Piec na pellet – praktyczne informacje

Piece na pellet to nowy i szybko zyskujący na popularności trend w ogrzewaniu. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie pozwala na ogrzewanie i utrzymanie właściwej temperatury w całym domu. Zastanawiając się nad wykorzystaniem takiego urządzenia w naszym domu, warto poznać kilka podstawowych informacji na jego temat, które pozwolą nam stwierdzić, czy jest to właściwe dla naszych potrzeb rozwiązanie.

Piec na pellet

Pellet to ekologiczny rodzaj paliwa uzyskiwany w procesie sprasowania trocin drzewnych. Jest to dość tanie i wydajne paliwo, co jest niewątpliwym atutem w konfrontacji ze stale rosnącymi cenami za ogrzewanie np. gazowe. Moc, jaką uzyskują piece zasilane tym paliwem, waha się pomiędzy 2,5 do 22 KW, co oznacza, że możemy taki piec, wykorzystać jako podstawowe źródło ciepła w naszym domu.

Jak to działa?

Producenci oferują różne modele kotłów na pellet, które posiadają zróżnicowane parametry. Najpopularniejsze kotły są w pełni automatyczne. To maszyna steruje pracą kotła, dostarczaniem paliwa oraz kontrolą procesu spalania. Kotły o mniejszej mocy są zintegrowane z podajnikiem paliwa. Te, które służą do ogrzewania całego domu, zaopatrzone są już w osobny, dodatkowy podajnik, do którego wsypujemy pellet. Rozpalenia pieca możemy dokonać samodzielnie lub automatycznie. Piece w pełni automatyczne mają funkcję automatycznego włączenia i wyłączenia zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepło. Wybrane modele są również zaopatrzone w piloty zdalnego sterowania, co dodatkowo usprawnia użytkowanie takiego kotła.

Wady i zalety

Do najważniejszych aspektów przemawiających na korzyść tego typu kotłów, należą na pewno niższe koszty opału, przyjazność środowisku czy możliwość automatycznego sterowania kotłem. Piece na pellet są również łatwe w instalacji. Niestety, jak każde urządzenia, kotły te posiadają również swoje wady. Do najistotniejszych należy chyba konieczność składowania paliwa. Jeśli chcemy sobie zapewnić pellet na cały sezon grzewczy, musimy mieć odpowiednio dużą powierzchnię – czy to w piwnicy, czy w pomieszczeniu gospodarczym. Do naszych obowiązków należy również kontrola poziomu opału w piecu. Kolejnym minusem jest konieczność dość częstego czyszczenia kotła i usuwania popiołu. Należy również zwracać uwagę na jakość kupowanego paliwa – musi ono być dostosowane do użytku w piecach domowych.

Piec na pellet

Kotły zasilane pelletem mogą być alternatywą dla pieców olejowych i tych zasilanych gazem płynnym. W zależności od naszych potrzeb możemy dobrać piec, który będzie gwarantował nam komfortowe warunki cieplne przez cały sezon grzewczy. Tego rodzaju piece mogą być stosowane niemal we wszystkich domach jednorodzinnych, a ich użytkowanie nie wpływa negatywnie na środowisko.