Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową?

Strumień wody padający ze słuchawki prysznicowej jest coraz słabszy? Prawdopodobnie zatkała się kamieniem. Jak usunąć kamień ze słuchawki prysznicowej, aby jej nie uszkodzić? Jak odkamienić deszczownicę? Oto kilka domowych (i nie tylko) sposobów czyszczenia armatury.

Dlaczego należy regularnie czyścić słuchawkę prysznicową?

Regularnie czyścisz każde pomieszczenie w swoim domu? Kurz pościerany, podłogi odkurzone i umyte, wszystkie zbędne przedmioty pochowane? Tak, jak każdy pokój, wszystkie urządzenia i inne rzeczy, tak też armatura w Twojej łazience wymaga regularnego czyszczenia.

deszczownica - czyszczenie

Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale po prostu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania armatury sanitarnej. Chyba każdy wie, że często jakość wody w naszych domach pozostawia wiele do życzenia. W naturalny sposób zostawia ona po sobie ślady w postaci kamienia. Trzeba go regularnie czyścić, żeby nie dopuścić do narastania brudu.  

Szczególnym miejscem, w którym zbiera się kamień, jest słuchawka prysznicowa. Zauważyłeś może kiedyś, że strumień wody z Twojej słuchawki prysznicowej płynie nierównomiernie i pryska, zalewając wszystko wokół? To zapewne wina kamienia, który zatkał ujście wody.

Naloty z kamienia bardzo łatwo jest wyczyścić, jednak należy to robić regularnie. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się tak, że nagromadzony kamień trwale uszkodzi słuchawkę prysznicową i wtedy będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia.

Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową i jak odkamienić deszczownicę? Tego dowiesz się w następnych akapitach.

Jak rozebrać słuchawkę prysznicową?

Słuchawka w Twoim prysznicu przestała działać jak należy? Problemem może być nagromadzony kamienny osad, który trzeba usunąć. Zanim przejdziemy do tego, jak odkamienić słuchawkę prysznicową, najpierw musimy ją rozebrać.

Możesz to zrobić w kilku prostych krokach:

1. Odkręć końcówkę węża od słuchawki prysznicowej. Koniecznie sprawdź przy tym wodoodporną uszczelkę, która znajduje się na końcu. Jeśli jest pęknięta lub zużyta, wymień ją.

2. Delikatnie zdejmij kratkę, najpierw luzując śrubę, która ją trzyma. Jeśli osłona śruby nie chce puścić, podważ ją lekko przy pomocy ostrego narzędzia – uważaj jednak na to, żeby jej nie odkształcić.

3. Nowsze modele słuchawek powinny być wyposażone dodatkowo w filtr odkamieniający, umieszczony w ich dolnej części. Możesz go również wyjąć.

Porada eksperta

Składając słuchawkę koniecznie pamiętajmy o właściwej kolejności. Nie zapomnijmy również o uszczelce. Ten niewielki element można łatwo zgubić lub o nim zapomnieć, a odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu całego akcesorium – bez niego będzie przeciekać.

Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową?

Już wiesz, jak rozebrać słuchawkę prysznicową. Teraz czas na czyszczenie. Jak to zrobić? Wszystko zależy od Ciebie, a możliwości jest naprawdę dużo.

jak odkamienić deszczownice

Chemiczne środki czystości

Po pierwsze, sklepowe półki uginają się od środków czyszczących armaturę. Usuwają one kamień, rdzę czy osady z kosmetyków. Wiele osób z nich korzysta z prostego powodu – są proste w użyciu i co najważniejsze – skuteczne. Możesz wybierać między piankami, mleczkami, sprayami czy żelami do czyszczenia. Wszystkie mają podobne działanie, a sposób ich aplikacji jest podany na każdym opakowaniu.

Jednak sklepowe specyfiki mają kilka wad. Przede wszystkim w większości są szkodliwe dla środowiska. Jeśli ważna jest dla Ciebie ekologia, to z pewnością zwrócisz uwagę na ten aspekt. Gotowe środki czyszczące zawierają substancje żrące, które spłukane przenikają z wodą do środowiska.

Co więcej, chemiczne środki czystości mogą być trujące dla Ciebie i Twojej rodziny. Szczególnie niebezpieczne okazuje się ich wdychanie. W wyniku długotrwałego, regularnego używania, mogą doprowadzać do poważnych chorób płuc.

Domowe środki czystości

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na domowe sposoby czyszczenia słuchawek prysznicowych i innych elementów armatury. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu wycieranie słuchawki do sucha po każdym użyciu. Dzięki temu możesz nigdy jej specjalnie nie czyścić.

Wiadomo jednak, że mało kto ma ochotę to robić. Wtedy z pomocą przychodzą domowe specyfiki. Najpopularniejsze to ocet, woda utleniona, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona.

