Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i jak dokonać montażu ogrzewania podłogowego krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe to poziomy system grzewczy, umieszczony pod podłogą. Daje on duże poczucie komfortu i może okazać się bardziej ergonomicznym rozwiązaniem od tradycyjnych grzejników. Montaż ogrzewania podłogowego wcale nie jest trudny – dowiedz się, jakie ogrzewanie podłogowe będzie dla Ciebie najlepsze.

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Mówiąc najprościej, ogrzewanie podłogowe to instalacja grzewcza, elektryczna lub wodna, która położona jest pod powierzchnią podłogi w domu. Możesz ułożyć ją w części budynku, jako dodatkowe ogrzewanie obok tradycyjnych systemów grzewczych, lub pokryć nią całą powierzchnię domu i pozostawić jako jedyne źródło ciepła. 

Instalacja ogrzewania podłogowego to rozwiązanie, dzięki któremu znacznie podniesiesz komfort w Twoim domu. Postaw na nią w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej, czyli na przykład w salonie, łazience czy sypialni. Jakie zalety ma ogrzewanie elektryczne? Cena samej instalacji często jest nieco wyższa niż tradycyjnych kaloryferów. Jednak koszt eksploatacji jest zwykle niższy. Sam koszt instalacji zależy też od tego, jakie ogrzewanie podłogowe wybierzesz. 

Jak działa instalacja ogrzewania podłogowego?

Cyrkulacja ciepłego powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo jest znacznie lepsza niż w przypadku tradycyjnego kaloryfera. Delikatne, przyjemne ciepło oddawane na całej powierzchni posadzki ogrzewa chłodne podłoże i zapewnia optymalną temperaturę w całej kubaturze pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne i zasilane jest pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym, a nawet solarami. Ciepłem w domu sterujesz za pomocą specjalnego panelu. 

jakie-ogrzewanie-podlogowe

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? Rodzaje instalacji

Jakie ogrzewanie podłogowe możesz zastosować w Twoim domu? Do wyboru masz dwa rodzaje instalacji: wodną i elektryczną. 

Jeżeli jesteś na etapie projektowania Twojego domu i zastanawiasz się, jaką instalację położyć na całej powierzchni mieszkalnej, wybierz ogrzewanie podłogowe wodne. 

Elektryczny wariant sprawdzi się w pojedynczych pokojach, w już postawionych budynkach, a także w domkach letniskowych zamieszkiwanych okresowo, gdzie ogrzewanie podłogowe wodne byłoby kłopotliwe ze względu na ujemne temperatury i wychłodzenie poza sezonem. Układ elektryczny nie wymaga całkowitego remontu, jest łatwy do samodzielnego montażu i nie zagraża zalaniem.

Jakie ogrzewanie podłogowe sprawdzi się u Ciebie w domu? Pomagamy wybrać 

Jaką wykonać instalację tego systemu w Twoim mieszkaniu? Decyzję o zamontowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego możesz podjąć spontanicznie, w przeciwieństwie do wodnego typu instalacji, który musisz zaplanować na etapie projektowania całego budynku – ze względu na konieczność zatopienia rur w betonie.

Rozrysowanie układu ogrzewania wodnego powierz fachowcowi, jednak w trosce o Twoje własne plany aranżacyjne poinformuj go o przyjętym w Twoich założeniach rozmieszczeniu ciężkich obiektów i urządzeń. Ze względu na duży nacisk, rury nie powinny się pod nimi znajdować.

Planowanie wodnej instalacji grzewczej polega na ułożeniu rur i na zaprojektowaniu takiego układu, w którym spiralne odcinki przewodów zasilających i powrotnych są umiejscowione naprzemiennie. Dzięki temu ciepło będzie równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni. Łatwiejszy w wykonaniu jest układ meandryczny, jednak nie pozwala on na utrzymanie jednolitej temperatury we wszystkich punktach.

Z kolei przygotowanie do ułożenia elektrycznego ogrzewania podłogowego jest bardzo łatwe. Wystarczy, że w danym pomieszczeniu masz surową podłogę. Potrzebujesz przede wszystkim maty grzejnej – wybierz odpowiedni produkt w zależności od planowanego wykończenia posadzki. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o macie grzejnej. Pod podłogą z płytek sprawdzi się inna mata niż pod panelami. 

Przygotuj również regulator termiczny, który podłączysz do przewodów, aby kontrolować wydzielane ciepło według Twoich preferencji. Wśród akcesoriów znajdziesz między innymi folię izolującą, która wspomoże działanie ogrzewania i zapobiegnie oddawaniu energii cieplnej do głębi podłoża. Zanim kupisz okładzinę podłogową, sprawdź, czy jest przystosowana do ogrzewania. 

Rozrysowanego planu wymaga również elektryczne ogrzewanie podłogowe. Cena takiego projektu zależy od stawek specjalisty i wielkości powierzchni, na jakiej ma być położona instalacja. A jak wykonać prawidłowy układ? Pamiętaj, aby regulator termiczny znajdował się na ścianie wewnętrznej, co najmniej 50 cm od wszelkich drzwi i okien. Zazwyczaj jedno urządzenie wystarcza na obsłużenie maksymalnie trzech mat grzejnych, więc jeżeli w dużym pomieszczeniu położysz ich więcej, musisz uwzględnić także dodatkowe programatory. Aby czujniki temperatury działały poprawnie, powinny być położone na wysokości przekraczającej pół metra od poziomu podłoża. Dzięki temu, że przewody elektryczne są trwale przytwierdzone w gotowych do zastosowania matach, nie musisz szczegółowo rozplanowywać ich układu.

