Strona główna

Strzałka w prawo

Elektryka i elektronika

Strzałka w prawo

Instalacje elektryczne

Strzałka w prawo

Bezpieczniki

Strzałka w prawo

Wkładki topikowe

Strzałka w prawo

Wkładki topikowe

W naszej ofercie znajdziesz wkładki topikowe różniące się parametrami oraz przeznaczeniem. Każdy z produktów wyróżnia się wytrzymałością i zbudowany został z trwałych materiałów.

Filtry

Wkładki topikowe

W naszej ofercie znajdziesz wkładki topikowe różniące się parametrami oraz przeznaczeniem. Każdy z produktów wyróżnia się wytrzymałością i zbudowany został z trwałych materiałów.

12 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Bezpieczniki

Wyświetlanie 12 z 12 produktów

WKŁADKA TOPIKOWA – NIEWIELKI ELEMENT O DUŻYM ZNACZENIU

Bezpieczniki są niezbędnym i kluczowym elementem instalacji elektrycznej. Ich rola widoczna jest wtedy, gdy płynący przez obwód prąd przekroczy dopuszczalną granicę i tym samym cała sieć będzie przeciążona. W takim momencie pojawia się często zagrożenie wybuchem pożaru bądź też porażeniem. Charakterystyka czasowo-prądowa wkładki decyduje o szybkości działania elementu. Wraz ze wzrostem natężenia prądu topnik nagrzewa się. Gdy ten proces trwa dłuższy czas drucik topikowy przepala się.

Skutkuje to zapaleniem łuku elektrycznego, który gaśnie w momencie, gdy wartość natężenia energii elektrycznej spada do zera. Przepalony bezpiecznik odcina ciągłość przewodu elektrycznego. Zużyty produkt najlepiej wymienić na nowy element. Obudowa wkładki topikowej została wykonana z porcelany, wewnątrz której znajduje się zatopiony w piasku kwarcowym drucik, pełniący rolę przewodnika. Końcówki drucika łączą się ze stykami.

Jeżeli dojdzie do takich sytuacji, warto rozejrzeć się za fachowcem, który dokona szczegółowego przeglądu całej instalacji. Oprócz tego niezbędna jest także wymiana zniszczonego bezpiecznika na nowy, który przejmie nową rolę ochronną. Znając przeznaczenie, warto także wiedzieć, jak wygląda budowa tego typu produktu. Wkładka topikowa mimo niewielkich rozmiarów składa się z kilku ważnych komponentów. Standardowa wersja, którą znajdziesz w naszej ofercie złożona jest z osłony, nośnika, wkładki topikowej, podstawy bezpiecznikowej oraz wstawki kalibrowej.

Czym jest cały topik, który przerywa obwód elektryczny? Jest to pojedynczy lub wykonany z kilku sztuk miedziany drucik. Do celów przemysłowych, gdzie pracują maszyny o znacznie większej mocy lepiej sprawdzają się większe, posrebrzane paski. Sam element miedziany znajduje się w obudowie, która dodatkowo wypełniona jest piaskiem kwarcowym.

W naszej ofercie znajdziesz wkładki topikowe różniące się parametrami oraz przeznaczeniem. Każdy z produktów wyróżnia się wytrzymałością i zbudowany został z trwałych materiałów. Poniżej zebraliśmy podstawowe informacje oraz objaśnienia, które znajdziesz bezpośrednio na wkładach. Umożliwi Ci to prawidłowy i szczegółowy dobór wkładki do Twojej instalacji elektrycznej.

BEZPIECZNIKI TOPIKOWE – PRZEZNACZENIE I RODZAJE

Bezpieczniki to element zabezpieczający przed zwarciem oraz przeciążeniem układy elektryczne niskiego, jak i wysokiego napięcia. Na tym kończy się ich z pozoru prosta, ale ważna rola w kryzysowych momentach, gdy pojawia się usterka bądź przeciążenie w instalacji. W ten sposób ograniczenie skutków takich zwarć będzie bardziej efektywne i znacznie szybsze. Produkt ma wbudowaną wkładkę topikową, której działanie jest kluczowe dla prawidłowego działania bezpiecznika.

W ofercie sklepów Castorama znajdują się wkładki topikowe o różnej dopuszczalnej wartości prądu i napięcia znamionowego, które dostosujesz do rozwiązań wprowadzonych w Twoim domu. Każdy z elementów oznaczony jest symbolami, które decydują o przeznaczeniu wkładki. Klasyfikacja ma duży wpływ na odpowiedni dobór i prawidłowe działanie elementu. Oznaczenia bezpieczników topikowych dzieli się na oznaczenia według małych i dużych liter. Małe mówią o zdolności do wyłączania.

Z kolei zwracając uwagę na duże litery dowiesz się o rodzaju urządzenia, do którego możesz użyć wkładki. Przykładem może być wkładka topikowa 10a, która jest niepełnozakresowa i chroni przed skutkiem zwarć. Zastosowanie tak niewielkiego elementu niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki wkładkom możliwa jest mniejsza strata mocy, niż dopuszczają normy. Ponadto dają możliwość ograniczenia prądu zwarciowego i zapewniają odporność na starzenie. Oprócz tego wkładki topikowe są niezawodne w wyłączaniu już niewielkich prądów przy niewielkich przeciążeniach. Dużym atutem jest także doskonała stabilność, jeżeli chodzi o charakterystykę prądowo-czasową i tolerancję w stosunku do osi prądu. Te wszystkie udogodnienia mają wpływ na pracę instalacji i bezpieczeństwo, które jest zapewnione przy ewentualnych zwarciach.

JAK DOBRAĆ WKŁADKI TOPIKOWE?

Sprawność instalacji i urządzeń zależy od tego, w jaki sposób dobierzesz odpowiednie wkładki topikowe. Oznaczenia odgrywają tutaj najistotniejszą rolę. Zanim jednak je omówimy, warto nadmienić, że bezpieczniki różnią się także ze względu na prąd znamionowy i napięcie znamionowe, które również musisz wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model.

Jeżeli szukasz bezpieczników o ogólnym przeznaczeniu lub pasują do kabli i przewodów wybierz ten, który ma symbol G, czy L. Przykładem do tego jest wkładka topikowa 16a oznaczona symbolami GF. Do transformatorów przyda się wkładka z oznaczeniem Tr. Równie popularne są produktu oznaczone M i sprawdzą się w silnikach. Do półprzewodników dedykowane są wkładki R. Ważny jest także zakres wyłączania, który określają małe litery: g (wkładka pełnozakresowa) oraz a (wkładka niepełnozakresowa).

Jest jeszcze kilka rzeczy, które warto wiedzieć wybierając bezpieczniki topikowe. Rodzaje wkładek wyróżniają się także ze względu na dynamikę działania. Tutaj mowa szczególnie o oznaczeniach bezpiecznika: F (szybki) oraz UR (ultraszybki).