Ocet spirytusowy świetnie nadaje się do czyszczenia osadów z mydła i kamienia. Podobnie działa kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie. Natomiast soda oczyszczona i woda utleniona świetnie sobie poradzą z pleśnią.

Jak krok po kroku wyczyścić i jak odkamienić słuchawkę prysznicową z ich pomocą?

jak usunąć kamień ze słuchawki prysznicowej

Jak odkamienić słuchawkę prysznicową?

Najlepiej za pomocą naturalnych składników. Większość z nich na pewno masz w domu.

Ocet – niezawodny środek na kamień i zabrudzenia

Najpopularniejszym roztworem jest ocet z wodą. Możesz go aplikować w różny sposób. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zabrudzona jest słuchawka.

Pierwszy sposób to całkowite zanurzenie słuchawki w octowym roztworze. Przyda się, gdy Twoja armatura jest w naprawdę kiepskim stanie. Do rozpuszczania kamienia z armatury doskonale nadaje się roztwór octu z wodą, przygotowany w stosunku 1:1. Jest on bardzo skuteczny, ponieważ kamień łatwiej odejdzie od powierzchni słuchawki, gdy ją namoczysz. Jak to zrobić?

Włóż słuchawkę prysznicową do miski i zalej roztworem. Możesz też wlać ocet do woreczka umieścić w nim słuchawkę i mocno zawiązać. Uważaj na to, aby cała słuchawka znajdowała się pod powierzchnią wody – w przeciwnym razie zabieg nie przyniesie oczekiwanego efektu. Jeśli pokryte kamieniem są wewnętrzne części, niezbędne będzie rozebranie armatury. Zanurzoną w specyfiku słuchawkę pozostaw na kilka godzin.

Po wyciągnięciu słuchawki z woreczka lub miski wyczyść ją w środku starą szczoteczką do zębów. Jeśli to nie okaże się wystarczające i dziurki będą nadal pozatykane kamieniem, możesz przetkać je szpilką lub wykałaczką. Na koniec dokładnie przepłucz akcesorium ciepłą wodą, aby usunąć z niego pozostałości środka czyszczącego.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem łazienkowym jest deszczownica. Czyszczenie tego elementu armatury octem możesz wykonać tak samo, jak w przypadku zwykłej słuchawki.

Innym sposobem na wykorzystanie octu do czyszczenia, jest rozprowadzanie go za pomocą spryskiwacza. Ta metoda przyda się, gdy zakamieniona jest Twoja deszczownica. Czyszczenie z zanurzaniem w occie jest w tym przypadku niemożliwe, więc możesz ją po prostu nim spryskać.  W tym celu sporządź ten sam roztwór octu z wodą w stosunku 1:1.

jak rozebrać słuchawkę prysznicową

Kwasek cytrynowy, soda oczyszczona i woda utleniona – czyszczenie bez nieprzyjemnych zapachów

A jak usunąć kamień ze słuchawki prysznicowej, jeśli nie chcesz, aby w łazience unosił się nieprzyjemny zapach octu? Możesz go zastąpić alternatywnymi środkami. W tej roli najlepiej sprawdzą się soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy.

Wystarczy, że do ok. 200 ml wody wsypiesz dwie łyżeczki kwasku cytrynowego, i taki roztwór przelejesz do spryskiwacza. Sposób użycia jest taki sam jak w przypadku octu.  

Jeśli oprócz kamienia na Twojej słuchawce prysznicowej pojawiła się pleśń, możesz się jej pozbyć za pomocą sody oczyszczonej. Papkę stworzoną z sody z niewielką ilością wody nałóż na zapleśniałe miejsca i pozostaw na około 2 godziny. Po tym czasie wyszoruj je szczotką, spłucz i zalej wodą utlenioną. Wody utlenionej nie musisz zmywać – dzięki temu stworzysz barierę ochroną przed ponownym zapleśnieniem.

Usuwanie śladu twardej wody ze słuchawki

Wnętrze Twojej słuchawki jest czyste, lecz na jej powierzchni znajduje się ciężki do usunięcia osad? Najprawdopodobniej jest to skutek twardej wody – są to ślady minerałów, które pozostały po jej odparowaniu.

Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową z takich zabrudzeń? Nałóż na nią gęstą pastę przygotowaną z połączenia wody, octu i sody oczyszczonej i pozostaw na około godzinę. Następnie dokładnie wyczyść ją ostrą szczotką lub druciakiem. Jeśli boisz się, że w ten sposób porysujesz powierzchnię, możesz również wykorzystać w tym celu gąbeczkę, jednak będzie to wymagało większego nakładu pracy.

deszczownica - czyszczenie

Właściwe dbanie o słuchawkę prysznicową może spowodować, że z czasem kamiennego osadu będzie coraz mniej. Dla osiągnięcia tego efektu powinno się po każdym użyciu wycierać ją do sucha, a raz na 2-3 dni przecierać ją ściereczką nasączoną roztworem octu i wody.

Data publikacji: 31.01.2018