Jak odzyskiwać wodę deszczową?

Pozyskiwanie i wykorzystywanie wody deszczowej to ekologiczny sposób na oszczędność i wykorzystanie tego, co daje nam natura. Dlaczego warto pozyskiwać deszczówkę i o czym powinniśmy pamiętać?

deszczówkadeszczówkadeszczówkadeszczówka

Wykorzystanie deszczówki

Około 27% wody dostarczanej nam jako pitna (z instalacji kanalizacyjnej) zużywamy na spłukiwanie miski ustępowej, 6% na sprzątanie, mycie i podlewanie ogrodów, a 12% – na pranie. Do wymienionych celów (45% zużycia) nie musimy używać wody pitnej – wystarczy ta pozyskana z deszczówki. Wykorzystanie wody z opadów atmosferycznych jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Jednocześnie pozwala zmniejszyć koszty utrzymania domostwa.

Spadająca woda deszczowa jest czysta i wolna od zarazków, dopiero spływając po powierzchni, np. dachu, ulega zanieczyszczeniu. Deszczówka może pokrywać blisko 50% naszego zużycia wody, a  służyć nam może np do:

 • spłukiwania toalet,

 • prania, jest bowiem miękka, dzięki czemu będziemy mogli zastosować mniej środków piorących, a przy tym znacznie mniej kamienia będzie osadzać się na grzałkach,

 • w pracach porządkowych jak zmywanie, sprzątanie,

 • podlewania ogrodów, działek, domowych kwiatów – dla większości roślin deszczówka jest najzdrowsza.

deszczówkadeszczówkadeszczówkadeszczówka

Pozyskiwanie deszczówki

Do pozyskiwania i późniejszego wykorzystywania deszczówki możemy stworzyć instalacje, w skład których będą wchodziły:

 • przewody zewnętrzne doprowadzające wodę do zbiornika,

 • filtry przy rynnach i spustach oraz podziemne, które będą wyłapywały zanieczyszczenia,

 • zbiorniki gromadzące deszczówkę, naziemne lub podziemne,

 • pompa lub hydrofor,

 • przewody wewnętrzne doprowadzające deszczówkę do odbiorników, np. pralki, WC, zmywarki.

Woda z powierzchni dachu przekazywana jest rynnami i rurami spustowymi do zbiorników, gdzie jest gromadzona. Jakość deszczówki zależy w znacznym stopniu od rodzaju powierzchni dachu. Najlepsze dla wody będą pokrycia ceramiczne, betonowe lub blaszane. Mniej przydatne są dachy pokryte roślinnością, a dachy kryte azbestem czy papą bitumiczną w ogóle nie pozwalają na zbieranie wody.

Wielkość zbiornika na deszczówkę zależy od potencjalnej ilości zbieranej wody, a więc np. od wielkości dachu. Przyjmuje się, że na każde 25 m² powierzchni dachu (czy innej powierzchni, z której woda będzie zbierana) powinien przypadać 1 m³ objętości zbiornika.

deszczówkadeszczówkadeszczówkadeszczówka

Zbieranie i przechowywanie deszczówki

Deszczówka może być kierowana rurami do podziemnego zbiornika (zakopanego w gruncie lub w piwnicy). Jego niskie usytuowanie daje gwarancję stałej i niskiej temperatury oraz braku światła. Dzięki temu w wodzie nie będą rozwijały się  glony.

Zanim deszczówka dotrze do zbiornika, powinna być pozbawiona większych zanieczyszczeń (gałązek, liści). Wystarczy zainstalować specjalne kosze, wkładane do otworów rur spustowych. Przy samym już wlocie do zbiornika sprawdzą się też filtry żwirowe czy specjalne sita. Poprzez zamontowany w zbiorniku filtr (najlepiej samoczyszczący) woda będzie jeszcze dokładniej oczyszczana z zabrudzeń.

Ewentualny nadmiar wody, powstający przy szczególnie dużych opadach, powinien być odprowadzany do kanalizacji albo – co korzystniejsze – do układu rozsączania. Powinien być w tym celu przewidziany specjalny odpływ ze zbiornika.

Rozprowadzenie deszczówki w domu

Instalacja w domu powinna pozwolić doprowadzić deszczówkę na różne kondygnacje do WC, pralki, zmywarki i innych sprzętów, za pomocą pomp. Ich moc zależeć będzie od potrzeb i poboru wody. Powinniśmy także zapewnić awaryjne zasilanie wodą wodociągową, na wypadek okresowego braku deszczówki. Nie można jednak obu tych systemów dostarczania wody bezpośrednio ze sobą łączyć, należałoby wykorzystać tzw. zawory antyskażeniowe. Najlepiej, żeby o właściwą kontrolę stanu wody i eliminację tzw. suchobiegów pomp zadbała odpowiednia automatyka sterująca.

deszczówkadeszczówkadeszczówkadeszczówka

Deszczówka w ogrodzie

W łatwy sposób możemy używać deszczówki do podlewania ogrodów. Układ zasilający z pompą umieszczoną w zbiorniku oraz zwykłe węże ogrodowe wystarczą do stworzenia najprostszej instalacji. Deszczówkę ze zbiornika można też podłączyć bezpośrednio do automatycznego systemu nawadniania działki czy ogrodu. Więcej o ekologicznym podlewaniu wodą deszczową przeczytasz tutaj.

Zbiorniki na wodę deszczową mogą także funkcjonować jako naziemne, umieszczane na terenie działki. Deszczówkę, zamiast do zbiornika, możemy również odprowadzać do tuneli lub skrzynek rozsączajacych. Rozsączanie wody w gruncie działki stanowi świetny drenaż. Tunele takie  zastępują użycie żwiru lub rur drenażowych.

Ciekawostki:

 1. Ze zużywanych codziennie przez 1 osobę około 150 litrów wody pitnej, do faktycznego spożycia przeznacza się tylko około 3 litry.

 2. Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa rocznie ponad 200 m³ wody pitnej. Wiadomo, że jej naturalna dostępność maleje, za to ceny – wciąż rosną. Zastąpienie połowy tej ilości wodą z deszczów lub odzysku (tzw. wody szarej) może być bardzo praktycznym rozwiązaniem.

 

Data aktualizacji 4/06/2024