Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien

Wanna wolnostojąca sprawdzi się w dużej łazience, a narożna w średniej wielkości pomieszczeniu. Z kolei ta prostokątna jest najbardziej uniwersalna. A jaka wanna okaże się najlepsza do Twojej łazienki? Sprawdź czym kierować się podczas zakupów, by stworzyć sobie idealne miejsce do kąpieli.

Przejdź do następnych akapitów:

Jaką wannę wybrać?
Rodzaje wanien
Wanna wolnostojąca
Wanna prostokątna
Wanna narożna
Wanna z hydromasażem
Zakończenie
 

Decyzja o tym czy zainstalować kabinę prysznicową, czy wannę, jest jednym z kluczowych rozstrzygnięć na etapie planowania aranżacji łazienki. To często wybór między możliwością ekspresowej kąpieli a stworzeniem sobie komfortowej strefy domowego SPA. Wanna stała się w dzisiejszych czasach synonimem relaksu i odprężenia. Ta niewielka przestrzeń, wypełniona po brzegi kojącą wodą, pozwala nie tylko oczyścić ciało, ale także umysł – pomoże złapać oddech po intensywnym dniu i chociaż na chwilę zapomnieć o codzienności.

Stopień w jakim uda Ci się wyciszyć podczas kąpieli, w dużej mierze zależy od wygody i komfortu wanny, którą wybierzesz do swojej łazienki. Kwestia rozmiaru, mimo że kluczowa, nie powinna być jedynym kryterium wpływającym na decyzję o zakupie. Jak wybrać wannę i czym się kierować, by wśród wielu modeli znaleźć ten najodpowiedniejszy?

wanna wolnostojąca

Jaką wannę wybrać?

Wanna jest jednym z wielu elementów wyposażenia łazienki. Wraz z umywalką i pozostałym sprzętami w tym wnętrzu, powinna tworzyć spójną aranżację. Mnogość form i projektów pozwala stworzyć z niej prawdziwą perełkę i główny element wystroju wnętrza. Wanna nie musi być tylko przystawiona do ściany lub zabudowana. Stwórz z niej stylowy, a zarazem najważniejszy punkt w całym pomieszczeniu. Szczególnie jeśli dysponujesz dużą przestrzenią w łazience.

Tak jak wiele elementów składa się na wystrój łazienki, tak samo dużo czynników determinuje wybór odpowiedniej wanny. Spójność aranżacji jest jedną ze składowych. Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, jaką wannę wybrać do swojej łazienki, by pasowała tam niczym szyta na miarę?

Jeśli dysponujesz dużą łazienką, metraż nie będzie Cię za bardzo ograniczał. Swobodnie możesz wybrać dowolną wannę do zabudowy lub tę wolnostojącą. Co innego, gdy chcesz zmieścić ten element wyposażenia łazienki, w niedużej przestrzeni lub pomieszczeniu o nietypowym kształcie. Pamiętaj, że liczą się nie tylko wymiary wanny, ale też przestrzeni wokół niej.

wanna do zabudowy

Klasyczne wanny, o prostokątnym kształcie, dostępne są o długości w przedziale 140-170 cm, a ich standardowa szerokość wynosi 70 cm. W sklepach znajdziesz także modele szersze, dłuższe i krótsze, a nawet dwuosobowe. Jak wybrać wannę, kierując się jej wymiarami? Przede wszystkim dopasuj ją do wolnej przestrzeni w łazience oraz do swoich indywidualnych cech, szczególnie wzrostu. Jeśli pozwala Ci na to metraż, zdecyduj się na większą wannę, a w małej przestrzeni na jak najmniejszą.

Poza szerokością i długością wanny ważną cechą jest również jej głębokość. Ma ona znaczenie m.in. w kwestii zużycia wody. Wpływa także na komfort użytkowania wanny – wchodzenia i wychodzenia z niej. Jest jeszcze jeden parament, który decyduje o wygodzie kąpieli, a którego nie wymierzysz za pomocą klasycznej miary. Chodzi o wyprofilowanie dna. By mieć pewność, że wanna będzie dla Ciebie wygodna, koniecznie wypróbuj ją w sklepie.

Kontynuując temat odpowiednich wymiarów i parametrów należy jeszcze wspomnieć o przestrzeni gwarantującej wygodny dostęp do sanitariatu. Instalacja większej wanny nie powinna się odbywać kosztem komfortowego poruszania się po łazience. Dlatego po wyjściu z kąpieli musisz mieć do dyspozycji minimum 55 cm wolnej przestrzeni. Jeśli masz taką możliwość, zapewnij sobie podobne pole manewru z każdej stronny sanitariatu.

