Produkty

Instalacja ogrzewania podłogowego - jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Instalacja ogrzewania podłogowego - jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Lubisz przyjemne ciepło rozchodzące się po całym pomieszczeniu, a tradycyjny grzejnik nie spełnia Twoich oczekiwań? Rozwiązaniem dla Ciebie jest ogrzewanie podłogowe. Montaż tego systemu wcale nie jest trudny – wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym poradniku.

Przejdź do następnych akapitów:

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Instalacja ogrzewania podłogowego to rozwiązanie, dzięki któremu znacznie podniesiesz swój komfort. Możesz zastosować je zarówno w całym domu, jak i w pojedynczych pomieszczeniach, w których najbardziej zależy Ci na lepszej atmosferze do wypoczynku. Gdzie i jak wykonać ogrzewanie podłogowe? Warto wykonać je w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej, czyli na przykład w salonie, łazience czy sypialni.

Cyrkulacja ciepłego powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo jest znacznie lepsza niż w przypadku tradycyjnego kaloryfera. Delikatne, przyjemne ciepło oddawane na całej powierzchni posadzki ogrzewa chłodne podłoże i zapewnia optymalną temperaturę w całej kubaturze pomieszczenia.

Jakie ogrzewanie podłogowe możesz zastosować w swoim domu? Do wyboru masz dwa rodzaje instalacji: wodną i elektryczną. Jeżeli jesteś na etapie projektowania swojego domu i zastanawiasz się, jak ułożyć ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni mieszkalnej, wybierz opcję instalacji wodnej. Elektryczny wariant sprawdzi się w pojedynczych pokojach, w już postawionych budynkach, a także w domkach letniskowych zamieszkiwanych okresowo, gdzie zastosowanie wodnego ogrzewania byłoby kłopotliwe ze względu na ujemne temperatury i wychłodzenie poza sezonem.

Nie wymaga całkowitego remontu, jest łatwe do samodzielnego montażu i nie zagraża zalaniem – takie właśnie jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jak wykonać instalację tego systemu w swoim mieszkaniu?

ogrzewanie podłogowe montaż

Instalacja ogrzewania podłogowego – od czego zacząć?

Decyzja o zamontowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego może być podjęta spontanicznie – w przeciwieństwie do wodnego typu instalacji, który trzeba zaplanować na etapie projektowania całego budynku ze względu na konieczność zatopienia rur w betonie.

Rozrysowanie układu ogrzewania wodnego warto powierzyć fachowcowi, jednak w trosce o swoje własne plany aranżacyjne należy poinformować go o przyjętym w Twoich założeniach rozmieszczeniu ciężkich obiektów i urządzeń – ze względu na duży nacisk rury nie powinny się pod nimi znajdować.

Planowanie wodnej instalacji grzewczej polega na ułożeniu rur i na zaprojektowaniu takiego układu, w którym spiralne odcinki przewodów zasilających i powrotnych będą umiejscowione naprzemiennie. Dzięki temu ciepło będzie równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni. Łatwiejszy w wykonaniu jest układ meandryczny, jednak nie pozwala on na utrzymanie jednolitej temperatury we wszystkich punktach.

Z kolei przygotowanie do ułożenia elektrycznego ogrzewania podłogowego jest bardzo łatwe. Wystarczy, że w danym pomieszczeniu masz surową podłogę. Potrzebujesz przede wszystkim maty grzejnej, np. maty grzewczej pod płytki Blyss – wybierz odpowiedni produkt w zależności od planowanego wykończenia posadzki. Pod podłogą z płytek sprawdzi się inna mata niż pod panelami. Przygotuj również regulator termiczny, który podłączysz do przewodów, aby kontrolować wydzielane ciepło według swoich preferencji. Wśród akcesoriów znajdziesz między innymi folię izolującą, która wspomoże działanie ogrzewania i zapobiegnie oddawaniu energii cieplnej do głębi podłoża. Zanim kupisz okładzinę podłogową, sprawdź, czy jest przystosowana do ogrzewania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

mata grzewcza ogrzewanie podłogowe

Rozrysowanego planu wymaga również elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jak wykonać prawidłowy układ? Pamiętaj, że regulator termiczny powinien znajdować się na ścianie wewnętrznej, co najmniej 50 cm od wszelkich drzwi i okien. Zazwyczaj jedno urządzenie wystarcza na obsłużenie maksymalnie trzech mat grzejnych, więc jeżeli w dużym pomieszczeniu położysz ich więcej, musisz uwzględnić także dodatkowe programatory. Aby czujniki temperatury działały poprawnie, powinny znajdować się na wysokości przekraczającej pół metra od poziomu podłoża. Dzięki temu, że przewody elektryczne są trwale przytwierdzone w gotowych do zastosowania matach, nie musisz szczegółowo rozplanowywać ich układu.

