Produkty

Grzejniki radiacyjne – wady i zalety

Grzejniki radiacyjne – wady i zalety

Decydując się na grzejniki elektryczne, staniemy także przed wyborem ich rodzaju, a tych zarówno rynek, jak i technologia oferują wiele. Przed takim zakupem warto się więc z nimi zapoznać, od tego bowiem zależy nasz późniejszy komfort, a także stan portfela. W niniejszym artykule przyjrzymy się radiacyjnej technologii ogrzewania.

 

nowoczesny grzejnik radiatorowyRadiacyjne grzejniki należą do najnowocześniejszych, ale i najdroższych wymienników ciepła, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie i zainstalowaniu jednego z nich w naszym domu czy też firmie należy dokładnie przyjrzeć się ich wadom i zaletom.

Zalety

Najważniejszą zaletą tego typu ogrzewania jest to jego równomierność. Oznacza to, że ciepło rozchodzi się równo i miarowo na całe pomieszczenie, przypominając w tym naturalne ogrzewanie słoneczne. Taki typ ocieplania nadaje się szczególnie do budownictwa z wysokimi sufitami, ponieważ ogrzane powietrze nie ucieka do góry. Radiacja to technologia, która potrafi łączyć w sobie wszystkie zalety promieniowania cieplnego i naturalnej konwekcji, emitując łagodne ciepło do całego pokoju, nawet takiego pokaźnych rozmiarów.

Grzejnik rozprowadza ciepło na całej swojej powierzchni, dzięki czemu jest on dość ekonomiczny w codziennej eksploatacji. Wykorzystując całą powierzchnię obudowy, reaguje on na zmiany temperatury szybko i efektywnie, dzięki czemu jest w stanie utrzymać odpowiednio właściwą temperaturę w naszym pomieszczeniu i zoptymalizować zużycie energii. Niektóre grzejniki oferowane na rynku są wręcz wyposażone w system i programator (inaczej zwany chronokartą), które umożliwiają zaoszczędzenie nawet do 25% prądu.

Kolejną istotną zaletą grzejników radiacyjnych jest to, że mają one dużą moc promieniowania, dzięki czemu zapewniają większy komfort cieplny niż ich odpowiedniki konwekcyjne przy takim samym zużyciu energii elektrycznej.

Radiacyjna metoda grzewcza będzie także znośniejsza dla osób z chorobami dróg oddechowych i dla alergików. Technologia ta wyklucza zbytnią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, co powoduje także gorsze przenoszenie i przemieszczanie się kurzu. Niektóre grzejniki są również wyposażone w system ASP, który jeszcze lepiej chroni nasz pokój przed kurzeniem się i dodatkowo nie pozwala pyłowi osadzać się w pobliżu i na urządzeniu.

Dzięki temu, że grzejniki radiacyjne nie posiadają konwektorów, mogą być one zaprojektowane odmiennie od klasycznych, topornych, żeliwnych kaloryferów i zyskać różne wzory i kształty, które z pewnością lepiej dopasują się do naszych nowoczesnych przestrzeni i będą stanowiły ich dodatkowy element dekoracyjny.

Wady

Główną wadą grzejników radiacyjnych jest ich cena, uwarunkowana kosztami instalacji i nowoczesnością technologii. Można wśród nich znaleźć tańsze i droższe, ale ich cena jest zawsze wyższa od innych rodzajów grzejników, które jednak mogą się okazać mniej wydajniejsze i bardziej kosztowne w eksploatacji.

Niektórym z nas może się także nie spodobać fakt, że radiatory nie wspomagają cyrkulacji powietrza.grzejnik radiacyjny

Inną niekorzystną cechą grzejników radiacyjnych jest to, że zazwyczaj zajmują one większą powierzchnię ściany niż modele innego typu.

Radiacyjne wymienniki ciepła słabiej sprawdzą się także w pomieszczeniach, które nie wymagają stałego ogrzewania – ich działanie może okazać się wtedy droższe niż konwekcyjnych.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy
Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodza...
Czytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Najlepszy czas na wymianę grzejników

Najlepszy czas na wymianę grzejników
O wymianie grzejników myślimy zazwyczaj wtedy, gdy wymagają tego walory estetyczne sprzętu. To jednak niewystarczający argument. Kiedy jeszcze ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.07.2015
co to znaczy, ze nie wspomagają cyrkulacji powietrza? To chyba dobrze, własnie dlatego kurz się nie unosi i są dobre dla alergików. chyba, że czegoś nie rozumiem?

Ocena i komentarz dla:

Grzejniki radiacyjne – wady i zalety