Jak wybrać latarkę turystyczną?

Turyści z prawdziwego zdarzenia dobrze wiedzą, że latarka to nieodłączny element ich wyposażenia. Niestety nie każdy model będzie się dobrze nadawał na długie, piesze wędrówki. Sprawdźmy zatem, jak wybrać latarkę turystyczną.

Latarka w góry i na mazury

Podręczne źródło światła potrzebne jest nam zawsze wtedy, gdy w czasie wędrówki może nas złapać zmierzch. Taka sytuacja zdarza się nie tylko, gdy to planujemy. Szczególnie gdy się zgubimy, latarka to kluczowe wyposażenie naszego plecaka. Jej światło może nas nawet uratować. Latarka jest nam też potrzebna głównie w miesiącach, kiedy dzień jest krótszy niż latem – to wtedy najczęściej zaskakuje nas szybko zapadający zmrok.

To mit, że latarka przyda się nam tylko wtedy, gdy zamierzamy biwakować i rozbić namiot na trasie lub gdy specjalnie planujemy wędrować po ciemku. Podręczne źródło światła musimy mieć przy sobie na wszelki wypadek. Daleko w górach lub w ciemnym lesie możemy się zgubić i długo nie znajdować drogi z powrotem. Zawsze, kiedy udajemy się w nieznane miejsce, musimy liczyć się z tym, że może nas zaskoczyć zmrok na trasie. Dzięki latarce będziemy mogli bezpiecznie wrócić bądź wysyłać sygnały świetlne.

Jak wybrać latarkę turystyczną?

Jaka powinna być latarka turystyczna

Odpowiednim źródłem światła do wędrówek i eksplorowania terenu będą latarki o niniejszych cechach:

- niska waga – latarka turystyczna powinna być lekka choćby z uwagi na to, że będziemy ją nosić w plecaku wraz z innym ekwipunkiem;

- odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne – urządzenie powinno być wykonane solidnie, ponieważ jest narażone na upadki, deszcz i niską temperaturę (jeśli uprawiamy także turystykę zimową);

- relatywna niezawodność – nie ma nic gorszego niż latarka, która w środku naszej wędrówki przestaje działać. Upewnijmy się, że urządzenie jest przystosowane do długotrwałego działania i niewrażliwe na wstrząsy czy stłuczenie;

- wygodna do noszenia – w zależności od tego, na jaki model latarki chcemy się ostatecznie zdecydować, musimy wziąć pod uwagę również nasz komfort.

Porada eksperta

Do najlepszych latarek turystycznych zaliczają się czołówki, które przy spełnieniu wszystkich powyższych czynników, oferują nam również wolne ręce. Doskonale sprawdzają się zatem podczas wszelkich pieszych i rowerowych wycieczek, a szczególnie doceniają je turyści górscy, wspinacze i grotołazi. Taką latarkę założymy na głowę (również na czapkę czy kask), dzięki czemu oświetlimy sobie drogę bez konieczności trzymania urządzenia w dłoni.

Jak wybrać latarkę turystyczną?

Sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto się zaopatrzyć w latarki czołowe.

Latarki turystyczne – wybór

Wśród modeli, które nadają się do turystyki, wyróżnia się, oprócz wyżej wymienionych latarek czołowych, również szperacze i latarki kempingowe. Wszystko zależy od tego, jakie aktywności interesują nas najbardziej. Do latarek turystycznych należy też różnorakie oświetlenie rowerowe, które powinniśmy stosować nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale również widoczność drogi po zmierzchu. Świetnie sprawdzają się także małe latarki kieszonkowe, które będziemy mieli zawsze przy sobie.