Wąż prysznicowy – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie wąż jest najbardziej awaryjnym i najczęściej wymienianym elementem armatury łazienkowej. Może powinniśmy więc poświęcić nieco więcej uwagi jego wyborowi? Przedstawiamy porady, które ułatwią nam wybranie odpowiedniego węża prysznicowego.

Wąż prysznicowy

Dlaczego wąż natryskowy tak szybko się zużywa?

Wąż prysznicowy, choć niewielki i niepozorny, jest narażony na eksploatację znacznie bardziej niż pozostałe elementy armatury łazienkowej. To właśnie on ulega najczęściej urazom mechanicznym – wystarczy tylko mocniej pociągnąć za słuchawkę, aby go naderwać. Na nim odbijają się też negatywnie wszelkie zmiany ciśnienia wody – często nawet kilkakrotnie podczas jednego korzystania z prysznica.

Czasem wąż jest po prostu źle dobrany – np. jest za długi. W tej sytuacji ulega on skręceniu lub poplątaniu podczas użytkowania, co powoduje utrudnienia w przepływie wody, zwiększa jej ciśnienie i w efekcie niszczy element.

Jaki materiał węża natryskowego?

Podczas kupowania węża prysznicowego mamy zasadniczo 2 możliwości wyboru:

- wąż z oplotem metalowym,

- wąż z tworzywa sztucznego.

Pierwsze rozwiązanie jet tym najczęściej spotykanym – to właśnie takie węże widzimy najczęściej na sklepowych półkach. Tutaj możemy jeszcze wybierać spośród węży z oplotem 1- i 2-warstwowym, z czego oczywiście te drugie cechują się większą wytrzymałością, ponieważ nie rozwarstwiają się.

Węże z tworzywa sztucznego dostępne są w postaci prostej, gumowej rurki lub z oplotem z włókna. Oplot nadaje elementowi większą trwałość i zabezpiecza go przed drobnymi urazami mechanicznymi, przedłużając tym samym jego żywotność. Niewątpliwą zaletą węży z tworzywa jest to, że są one miękkie i nie rysują powierzchni wanny czy prysznica.

Węże prysznicowe

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wybierania węża prysznicowego?

Dość ważną rolę odgrywa długość węża – choć często o tym zapominamy. Jeśli będzie on zbyt długi, będzie się zawijać, a także rysować pozostałe elementy ceramiki. Zbyt krótki może się z kolei okazać niekomfortowy dla wyższych osób. Przed zakupem warto więc dobrze przemyśleć nasze wymagania i sprawdzić, jaka długość węża będzie dla nas odpowiednia.

Porada eksperta:

Na rynku dostępne są standardowe węże od 120 do 200 cm długości – z pewnością znajdziemy więc taki, który będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Możemy też zwrócić uwagę na to, czy element posiada konstrukcję zapobiegającą skręcaniu, np. anti-twist. Dzięki niej nie będą się na nim tworzyć załamania, woda będzie przepływać bez przeszkód, a zmiany ciśnienia nie będą powodować jego pękania.

Co zrobić, aby wąż nie przeciekał?

Przeciekający wąż prysznicowy to usterka, z którą chyba mamy do czynienia najczęściej. Okazuje się, że winę za to ponosi zła eksploatacja tego elementu armatury łazienkowej. Co robić, aby zapobiec jego przeciekaniu? Oto kilka porad:

- wybierając wąż, postawmy na modele z oplotem gumowym wzmocnionym aluminium. Są one co prawda nieco droższe, ale jednocześnie trwalsze – będą zatem wykazywać większą odporność na szkodliwe działanie wody i na urazy mechaniczne;
- uważajmy na to, aby wąż nie zawijał się podczas użytkowania i po nim. Tak popularny sposób zawijania niepotrzebnego węża wokół baterii to jeden z najczęstszych powodów jego awarii. Podczas odwieszania słuchawki zwracajmy uwagę na to, czy element zwisa luźno, nie jest naciągnięty i nie powstają na nim żadne załamania;
- regularnie usuwajmy z węża osad z mydła. Zawarte w nim składniki sprawiają, że element traci na elastyczności i staje się bardziej podatny na pękanie;
- do czyszczenia węża używajmy nieżrących środków, które nie wpłyną negatywnie na właściwości gumy i metalu.

Nie da się ukryć, kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego węża i jego prawidłowe użytkowanie. Jeśli spełnimy oba te warunki, element będzie na służyć przez lata.

 

Data publikacji: 31.08.2017