie.

parapet wewnętrzny pvcParapet zewnętrzny

Ponieważ usadowienie zewnętrznych elementów to zdecydowanie dużo pracy, zaoszczędzimy sobie wysiłku jeśli wykonamy ją przy okazji ocieplania budynku. W ten sposób oszczędzimy sobie dodatkowego czyszczenia,choć w przypadku ścian jednowarstwowych i trzywarstwowych możemy zamontować parapety na każdym etapie przed tynkowaniem. Spotkamy się jeszcze z wykonawcami, którzy przychylają się do teorii, by był to jeden z ostatnich elementów wykończenia, jednak będzie to oznaczać wycinanie tynku i pracochłonne poprawki. Oczywiście przed podjęciem dalszych prac należy szczelnie i dokładnie zabezpieczyć parapet za pomocą taśmy i kilku warstw folii.

Unikajmy wykonywania montażu podczas niekorzystnych warunków pogodowych – jeśli pod twój parapet dostanie się woda, po zamarznięciu może zniszczyć elewację.

Parapet wewnętrzny

Tutaj należy zwrócić uwagę na materiał z którego wykonany jest parapet oraz na rodzaj tynku. Parapet drewniany zamontujemy po pokryciu ścian, jego instalacja nie wymaga on od nas mozolnego przygotowania wokół okna poza oczyszczeniem i wyrównaniem osadzenia. Podobnie można postąpić w przypadku stosowania tynków gipsowych, w ich wypadku możemy podjąć się zadania w dalszym toku prac. W pozostałych przypadkach zalecane jest wykonanie mocowania przed pokryciem ścian – oszczędzi nam to podwójnej pracy, związanej z późniejszym usuwaniem tynku i maskowaniem połączeń.

Parapet zabezpieczamy folią i taśmą malarską, tak by przy przerwaniu jednej warstwy nie uległ ubrudzeniu, pamiętajmy też by zrobić to po wyschnięciu kleju lub pianki montażowej.

parapet botticino CastoramaWymiana parapetu

Zmiana powierzchni pod oknem to dość poważne przedsięwzięcie, więc zalecamy podejmować się go przy okazji większego remontu. Będzie oznaczać usunięcie lub skucie dotychczasowego, a w trakcie nie jest trudno o uszkodzenia, dlatego bądźmy podwójnie uważni.