icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kiedy montujemy parapet?

Parapet to nie tylko element instalacji okna – sprawdza się jako ulubione miejsce kota do wygrzewania się w słoneczne dni, domowy ogródek z kwiatami i sadzonkami, a czasami dodatkowe krzesło w zatłoczonej kuchni. By mieć pewność, że sprawdzi się w każdej z wymienionych funkcji, powinniśmy dobrać odpowiedni moment w toku budowy na jego prawidłowe osadzenie.

Parapet zewnętrzny

Ponieważ usadowienie zewnętrznych elementów to zdecydowanie dużo pracy, zaoszczędzimy sobie wysiłku jeśli wykonamy ją przy okazji ocieplania budynku. W ten sposób oszczędzimy sobie dodatkowego czyszczenia, choć w przypadku ścian jednowarstwowych i trzywarstwowych możemy zamontować parapety na każdym etapie przed tynkowaniem. Spotkamy się jeszcze z wykonawcami, którzy przychylają się do teorii, by był to jeden z ostatnich elementów wykończenia, jednak będzie to oznaczać wycinanie tynku i pracochłonne poprawki. Oczywiście przed podjęciem dalszych prac należy szczelnie i dokładnie zabezpieczyć parapet za pomocą taśmy i kilku warstw folii.

Unikajmy wykonywania montażu podczas niekorzystnych warunków pogodowych – jeśli pod twój parapet dostanie się woda, po zamarznięciu może zniszczyć elewację.

Zobacz także: Montaż stalowych parapetów zewnętrznych

Kiedy montujemy parapet?

Parapet wewnętrzny

Tutaj należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest parapet oraz na rodzaj tynku. Parapet drewniany zamontujemy po pokryciu ścian, jego instalacja nie wymaga on od nas mozolnego przygotowania wokół okna poza oczyszczeniem i wyrównaniem osadzenia. Podobnie można postąpić w przypadku stosowania tynków gipsowych, w ich wypadku możemy podjąć się zadania w dalszym toku prac. W pozostałych przypadkach zalecane jest wykonanie mocowania przed pokryciem ścian – oszczędzi nam to podwójnej pracy, związanej z późniejszym usuwaniem tynku i maskowaniem połączeń.

Parapet zabezpieczamy folią i taśmą malarską, tak by przy przerwaniu jednej warstwy nie uległ ubrudzeniu, pamiętajmy też, by zrobić to po wyschnięciu kleju lub pianki montażowej.

Przeczytaj także: Metalowe parapety zewnętrzne – ze stali czy z aluminium?

Kiedy montujemy parapet?

Wymiana parapetu

Zmiana powierzchni pod oknem to dość poważne przedsięwzięcie, więc zalecamy podejmować się go przy okazji większego remontu. Będzie oznaczać usunięcie lub skucie dotychczasowego, a w trakcie nie jest trudno o uszkodzenia, dlatego bądźmy podwójnie uważni.