Ogrzewanie podłogowe – montaż

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe typu wodnego? To zajęcie warto powierzyć profesjonalnej ekipie budowlanej, która jest doświadczona w tego typu zleceniach. Prace zaczynają się od szczegółowego rozplanowania układu rur po konsultacji związanej z zaplanowaną przez Ciebie aranżacją. Następnie całą powierzchnię podłogi należy wyścielić izolacją. Kolejny krok to zakotwiczenie rur według ustalonego planu. Aby nie doszło do złamania lub pęknięcia rury podczas jej wyginania, budowlańcy stosują specjalne sprężyny.

Kiedy instalacja wodnego ogrzewania jest już ułożona, powinna zostać odpowietrzona i napełniona wodą pod kątem sprawdzenia szczelności. Jeżeli układ działa poprawnie, można przystąpić do zalania całej konstrukcji mieszanką cementową z dodatkiem plastyfikatorów. Dzięki temu instalacja zostanie utrwalona i zabezpieczona przed uszkodzeniami z zewnątrz. Po zastygnięciu wylewki możesz wreszcie przystąpić do położenia wybranej okładziny podłogowej, która nada Twojej posadzce ostatni szlif.

ogrzewanie podłogowe jak wykonać

Jak ułożyć ogrzewanie podłogowe z mat elektrycznych? Zacznij blisko miejsca, w którym ma znajdować się regulator termiczny. Dzięki temu dobrze dopasujesz elementy i unikniesz komplikacji związanych z przesuwaniem mat lub krzywo idącym kablem. Jeżeli chcesz, przy pomocy frezarki możesz wyciąć w ścianie niewielką bruzdę, w której umieścisz przewód biegnący do programatora. W ten sposób możesz go ukryć, poprawiając walory estetyczne aranżacji pomieszczenia. Pamiętaj, aby po ewentualnym wycinaniu rowka bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię z wszelkich pyłków.

Po zamontowaniu wszystkich mat grzejnych zgodnie z planem połącz je z regulatorem. Pamiętaj, że podobnie jak instalacja wodna, maty nie powinny się znajdować pod dużym naciskiem ciężkich obiektów. Gdy układ będzie gotowy do pracy, możesz przystąpić do wykończenia podłogi. Najpierw użyj wylewki, by przygotować podłoże pod okładzinę. Od jej rodzaju zależy grubość warstwy. Zastosuj cieńszą powłokę, jeżeli planujesz wyłożyć podłogę płytkami. Jeżeli jednak planujesz posadzkę drewnianą, stworzoną z laminatu, PCV lub po prostu tradycyjny dywan, grubość warstwy powinna wynosić minimum 5 mm.

jakie ogrzewanie podłogowe

Następnie należy zaczekać na wyschnięcie wylewki. Zazwyczaj ten okres trwa kilka dni, jednak jego długość zależy od grubości powłoki oraz czasu utwardzania zadeklarowanego przez producenta mieszanki. Po tym czasie możesz wykończyć podłogę w zaplanowany przez siebie sposób.

Choć wykonanie ogrzewania podłogowego jest dużym wyzwaniem, warto zainwestować w to nowoczesne rozwiązanie. Dzięki niemu możesz cieszyć się przyjemną atmosferą podczas długich jesienno-zimowych wieczorów, a wstając rankiem do codziennych obowiązków, nie poczujesz nieprzyjaznego chłodu pod bosymi stopami. Dzięki programatorom zawsze ustawisz optymalną temperaturę, która ma znaczenie także dla utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w Twoim domu. Wystarczy, że dodatkowo zainstalujesz higrometr, a zareagujesz w przypadku nieprawidłowego pomiaru. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu grzybów i pleśni oraz zapewnisz sobie doskonałą jakość powietrza. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

W Castoramie wiemy, jak ważne jest, aby Twój dom był oazą spokoju. To niemożliwe bez stworzenia warunków idealnych do odpoczynku. Podaruj sobie odrobinę luksusu i przy pomocy wodnego bądź elektrycznego ogrzewania podłogowego wprowadź do swojego mieszkania zawsze ciepłą atmosferę. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy warto zastosować jedno z tych rozwiązań u Ciebie, koniecznie zajrzyj do tego artykułu – znajdziesz w nim najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę
Najprostszym do wykonania sposobem na ogrzewanie podłogowe jest zastosowanie maty grzejnej. Na to rozwiązanie możemy się zdecydować nawet przy okazji ...
Czytaj więcej

Mokra technologia ogrzewania podłogowego

Mokra technologia ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, którego komfort docenia coraz więcej użytkowników budynków mieszkalnych, możemy wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich to tech...
Czytaj więcej

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Ekologiczna pompa bezglikolowa
Czynnik roboczy jest niezwykle istotnym elementem każdej pompy geotermalnej. Odpowiada on bowiem za przenoszenie energii termicznej między dolnym a gó...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.09.2016
Chciałoby się mieć takie ciepełko, szczególnie teraz jak już chłodno w stopy, a tak to nawet by można na podłodze przed telewizorem siedzieć.

Ocena i komentarz dla:

Instalacja ogrzewania podłogowego - jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?