Niezależnie od tego czy zastanawiasz się jaka wanna najlepsza będzie do dużej, a jaka do małej łazienki, wybór zdecydowanie zawęzi Ci miejsce, w którym postawisz sanitariat. Do wyboru masz kilka opcji. Wannę możesz ustawić:

przy ścianie – tak, by ściśle do niej przylegała,
w rogu łazienki – jest to tzw. wanna narożna,
w dowolnym miejscu, nieograniczonym sąsiedztwem ściany – takie wanny nazywa się wolnostojącymi.

Jaką wannę wybrać?

W dużej, przestronnej łazience idealnie sprawdzi się wanna wolnostojąca. Ulokuj ją na środku pomieszczenia, by stała się jego centralnym punktem. Do wyboru masz wannę na nóżkach (często elegancko zdobionych) lub stawianą na ziemi. Oryginalnym pomysłem do dużej łazienki, jest wyposażenie przeznaczone do kąpieli wbudowane w posadzkę (najczęściej w specjalny podest).

Fakt, że wanna wolnostojąca najlepiej prezentuje się na większym metrażu, wcale nie oznacza, że musisz z niej rezygnować, jeśli masz wąską lub nieco mniejszą łazienkę. Na rynku nie brakuje modeli przeznaczonych i do takich pomieszczeń.

Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdej łazience (a szczególnie tej o niewielkich wymiarach) jest wanna zabudowana. Najczęściej ma klasyczny wygląd, który uatrakcyjnia obudowa, stworzona dowolnie z kafelek, mozaiki czy też specjalnych paneli.

Wanna

Nim szerzej omówimy różne rodzaje wanien, warto jeszcze wspomnieć o akcesoriach, którymi możesz uzupełnić swoją przestrzeń kąpielową. By relaks w łazience był jeszcze bardziej komfortowy, pomyśl o:

uchwytach – możesz się na nich wesprzeć wchodząc lub wychodząc z wanny. To bardzo pomocne szczególnie wtedy, gdy z łazienki korzystają osoby niepełnosprawne;
siedzisku – dobry gadżet, który ucieszy rodziny z małymi dziećmi oraz starsze osoby;
zagłówku – który bezpośrednio wpływa na komfort długich kąpieli;
parawanie – szklanej „zasłonie” montowanej na brzegu sanitariatu, która pozwala w razie potrzeby, szybko zmienić wannę w strefę prysznicową;

Jak wybrać wannę

funkcji hydromasażu – dopełni ona przyjemność korzystania z domowego SPA

Jaką wannę wybrać?

Rodzaje wanien

Określenie rozmiaru i funkcjonalności sanitariatu oraz miejsca jego umiejscowienia w łazience, to podstawa w kwestii wyboru odpowiedniej strefy kąpieli. Jednak decyzji, które musisz podjąć przed ostatecznym wyborem, jaka wanna do łazienki sprawdzi się najlepiej, jest o wiele więcej. Dostępne na rynku sanitariaty łatwo sklasyfikować, przyjmując różnorodne kryteria, takie jak na przykład kształt czy materiał.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci sanitariatów proponują swoje produkty w różnorodnych kształtach. Najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna jest oczywiście wanna prostokątna – bez trudu dopasujesz ją do każdego wnętrza. Wybierać możesz także pośród tych symetrycznych i asymetrycznych. Bardzo ciekawie w łazience wygląda wanna owalna lub okrągła. Wśród nietypowych kształtów (tworzonych głównie na zamówienie) znajdziesz jeszcze takie propozycje jak: wanna sześciokątna czy ośmiokątna.

Inne kryterium podziału dostępnych na rynku wanien, to rodzaj materiału, jaki został użyty do ich stworzenia. Lista jest naprawdę długa, a każde tworzywo ma inne, określone właściwości. Przyjrzyj się im dokładnie, przed ostatecznym wyborem jaka wanna najlepsza będzie do Twojej łazienki. Z jakich tworzyw powstają sanitariaty? Wanna może być m.in.:

