Piecyki naftowe – czy warto je stosować?

Ogrzewanie przenośne przydaje nam się nie tylko podczas długich i mroźnych zim, ale również w przypadkach nagłych awarii czy potrzeby dogrzania pomieszczenia gospodarczego. Jeżeli obawiamy się rachunków wynikających z eksploatacji grzejników elektrycznych lub nie mamy możliwości ich podłączenia, to alternatywą są dla nas piecyki naftowe.

Piecyki naftowe

Urządzenia tego typu przydają się w różnych okolicznościach. Dogrzeją nas w chłodne dni, w czasie których nie pomagają nawet maksymalnie odkręcone grzejniki. Są niezastąpione w czasie awarii i zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza. Łatwo się je transportuje, dlatego sprawdzają się w pomieszczeniach gospodarczych, na strychach i w garażach, w których panują niskie temperatury. Jeszcze do niedawna najczęściej sięgaliśmy po popularne farelki, które obecnie są wypierane, przez dużo bardziej wydaje grzejniki elektryczne, czy właśnie naftowe.

Rodzaje piecyków naftowych

Piecyki naftowe, stosowane jako ogrzewanie pomocnicze, mogą być używane zarówno w częściach mieszkalnych, jak i gospodarczych – kuchni, łazience czy piwnicy. Jedno urządzenie jest w stanie ogrzać pomieszczenie o powierzchni nawet 80 m2. Grzejniki na paliwo płynne działają na zasadzie konwekcji i promieniowania. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać jeden z trzech podstawowych rodzajów grzejników naftowych.

Najmniej skomplikowane i dzięki temu najtańsze, są piecyki z knotem. Cechuje je prosta obsługa i ciche działanie. Najlepiej sprawdzają się w sporadycznym dogrzewaniu pomieszczeń, w których nie spędzamy dużo czasu. Minusem są mocno nagrzewające się ścianki obudowy, na które należy uważać, aby się nie oparzyć.

Kolejnym rodzajem urządzeń tego typu są piecyki z podwójną komorą spalania. Dzięki zastosowaniu drugiej komory zmniejsza się emisja CO2, a zdecydowanie zwiększa wydajność urządzenia.

Producenci oferują nam również piecyki naftowe elektroniczne, które są najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe w użytkowaniu. Wyposażone są w specjalny system wentylacji, który gwarantuje odpowiednie rozpraszanie ciepła i chroni ścianki przed przegrzaniem.

Piecyki naftowe

Funkcje ułatwiające życie

Nowoczesne grzejniki naftowe zostały wyposażone w szereg rozmaitych funkcji, które w znacznym stopniu ułatwiają korzystanie z nich oraz zapewniają bezpieczeństwo. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie czujników CO2, będącego wynikiem spalania nafty. Jeżeli w pomieszczeniu stężenie będzie zbyt wysokie, to piecyk poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym, a po pewnym czasie (gdy nie zareagujemy) wyłączy się. Kolejnym czujnikiem, jaki może znaleźć się w grzejniku, jest czujnik pracy w pionie. Urządzenia tego typu muszą pracować właśnie w takiej pozycji, dlatego po ewentualnym przewróceniu czujnik natychmiast wyłączy grzejnik. Funkcją ułatwiającą korzystanie z grzejników jest również programator dobowy, który pozwala nam dostosować czas pracy urządzenia do naszych potrzeb.