Jak wykonać prysznic na zewnątrz?

Prysznic na zewnątrz to przede wszystkim wielka wygoda, szczególnie wtedy, gdy korzystamy z basenu na przydomowej posesji lub gdy często pracujemy w ogrodzie. To także znakomita forma relaksu i orzeźwienia w trakcie upalnych dni. Możliwość kąpieli czy też szybkiego opłukania się po wykonaniu prac ogrodowych na zewnątrz, pozwala nam zachować też większą czystość wewnątrz domu. Rozwiązanie to jest więc niezwykle praktyczne. A jak tego dokonać? Oto kilka przydatnych informacji.

Prysznic w ogrodzie

Lokalizacja prysznica zewnętrznego

Zanim zdecydujemy się na montaż prysznica zewnętrznego, powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, gdzie zostanie on ulokowany. Najważniejszym warunkiem jest tutaj dostępność do kanalizacji wodnej. Pod uwagę należy wziąć także możliwość odpływu wody, która nie powinna zalegać na naszej posesji, zagrażając chociażby życiu roślin czy zalaniu ścian budynku. Powinniśmy mieć na względzie także nasze osobiste potrzeby – mowa tutaj między innymi o usytuowaniu prysznica w pobliżu basenu, wejścia do domu czy też w miejscu, które zapewni nam największą intymność, dzięki czemu kąpiele na łonie natury będą mogły zastąpić te domowe.

Prysznic na ścianie domu

Zdecydowanie najprostszym sposobem na stworzenie tego rodzaju prysznica jest ulokowanie go na zewnętrznej ścianie budynku. W takiej sytuacji bardzo często wystarczające jest jedynie zamontowanie słuchawki lub deszczownicy na odpowiedniej wysokości. W wielu przypadkach takie rozwiązanie może być jednak nieco problematyczne, ponieważ woda, która z dużą częstotliwością i intensywnością będzie stykać się z budynkiem, może przyczynić się do zabrudzenia elewacji oraz powstawania na niej wykwitów. Doskonałą alternatywą dla tego rozwiązania jest umieszczenie prysznica na osobnej ściance, wzniesionej nieopodal naszego budynku. Dzięki niej możemy stworzyć prawdziwą strefę kąpielową.

Posadzka

Materiał na prysznic

Aby nasz prysznic zewnętrzy był praktyczny i dostosowany do warunków zewnętrznych, powinniśmy wybrać do jego wykonania odpowiednie materiały. Jeśli chcemy stworzyć go na ścianie budynku, to warto obłożyć ją w wybranym przez nas miejscu płytkami ceramicznymi. Decydując się na wybór płytek, zarówno w przypadku ścian, jak i podłogi, do ich przyklejenia warto wybrać elastyczną zaprawę o zwiększonej przyczepności i odporności na odkształcenia, co będzie szczególnie ważne w okresie zimowym. Istotne jest też zastosowanie odpowiedniej fugi, która powinna zabezpieczać przed przenikaniem wody pod płytkę. Przy wznoszeniu dodatkowych ścian, przeznaczonych na strefę prysznicową, świetnie sprawdzi się kamień naturalny wraz z betonową podłogą.

Doprowadzenie wody

Żeby doprowadzić wodę do prysznica zewnętrznego, czasami wystarcza jedynie wąż ogrodowy, szczególnie wtedy, gdy nie wymagamy wiele od konstrukcji i estetyki prysznica. Wykonanie pełnej instalacji wiąże się ze znacznie większymi kosztami, lecz w takiej sytuacji także komfort użytkowania jest nieporównywalnie większy. Zadanie to warto powierzyć doświadczonemu hydraulikowi, który prawidłowo poprowadzi niezbędne przewody hydrauliczne i wykona odpowiednie odgałęzienie, które znajduje się najczęściej w garażu, piwnicy czy innym pomieszczeniu gospodarczym.

Data publikacji: 20.01.2016