Produkty

Jak wykonać podgrzewanie alejki i schodów do domu

Jak wykonać podgrzewanie alejki i schodów do domu

Kiedy zimowa aura zagości w naszej okolicy, może się okazać, że najbliższe otoczenie naszego domu powinno być wyposażone w system, który uniemożliwi nam poślizgnięcie się na oblodzonej powierzchni chodników i schodów prowadzących do drzwi wejściowych. O czym należy pamiętać, instalując tego typu zabezpieczenie?

zima w ogrodzie, śliska Zima daje się we znaki nie tylko wewnątrz domostwa, kiedy martwi nas wydajność ogrzewania i wysokość rachunków za prąd, gaz czy inne paliwa, dzięki którym utrzymujemy w domu właściwą temperaturę. Nawet niewielkie opady śniegu i marznącego deszczu w połączeniu z ujemną temperaturą skutkować mogą oblodzeniem najbliższego otoczenia naszego budynku. Aby wyeliminować ryzyko związane z poślizgnięciem się na śliskiej nawierzchni, zawczasu możemy zainstalować specjalny system, który w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych odpowiedzialny będzie za zniwelowanie zagrożenia. Chodnik prowadzący do domu, a także schody będą bezpieczne, kiedy nie będzie na nich lodu i śniegu – w tym celu najbliższe otoczenie wejścia do budynku należy podgrzać, a konkretnie – zainstalować system antyoblodzeniowy.

Aby system działał sprawnie, powinien się załączać dokładnie wtedy, kiedy jest ku temu potrzeba – nasza ingerencja nie będzie tu potrzebna i możemy kłaść się spać spokojni o to, że nad ranem przed naszym domem nie przywitają nas zamarznięte kałuże. W tym celu niezbędny będzie regulator, który automatycznie zareaguje na opad deszczu i spadek temperatury i załączy system podgrzewania. Regulator składa się z dwu czujników – temperatury i wilgoci. Obydwa powinny zostać umiejscowione w najbliższym pobliżu podgrzewanej alejki lub schodów lub wręcz w ocieplanej powierzchni.

Co szczególne ważne, przewody grzejne nie mogą być położone tuż pod materiałem wykończeniowym, ale głębiej – pod kostką brukową chodnika, a w przypadku alejki wybetonowanej – na utwardzonym podłożu pod betonem. Wiąże się to z koniecznością zintegrowania prac wykończeniowych przed naszym domem z wykonaniem instalacji antyoblodzeniowej.

Kiedy wykonujemy ogrzewanie alejki, miejsca, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to przerwy dylatacyjne – przewody grzejne nie mogą znaleźć się w ich pobliżu. W przeciwnym razie system będzie działał wadliwie, a w ostateczności może ulec awarii. Właściwie wykonane alejki posiadają odwodnienie liniowe – należy to uwzględnić przy instalowaniu podgrzewania i przeznaczyć część przewodów na jego ocieplenie.

Jeśli do ogrzewania schodów użyjemy przewodów o mocy 25 W/mb, na każdym stopniu powinny się znaleźć cztery poziomo ułożone przebiegi. Tutaj możemy nieco zaoszczędzić przez umiejętne zaplanowanie ogrzewanych obszarów – na dole schodów przebiegi przewodów powinny być ułożone na całej długości stopnia, a im wyżej,sucha alejka w zimie tym bardziej mogą być ukierunkowane w stronę drzwi wejściowych, o ile znajdują się one po lewej lub prawej stronie od ich krańca. Nie ma też potrzeby ogrzewania całej powierzchni płyty spoczynkowej, a jedynie jej obszaru najbliżej wejścia. Jeśli nasze prace wykonujemy na raty i decydujemy się na postawienie samych schodów, a balustrady w przyszłym sezonie, konieczne będzie takie ułożenie przewodów grzejnych, by kotwienie kołków nie odbywało się kosztem uszkodzenia lub przecięcia systemu ogrzewania.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym

Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym
Ciepło dobywające się z podłogi to komfort, którego można tylko pozazdrościć. Jednak ma swoją drugą stronę – wysokie koszty oraz straty energii....
Czytaj więcej

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego
Rury, dzięki którym tworzony jest system ogrzewania podłogowego, powinny służyć nam nie krócej niż przez 50 lat. Na gwarancję ich trwałości i skuteczn...
Czytaj więcej

Jakich błędów unikać montując ogrzewanie podłogowe?

Jakich błędów unikać montując ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe od pewnego czasu jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania. Może być jedynym...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać podgrzewanie alejki i schodów do domu