icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak poradzić sobie z zamarzaniem rur?

Długie i mroźne dni to dla niektórych osób ulubiony czas w roku – wyjazdy na narty, lepienie bałwana i zabawy w śniegu. Ale jest to zarazem okres, w którym siarczyste mrozy mogą spowodować znaczne problemy w naszych domach. O ile szybko poradzimy sobie z zalegającym śniegiem, to rozwiązanie kwestii zamarzających rur może być nieco trudniejsze.

zamarzanie rur

Zamarzanie rur wodno-kanalizacyjnych zimą

Zimy w naszym kraju są ciągle bardzo różnorodne – zdarzają się miesiące, kiedy temperatura utrzymuje się w okolicach zera stopni, co nie jest dla nas w żadnym stopniu uciążliwe. Czasem jednak ostra zima utrzymuje się przez kilka tygodni, a my tym czasie musimy radzić sobie nie tylko z siarczystymi mrozami, ale pamiętać również  o odśnieżaniu i zabezpieczeniu rur wodno-kanalizacyjnych. W takich warunkach nietrudno o awarię, która może skutkować znacznymi stratami. Jeżeli rury nie są w ogóle zaizolowane lub izolacja jest źle wykonana, to ujemne temperatury mogą powodować pęknięcia. Będzie to skutkiem zamarzania płynącej w nich wody – zamienia się ona w lód, a tym samym zwiększa swoją objętość. Nacisk od wewnątrz jest wtedy bardzo duży, a instalacje najczęściej go nie wytrzymują i ulegają awarii.

Jak skutecznie zapobiegać zamarzaniu rur?

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie zimy, należy odpowiednio zabezpieczyć rury – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. Najprostszym sposobem jest ich ocieplenie. Warto zadbać przede wszystkim o te z nich, które znajdują się w pomieszczeniach bez ogrzewania, nie są dobrze przykryte lub zostały położone zbyt płytko. Ocieplić możemy je samodzielnie, a wykorzystamy do tego otuliny syntetyczne, które dostępne są w sklepach budowlanych. Sięgnąć możemy także po materiały, które mamy pod ręką: gazety, wełnę mineralną lub stare ubrania. Domowym sposobem udrożnienia zamarzniętych rur jest polanie ich gorącą wodą – jest to metoda skuteczna, jednak tylko doraźnie. Pamiętajmy, że woda może dostać się do rur i ponownie zamarznąć, co

zamarzanie rur

Systemy kabli grzejnych – prosta i skuteczna ochrona

Najskuteczniejszą metodą ochrony rur wodno-kanalizacyjnych przed zamarzaniem jest zainstalowanie systemu kabli grzejnych. Sprawdzi się on nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w miejscach, w których instalacja nie jest stale eksploatowana. Systemy grzejne składają się z kabla grzewczego, przewodu zasilającego oraz czujnika temperatury. Podłączenie go jest niezwykle proste – przewody grzejne należy przymocować do rur, okryć izolacją termiczną i podłączyć do prądu. Zestawy te cechuje niski pobór energii – w trakcie pracy kable grzejne pobierają 16 W/m.