Podgrzewany podjazd — jak go zrobić i o czym pamiętać?

Zima nie jest łatwym okresem dla nikogo. Kierowcy i właściciele domków jednorodzinnych dodatkowo zmagają się z odśnieżaniem terenu wokół garażu. Podgrzewany pojazd jest rozwiązaniem, które spotyka się coraz częściej. W poniższym artykule dowiesz się, jak zrobić podgrzewany podjazd i jakie są koszty montażu takiej instalacji oraz eksploatacji bieżącej.

podjazd

Przejdź do następnych akapitów:

Podgrzewany podjazd – co to takiego?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest podgrzewany podjazd. W bardzo dużym uproszczeniu można to rozwiązanie porównać do grzanej podłogi, które stosowane są w mieszkaniach i domach. Oczywiście cel jest jednak całkiem inny, podobnie jak używane materiały. Montaż takiej instalacji służy utrzymaniu nawierzchni w kondycji gwarantującej bezpieczne i swobodne poruszanie się, nawet gdy wszystko inne jest zasypane śniegiem. Co więcej, nie jest przy tym konieczne odśnieżanie, więc będziesz mógł poświęcić czas na odśnieżenie innych obszarów. 

Elektryczne przewody grzewcze umieszczane są pod podjazdem, aby utrzymać temperaturę powierzchni na odpowiednim poziomie. Dzięki temu śnieg natychmiast się rozpuści. Dla Ciebie oznacza to więc spokój i relaks, zamiast niepotrzebnego wysiłku. Co więcej, przez podgrzewany podjazd znacznie spadnie ryzyko wystąpienia wypadków spowodowanych śliską nawierzchnią. Taki sposób walki ze śniegiem i lodem pozwala także zrezygnować z używania środków rozpuszczających śnieg. Mowa tu o soli oraz innych specyfikach, które nie są najlepszym rozwiązaniem dla środowiska, w tym także i zwierząt.

Podgrzewany podjazd do garażu nie musi być drogi w utrzymaniu. Elektryczne rozwiązania są powszechnie stosowane, a poprzez nowoczesne technologie koszty eksploatacji znacznie spadają. Ile środków pochłonie więc podgrzewany podjazd? Koszty zredukujesz między innymi dzięki panelom fotowoltaicznym. Odpowiednio duża instalacja fotowoltaiki może sprawić, że nie odczujesz różnicy na rachunkach za energię elektryczną – nawet jeśli rozszerzysz system o ogrzewanie schodów zewnętrznych.

podjazd

Podgrzewany podjazd do garażu – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w podgrzewany podjazd? Koszty inwestycji na pewno zwrócą się w postaci zaoszczędzonego czasu, zdrowia, nerwów oraz pieniędzy, jeśli korzystasz z usług odśnieżania. Podgrzewany podjazd to dobre rozwiązanie także w przypadku instytucji publicznych oraz firm, aby zapewnić klientom, gościom lub pracownikom bezpieczne miejsce do parkowania. Oczywiście to także znakomity pomysł dla właścicieli domków jednorodzinnych. Możesz także rozszerzyć jego funkcjonalność o podgrzewanie chodnika oraz schodów.

Jakie korzyści daje Ci tak przygotowany podgrzewany podjazd? Jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, nie ma potrzeby odśnieżania obszaru objętego takim rozwiązaniem – wszystko dzieje się automatycznie i natychmiastowo. Twój wolny czas możesz przeznaczyć na coś innego, a po intensywnych opadach śniegu nie zastanie Cię niemiła niespodzianka w postaci zasypanego wyjazdu z garażu! Dzięki utrzymaniu odpowiedniej temperatury powierzchni, śnieg stale topnieje. Nie ma więc mowy o powstaniu warstwy lodu utrudniającej poruszanie. 

Podgrzewany wjazd do garażu jest świetną alternatywą dla środków rozpuszczających śnieg. Specyfiki te bywają szkodliwe dla felg aluminiowych, roślinności, kostki brukowej oraz zwierząt. Podgrzewany podjazd do garażu pracuje tylko wtedy, gdy pada śnieg. Nie musisz więc obawiać się o duże koszty eksploatacji.

Popularność zyskuje także ogrzewanie schodów zewnętrznych. Wiele wypadków zimą dzieje się właśnie na nich. Taka instalacja nie wiele się od siebie różni – elektryczne panele grzewcze również umieszczane są pod materiałem, z jakiego wykonana jest konstrukcja. Ogrzewanie schodów zewnętrznych to kolejny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i oszczędność czasu i kosztów.

Przeczytaj, jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego.

podjazd

Jak zrobić podgrzewany podjazd?

Podgrzewany wjazd do garażu nie jest trudny do wykonania, zwłaszcza dla fachowca. Koszt montażu zależy oczywiście od wielkości podjazdu – im większy, tym bardziej wzrośnie cena instalacji. Od czego zacząć i jak zrobić podgrzewany podjazd?

Przede wszystkim, najlepiej wykonać taką instalację w momencie budowania podjazdu lub wymiany bruku na nowy. W ten sposób unikniesz potrzeby rozbierania już gotowego podłoża. Teren mający być w przyszłości pojazdem powinien zostać wyrównany. W tym celu użyj piasku, a następnie ubij go zagęszczarką. Dalsze przygotowanie powierzchni może różnić się, w zależności od zakupionego systemu podgrzewania podjazdu.

Jeśli wszystko jest gotowe, zacznij układać panele grzewcze, aby następnie połączyć je z istniejącą instalacją elektryczną. Następnym krokiem jest wylanie posadzki zabezpieczającej i usztywniającej panele. Służy to także przygotowaniu powierzchni pod bruk. Po wyschnięciu wylewki dozwolone jest ułożenie nowej kostki brukowej, którą ma być wyłożony podgrzewany podjazd. W asortymencie Castoramy znajdziesz produkty potrzebne do montażu ogrzewania podłogowego.

Dowiedz się też, jakich błędów unikać, montując ogrzewanie podłogowe.