żeliwna – taki produkt jest trwały, solidny, ale zimny w dotyku
konglomeratowa – jej idealnie gładka powierzchnia charakteryzuje się subtelnym połyskiem
stalowa – której powłoka pokryta jest farbą emaliowaną
drewniana – bardzo trwała i jako jedna z nielicznych ciepła w dotyku
kamienna – może być wykonana wyłącznie z kamienia lub na przykład z mieszanki granitu z innymi substancjami
akrylowa – jej powierzchnia jest wytrzymała, odporna na uderzenia, lekka i ciepła w dotyku
Pomimo tak szerokiego wyboru, od dobrych kilku lat najczęściej w polskich łazienkach pojawiają się wanny akrylowe. Za taką decyzją przemawia wspomniane, długo utrzymujące się ciepło powierzchni (tak przydatne podczas kąpieli), cena wanny oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Atutem jest także niewielka waga sanitariatu, co sprawia, że łatwo go przetransportować, przenieść i ustawić.

Wśród wszystkich parametrów i zmiennych można wyodrębnić cztery ogólne rodzaje wanien. Co je charakteryzuje?

Wanna wolnostojąca

Produkt ten najlepiej sprawdza się w dużych łazienkach. Można pokusić się o stwierdzenie, że to idealne rozwiązanie, gdy zastanawiasz się jaka wanna do łazienki o dużej powierzchni, okaże się najlepsza. Ta wolnostojąca, doskonale wygląda zarówno na środku pomieszczenia, jak i postawiona klasycznie, pod jedną ze ścian. Ten rodzaj wanny nie wymaga zabudowy oraz instalacji dodatkowych paneli dekoracyjnych. Mnogość rodzajów i kształtów sprawia, że łatwo dopasować wannę wolnostojącą do każdej aranżacji łazienki.

Ważna uwaga!

Miej na uwadze fakt, że montując wannę wolnostojącą konieczne będzie uzupełnienie jej o baterię z przyłączami w podłodze.

Wanna prostokątna

Nie ma popularniejszego i bardziej uniwersalnego modelu wanny, jak ten prostokątny. Duża rozpiętość dostępnych rozmiarów sprawia, że naprawdę łatwo dopasować ją nawet do małej ilości miejsca w łazience. Warto dodać, że po instalacji specjalnego parawanu, wanna prostokątna może pełnić rolę kabiny prysznicowej.

Dobór wanny

Wanna narożna

Miejsce do kąpieli, lokowane w jednym z rogów łazienki, idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach o średnim lub dużym metrażu. Co prawda wanny tego rodzaju są krótsze niż sanitariaty prostokątne, ale z kolei szersze. Warto dodać, że nowoczesne modele wanien narożnych mieszczą się nawet w małych pomieszczeniach.

wanna

Wanna z hydromasażem

Ten rodzaj sanitariatu wyposażony jest w specjalne dysze do masażu w okolicach poszczególnych części ciała. Wanna z hydromasażem pozwoli Ci stworzyć sobie w domu prawdziwą strefę domowego SPA. Kąpiel połączona z delikatnym uderzaniem biczy wodnych odpręża i pozytywnie wpływa na ciało (na przykład wzmacnia mięśnie i stawy).

Wybór wanien z hydromasażem jest bardzo szeroki. Prostsze modele wyposażone są w sterowane ręczne. Łatwiejsze w obsłudze są z kolei te operowane przez system elektroniczny. Wanny z hydromasażem mają także wiele funkcji dodatkowych, takich jak ozonowanie wody, aromaterapia czy specjalne, podwodne oświetlenie.

Zakończenie

Rozmiar, kształt, umiejscowienie - to podstawowe kryteria, które determinują wybór idealnego sanitariatu. Takiego, który pozwoli Ci się zrelaksować i znaleźć chwilę ukojenia po intensywnym dniu. By tak się stało, wanna musi doskonale wpisywać się w aranżację i metraż łazienki oraz odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom. Dopiero po określeniu podstawowych parametrów miejsca do kąpieli, zadecyduj o materiale, który najbardziej Ci odpowiada i rozważ zakup dodatkowych akcesoriów.

Podczas wyboru wanny zwróć uwagę na jej wypoziomowanie i przyjrzyj się, czy nie posiada zarysowań. Skontroluj także jej dno. Przed zakupem koniecznie usiądź w wannie i sprawdź, czy odpowiada Ci jej wyprofilowanie. To ważne, by codzienna kąpiel była naprawdę komfortowa – w końcu to zakup na dobrych kilka lat. Taki test wykonasz w każdym sklepie Castorama, gdzie znajdziesz duży wybór wanien, zarówno tych narożnych, prostokątnych, jak i wolnostojących.

Data publikacji: 29.05.2019