Sprawdź też, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej. 

jakie-ogrzewanie-podlogowe

Montaż ogrzewania podłogowego − krok po kroku

Kiedy już zdecydujesz, jakie ogrzewanie podłogowe zainstalujesz w Twoim domu, czas na montaż. Sprawdź, jak położyć ogrzewanie podłogowe wodne, a jak elektryczne. 

Instalacja ogrzewania podłogowego wodnego

To zajęcie powierz profesjonalnej ekipie budowlanej, doświadczonej w tego typu zleceniach. Ile kosztuje takie ogrzewanie podłogowe? Cena podłogówki waha się zwykle na rynku od 100 do 300 zł za metr kwadratowy plus dodatkowe koszty instalacji. A jak wykonać ogrzewanie podłogowe wodne?

Prace zaczynają się od szczegółowego rozplanowania układu rur po konsultacji związanej z zaplanowaną przez Ciebie aranżacją. Następnie całą powierzchnię podłogi wyściel izolacją. Kolejny krok to zakotwiczenie rur według ustalonego planu. Aby nie doszło do złamania lub pęknięcia rury podczas jej wyginania, budowlańcy stosują specjalne sprężyny. Zobacz, jakie wybrać rury do ogrzewania podłogowego.

Kiedy instalacja wodnego ogrzewania jest już ułożona, musi zostać odpowietrzona i napełniona wodą pod kątem sprawdzenia szczelności. Jeżeli układ działa poprawnie, można przystąpić do zalania całej konstrukcji mieszanką cementową z dodatkiem plastyfikatorów. Dzięki temu instalacja zostanie utrwalona i zabezpieczona przed uszkodzeniami z zewnątrz. Po zastygnięciu wylewki przystąp do położenia wybranej okładziny podłogowej, która nada Twojej posadzce ostatni szlif.

Montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego

Jak ułożyć ogrzewanie podłogowe z mat elektrycznych? Zacznij blisko miejsca, w którym ma znajdować się regulator termiczny. Dzięki temu dobrze dopasujesz elementy i unikniesz komplikacji związanych z przesuwaniem mat lub krzywo idącym kablem. Jeżeli chcesz, przy pomocy frezarki wytnij w ścianie niewielką bruzdę, w której umieścisz przewód biegnący do programatora. W ten sposób go ukryjesz, poprawiając walory estetyczne aranżacji pomieszczenia. Pamiętaj, aby po ewentualnym wycinaniu rowka bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię z wszelkich pyłków.

Po zamontowaniu wszystkich mat grzejnych zgodnie z planem połącz je z regulatorem. Pamiętaj, że podobnie jak instalacja wodna, maty nie mogą znajdować się pod dużym naciskiem ciężkich obiektów. 

Gdy układ będzie gotowy do pracy, przystąp do wykończenia podłogi. Najpierw użyj wylewki, by przygotować podłoże pod okładzinę. Od jej rodzaju zależy grubość warstwy. Zastosuj cieńszą powłokę, jeżeli planujesz wyłożyć podłogę płytkami. Jeżeli jednak wolisz posadzkę drewnianą, stworzoną z laminatu, PCV lub po prostu tradycyjny dywan, grubość warstwy powinna wynosić minimum 5 mm.

Następnie zaczekaj na wyschnięcie wylewki. Zazwyczaj ten okres trwa kilka dni, jednak jego długość zależy od grubości powłoki oraz czasu utwardzania zadeklarowanego przez producenta mieszanki. Po tym czasie możesz wykończyć podłogę w zaplanowany przez siebie sposób.

jakie-ogrzewanie-podlogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego − o czym pamiętać?

Chociaż wykonanie ogrzewania podłogowego jest dużym wyzwaniem, zainwestuj w to nowoczesne rozwiązanie! Dzięki niemu nacieszysz się przyjemną atmosferą podczas długich jesienno-zimowych wieczorów, a wstając rankiem, nie odczujesz nieprzyjaznego chłodu pod bosymi stopami. Za pomocą programatorów ustawisz optymalną temperaturę, która ma znaczenie także dla utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w Twoim domu. Wystarczy, że dodatkowo zainstalujesz higrometr, a zareagujesz w przypadku nieprawidłowego pomiaru. Zapobiegniesz powstawaniu grzybów i pleśni oraz zapewnisz sobie doskonałą jakość powietrza (przeczytaj więcej, na temat co to jest higrometr).

Czy wiesz, już jakie ogrzewanie podłogowe zastosujesz u siebie? W Castoramie wiemy, jak ważne jest, aby Twój dom był oazą spokoju. To niemożliwe bez stworzenia warunków idealnych do odpoczynku. Podaruj sobie odrobinę luksusu i przy pomocy wodnego bądź elektrycznego ogrzewania podłogowego wprowadź do Twojego mieszkania zawsze ciepłą atmosferę. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy warto zastosować jedno z tych rozwiązań u Ciebie, koniecznie sprawdź najważniejsze wady i zalety ogrzewania podłogowego.

Data publikacji: 09.02.2016