Czym jest profil okienny

Podczas wyboru okien do nowo powstającego lub remontowanego budynku spotykamy się z dużą ilością czynników, które musimy wziąć pod uwagę, aby zapewnić wnętrzom odpowiednią temperaturę. Główny wpływ na to, oprócz samych szyb, będą miały profile okienne, które w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, mają różną charakterystykę. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

 

profil okiennyDo czego służy profil okienny?

Wybierając okna, zwracamy uwagę na ich estetyczny wygląd, dopasowanie do całości budynku, przenikalność cieplną i trwałość materiałów, z których zostały wykonane. Okna to nie tylko szyby (choć i w ich przypadku musimy dokonać wyboru), ale okalające je ramy – profile okienne. W nich umieszczone są szklane tafle i one decydują o tym, czy z naszego domu będzie uciekało ciepłe powietrze, a do wnętrza będzie dostawało się zimne.

Z czego wykonany jest profil okienny?

Powszechnie stosowane przed laty drewniane ramy okienne wykonane z drewna litego ustąpiły miejsca popularnym „plastikom”, choć drewno jako materiał na profil okienny nie oddało pola tworzywom sztucznym i w nowej odsłonie – klejonej warstwowo lub łączonej na mikrowczepy – znajduje się w ofercie producentów profili. Oprócz drewna i polichlorku winylu, spotykamy też profile aluminiowe, szczególnie w nowoczesnym budownictwie.

Jakie profile zapewniają minimalną przepuszczalność cieplną?

profil okienny castoramaIm więcej komór posiada profil okienny, tym lepszą zapewnia termoizolację, producenci stosują też dodatkowe rozwiązania, które uniemożliwiać mają ucieczkę ciepła z wnętrz mieszkań. Służą temu na przykład wypełnienia izolujące, jak choćby spienione PCV na stali, która co prawda stabilizuje konstrukcję okna, ale z drugiej strony jej obecność może powodować powstanie mostków termicznych. Na termoizolacyjne właściwości możemy też zwrócić uwagę przy doborze szyb i zastosować szkło niskoemisyjne, w procesie produkcji, którego użyto gazów ciężkich, na przykład argonu.

Co wybrać: drewno, metal czy tworzywo sztuczne?

Produkowane obecnie profile okienne są przystosowane do wielu typów budynków, ich wybór jest bardzo duży, podobnie jak zróżnicowanie ich właściwości i cen. Jeśli mamy na uwadze głównie tę ostatnią, wybierzmy dwukomorowe profile wykonane z polichlorku winylu. Gdy chcemy, aby nasz dom prezentował się nienagannie, miał swój szyk i elegancję od strony elewacji, przysłuży się temu drewniana stolarka okienna. Inaczej, gdy zamieszkujemy dom o nowoczesnej bryle – tutaj najlepiej pasować będą profile aluminiowe. Pamiętajmy, że jeśli planujemy postawienie budynku niskoenergetycznego lub pasywnego, uwzględnić należy odpowiednie dla niego okna, których profile mają nawet pięć komór.

Data publikacji: 12.06.2015