Jak powstaje lastryko?
Lastryko, pisane czasem lastriko i znane pod nazwą terazzo, to sztuczny kamień. Wykonuje się go z twardego kamienia i białego cementu. Jakość i wygląd produktu końcowego jest zależna od proporcji oraz poszczególnych składników. Przyjmuje się, że do produkcji powinno się wykorzystać grys bazaltowy, marmurowy lub z innej skały oraz cementu. Ilość cementu jest zależna od grubości i jakości wybranego grysu. Stosuje się biały lub szary cement w zależności od koloru płyty, który jest pożądany. Wybarwienie można kontrolować także w inny sposób – dodając kolorowe pigmenty, które pozwalają nawet na wykonanie trwałych wzorów. Jakość cementu decyduje o jego wytrzymałości, ale także grubość grysu ma na to wpływ.
Estetyka
Kolor lastryka jest zależny od trzech elementów – wybranego grysu, cementu i pigmentów. Klasyczne lastryko, najczęściej spotykane, to połączenie marmurowego grysu i białego cementu. Jednak obecnie produkcja terazzo daje dużo więcej możliwości – płyty można barwić na dowolne kolory, wybierać bardziej dekoracyjne kamienie i dodatki, a dzięki pigmentom powstają nawet znaki firmowe na posadzkach, co daje bardzo elegancki rezultat.
Szlifowanie
Ostateczny wygląd płyty z lastryko jest osiągany przez szlifowanie. Stosując do produkcji gruby grys, zwykle chce się osiągnąć efekt na ostro – czyli z większymi kamyczkami, które zostaną tylko lekko zeszlifowane. Taka powierzchnia jest chropowata i ma wyraźne pory. W wersji na gładko dąży się do osiągnięcia równej powierzchni, a ubytki po zeszlifowanym grysie uzupełnia się specjalnie za pomocą cementu lub cementu z bardzo drobnym grysem.
Szlifowanie należy wykonać w odpowiednim momencie – jest to zależne od jakości użytego cementu i jego marki. Zbyt wczesne szlifowanie może zniszczyć płytę, a zbyt późne utrudnia i wydłuża czas obróbki. Gotową powierzchnię z lastryko można zabezpieczyć preparatem gruntującym, a na koniec nabłyszczyć. Do pielęgnacji terazzo dostępne są specjalne środki, których warto używać, żeby płyta na dłużej zachowała swój oryginalny wygląd.
Zastosowanie lastryko
Lastryko jest odporne na promieniowanie UV, ścieranie oraz dość wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych. Nie absorbuje cieczy, co sprawa, że nie podlega korozji. Dzięki tym cechom lastryko doskonale nadaje się do zastosowań zewnętrznych. Wykonuje się z niego wspominane już nagrobki, ale nie tylko. Świetnie sprawdza się jako pokrycie schodów zewnętrznych, a także tarasów.
Z lastryko wykonuje się również parapety wewnętrzne i zewnętrzne – wiele osób decyduje się na nie, ponieważ są tańsze od kamiennych, a mogą przybierać wiele kolorów, więc łatwo dopasować je do stylu wnętrza. Podobnie jak przy posadzkach wewnętrznych – terazzo doskonale sprawdza się jako pokrycie podłogi w budynkach użyteczności publicznej, na przykład biurowcach i hotelach. Taka posadzka nie ściera się, jest łatwa do utrzymania w czystości i można w niej wykonać efektowne logo. Z lastryko wykonuje się także płytki podłogowe, które można położyć w dowolnym miejscu, bez potrzeby szlifowania po ułożeniu.