Figury ogrodowe – konserwacja i naprawa

Czy będą to majestatyczne posągi greckich bogów, zwierzęta pilnujące naszych ogrodów, czy poczciwe krasnoludki i inne stworki – stojące przed domem postacie dodają uroku. Aby jednak utrzymać ich walory estetyczne, należy zadbać o ich odpowiednią konserwację, a w przypadku uszkodzenia przeprowadzić niezbędne naprawy.

Figury ogrodowe – konserwacja i naprawa

Figury z kamienia

Najstarszy i najbardziej tradycyjny surowiec do tworzenia posągów świetnie prezentuje się w każdych warunkach. Niestety, kamień w ogrodzie wystawiony jest na działanie zmieniającej się temperatury, opadów i wiatru. Elementy kamienne kapilarnie mogą podciągać z wód gruntowych agresywne związki chemiczne, sole i kwasy, które będą powodować nieestetyczne wykwity. Szczególnie dotyczy to piaskowców, na których pojawi się zielony nalot. Atakowane są także przez glony, które chętnie rozwijają się na powierzchni kamienia.

Większość producentów i rzeźbiarzy oferuje pomniki z surowca pokrytego impregnatem, który powinien utrzymać je w czystości. Niestety, z upływem czasu preparat przestaje działać, a na powierzchni zaczyna pojawiać się nieprzyjemny nalot. Na szczęście kamień można z łatwością umyć za pomocą ciepłej wody i płynu do czyszczenia (albo do mycia naczyń). Nie zapomnijmy o ponownym zastosowaniu impregnatu. Na oporniejsze zabrudzenia możemy użyć drucianej szczotki, nie szorujmy jednak zbyt mocno, ponieważ zostawi to widoczne zadrapania. Jeśli mamy na podorędziu myjkę ciśnieniową lub parowy odkurzacz, możemy użyć go do najtrudniejszych do wywabienia zabrudzeń.

Z czasem na skutek zmian temperatury i rozszerzającej swą powierzchnię zamarzającej wody, na kamieniu mogą pojawić się pęknięcia. Warto wówczas zaopatrzyć się w żywicę epoksydową lub pastę ze związkami krzemu, którą wypełnimy szczeliny i odpowiednio zabezpieczymy przed wilgocią i pękaniem. Możemy zastosować te preparaty zapobiegawczo na wszystkie pory. Pamiętajmy, by dobrać żywicę pod kolor kamienia.

W przypadku uszkodzeń mechanicznych możemy starać się dokleić ułamany fragment za pomocą kleju. Pamiętajmy wówczas o zastosowaniu preparatu z dodatkiem białego cementu do jasnych kamieni, inaczej doklejana część będzie wyraźnie się odcinać. Jeśli nie możemy znaleźć złamanego fragmentu, pozostanie nam wypolerowanie ostrych krawędzi kamienia.

Ozdoby wykonane z piaskowca warto przed zimą zakryć geowłókniną, uchroni to je przed pękaniem.

Przeczytaj także: Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

Figury ogrodowe – konserwacja i naprawa

Figury z betonu

Beton stosowany do wyrobu ogrodowych dekoracji różni się dość znaczącego od wersji używanej w budownictwie. W jego skład też wchodzi cement, ale zawsze najwyższej klasy, a także środki uszlachetniające oraz starannie dobrane kruszywo zamiast zwykłego piasku. W ten sposób figury z betonu prezentują się niezwykle okazale, a dodatkową ich zaletą jest duża wytrzymałość. Do ich czyszczenia idealnie nada się myjka ciśnieniowa, która silnym strumieniem wody usunie nawet najtwardsze zabrudzenia. Jeżeli i to okaże się niewystarczające, można użyć także piaskowania, czyli skoncentrowanego strumienia powietrza z drobinkami piasku.

Beton jest także odporny chemicznie, więc do jego czyszczenia możemy użyć silnych preparatów, włącznie z tymi przeznaczonymi do kostki brukowej. Tego typu pasty potrafią usunąć glony i wykwity grzybów niemal natychmiast.

Naprawa betonowych figur jest prosta – użyjemy do niej materiału, z którego jest wykonana. Możemy zarówno wykorzystać zaprawę o podobnej wytrzymałości (montażową lub szybkoschnącą) albo samemu zmieszać cement potrzebny do zaszpachlowania ubytków. Koniecznie sprawdźmy jednak, zanim zaczniemy naprawę, jak nasze rozwiązanie będzie prezentowało się po wyschnięciu, ponieważ kolor mokrego cementu znacząco różni się od finalnego rezultatu. Uszkodzenia naprawiajmy możliwie szybko, ponieważ w niezatkane szczeliny dostaje się woda, która będzie dalej szkodzić figurze.

Sprawdź też: Jak urządzić mały ogród? Praktyczne wskazówki

Figury z żywicy

Tania i łatwa w modelowaniu żywica zyskuje na popularności. Jej dodatkową zaletą jest bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Dlatego do jej czyszczenia możemy użyć mocnych środków, działając podobnie jak w przypadku betonu. Jedynym minusem jest szybko schodząca z powierzchni farba, dlatego często będziemy zmuszeni do odnawiania warstwy lakieru.

Do uzupełniania szczelin i pęknięć użyjemy tego samego materiału, z którego jest wykonana, a więc żywicy epoksydowej. Kupimy ją w tubkach z wbudowanym systemem aplikacji, więc wystarczy zaopatrzyć się w opakowanie w kolorze odpowiadającemu naszej figurze i będziemy gotowi na dokonanie szybkiej naprawy.