Suche ogrzewanie podłogowe – co to jest i jak wybrać odpowiednie?

Suche ogrzewanie podłogowe to łatwy i lekki system instalacji wodnego ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem elementów suchej zabudowy. Ogrzewanie podłogowe tego typu możesz założyć w nowych i starych budynkach. Poznaj zasady funkcjonowania suchej podłogówki oraz zalety i wady tego rozwiązania.

podłoga

Przejdź do następnych akapitów:

Czym jest suche ogrzewanie podłogowe? 

Ogrzewanie podłogowe znacznie wpływa na jakość użytkowania mieszkań – podnosi komfort, a jednocześnie także wartość nieruchomości. Taki system ogrzewania wykonasz w zabudowie suchej lub mokrej. Sprawdź, na czym polega mokra technologia ogrzewania podłogowego.

Co daje Ci sucha podłogówka? Suche ogrzewanie podłogowe to metoda instalacji ogrzewania podłogowego, w którym wykorzystana jest sucha zabudowa, a więc specjalne płyty gipsowe lub wiórowe. Sucha podłogówka podnosi zwykle poziom podłogi o kilka 30-40 mm − musisz więc przewidzieć w projekcie dodatkowe podniesienie poziomu podłoża na ogrzewanie podłogowe. Sucha zabudowa nie wymaga jednak wylewki cementowej, a prace remontowe czy nowa instalacja jest szybsza i bardziej czysta. 

Suchy system ogrzewania podłogowego sprawdzi się tak w nowo powstających budynkach, jak i podczas przeprowadzania gruntownych renowacji, gdzie instalacja tego typu ogrzewania nie została wcześniej zawarta w projekcie. Co więcej – najnowocześniejsze systemy mogą być swobodnie układane na już istniejących posadzkach, nawet jeśli są to stropy drewniane. W tej kwestii sucha technologia znów zyskuje znaczącą przewagę nad system mokrej zabudowy. Nie zapominaj jednak o tym, że każda z posadzek powinna mieć odpowiednią zdolność nośną. Sprawdź, jakie artykuły do montażu ogrzewania podłogowego będą Ci potrzebne.

podłoga

Co jeszcze musisz wiedzieć, decydując się na takie ogrzewanie podłogowe? Sucha zabudowa nie wymaga wykonywania specjalnych otworów w podłodze. Do instalacji systemu grzewczego zagospodaruj przestrzeń znajdującą się pomiędzy legarami. Montaż nie wiąże się też z koniecznością wygrzewania posadzki przed wykończeniem podłogi – proces ten trwa około 21 dni. Suchy system ogrzewania podłogowego ma znacznie mniejszą wysokość warstwy grzewczej oraz niewielki ciężar stworzonej konstrukcji.

Konstrukcja zbudowana przy suchej zabudowie ogrzewania podłogowego jest stosunkowo lekka, dzięki czemu nie obciąża znacząco stropów. Co więcej, jest bardzo wytrzymała. Wiąże się to przede wszystkim z możliwością dowolnego zaaranżowania wnętrza, co dotyczy zarówno desek podłogowych, jak i umeblowania. Dzięki łatwemu sposobowi montażu oszczędzasz czas oraz zyskujesz system nie dość, że ekologicznego, to jeszcze efektywny.

Sprawdź także artykuł, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej. 

Jak działa suche ogrzewanie podłogowe? System suchy i jego funkcje

W porównaniu do ogrzewania podłogowego tworzonego na podstawie mokrej technologii, suchy system ogrzewania podłogowego to bardziej płaska i lekka konstrukcja. Nie wymaga ona wykorzystania ciężkich jastrychów cementowych, osiągających nawet 70 mm grubości. Sucha technologia opiera się na stworzeniu przestrzeni pomiędzy posadzką a wykończeniem podłogi (na przykład panelami) poprzez umieszczenie w niej legarów. Za równomierne rozprowadzanie ciepła po całej powierzchni podłogowej odpowiada wówczas aluminiowy dystrybutor, jaki współpracuje z rurami ogrzewania. Wszelkie straty ciepła są natomiast minimalizowane dzięki wykorzystaniu izolacji termicznej.

Ogrzewanie podłogowe − system suchy i jego typy

Decydując się na suchy system ogrzewania podłogowego, masz do wyboru kilka opcji. Jest to między innymi:

  • tradycyjne ogrzewanie podłogowe − system suchy wykorzystuje tu styropian EPS, który tworzy wyjątkowo lekką konstrukcję; 
  • suche ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem bez aluminiowych blach transmisyjnych;
  • sucha podłogówka z dodatkową opcją tłumienia dźwięków.

Wybór rozwiązania zależy przede wszystkim od Twoich preferencji oraz stanu budynku, w jakim instalujesz takie ogrzewanie podłogowe. 

Zobacz, jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzi się w Twoim budynku. 

podłoga

Suche ogrzewanie podłogowe − wady

Wiele napisaliśmy o zaletach, jakie posiada suche ogrzewanie podłogowe. Sucha zabudowa wiąże się jednak z kilkoma niekorzystnymi czynnikami, o których lepiej wiedzieć już na wstępie – zanim zdecydujesz się na suche ogrzewanie podłogowe. Wady tego rozwiązania, które musisz mieć na uwadze to:

  • system suchej podłogówki szybko się nagrzewa, ale i równie szybko stygnie, 
  • możliwość instalacji tylko systemu ogrzewania podłogowego wodnego, 
  • jest droższe w instalacji niż system mokry.

Suchy system ogrzewania podłogowego − gdzie sprawdzi się najlepiej?

Suche ogrzewanie podłogowe możesz układać zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w starych kamienicach, które mają poważne ograniczenia co do obciążenia stropu. Dodatkowo sucha zabudowa nie wymaga znacznego podnoszenia poziomu podłogi. System suchego ogrzewania podłogowego jest nie tylko lekki, ale i łatwy w montażu − w większości przypadków zainstalujesz go samodzielnie. Co więcej, w przeciwieństwie do zabudowy mokrej, możesz używać go od razu po instalacji.