Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

W aranżacji ogrodu zwracamy uwagę na obecność efektownych gatunków roślin oraz elementów wyposażenia, które uprzyjemnią nam wypoczynek. Pamiętajmy, by w projekcie ogrodu uwzględnić także dekoracje. Jakie ozdoby ogrodowe sprawdzą się w małym i dużym ogrodzie?

Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

Różne rodzaje dekoracji do ogrodu

Podobnie jak ozdabiamy salon czy sypialnię, możemy także dodać uroku naszemu ogrodowi – bez względu na jego wielkość, z powodzeniem uzupełnimy jego aranżację o stylowe dekoracje. Jakie ozdoby mamy do wyboru?

Możemy zdecydować się na zakup gotowych produktów, których szeroką ofertę znajdziemy w sklepach. Inną opcją jest samodzielne ich przygotowanie – zrobimy to przy użyciu materiałów i akcesoriów, które znajdziemy w naszym gospodarstwie domowym lub zakupimy. Mamy wtedy możliwość przygotowania dekoracji, jakich nie spotkamy w żadnym innym ogrodzie. Rolę dekoracji ogrodowych mogą także pełnić bardziej złożone konstrukcje lub obiekty – pergola porośnięta pnącymi krzewami, oryginalnie zaprojektowane oczko wodne czy murek zbudowany z gazonów ogrodowych. Które z licznych ozdób do ogrodu sprawdzą się w małym, a które w dużym ogrodzie?

Ozdoby ogrodowe w małym ogrodzie

Mały ogród to przestrzeń, która wymaga umiejętnej aranżacji. Tylko wtedy znajdziemy w nim miejsce na kącik wypoczynkowy, grillowisko czy niewielki placyk zabaw dla dzieci. Z powodzeniem zmieścimy tu również niektóre dekoracje, dzięki którym nasz zielony zakątek stanie się bardziej przytulny.

W małym ogrodzie musimy jednak uważać, by nie przesadzić z liczbą drobiazgów – nadmiar różnorodnych detali nie będzie sprzyjał estetyce naszej zielonej przestrzeni, a zamiast ją ozdabiać, będzie powodował wrażenia chaosu i nieporządku. Oto nasze propozycje dekoracji do małego ogrodu.

Lampiony i latarnie ogrodowe – małe i duże, wykonane z drewna i metalu, w wielu kolorach i wzorach – takie są lampiony ogrodowe, które znajdziemy w sklepach. W małym ogrodzie możemy zastosować wszystkie z nich – doskonale sprawdzą się jako alternatywa dla tradycyjnej instalacji oświetleniowej w ogrodzie. Tego typu dekoracje to jedne z ozdób, które z łatwością wykonamy też samodzielnie. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w tym miejscu.

Przeczytaj także: Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?

Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

Porada eksperta

Jak wykorzystać lampiony ogrodowe? Te mniejsze mogą stać się dekoracją stołu ogrodowego, ale z powodzeniem zawisną też na płocie lub gałęziach drzew. Ciekawy efekt da również ustawienie ich pomiędzy krzewami czy kwiatami bądź na stopniach schodów prowadzących z tarasu do ogrodu. Duże, kilkudziesięciocentymetrowe dekoracje możemy umiejscowić np. na tarasie lub na drewnianym podeście wśród zieleni – dobrze zaprezentują w się w towarzystwie mniejszych latarenek.

Lampy ogrodowe solarne – w aranżacji małego ogrodu sprawdzą się także typowe lampki solarne. Najprostsze z nich wystarczy wbić w ziemię, by po zmroku subtelnie rozjaśniły przestrzeń. Warto umieścić je w donicach z kwiatami jednorocznymi lub pośród bylin – nie będą przeszkadzały w poruszaniu się po ogrodzie, a jednocześnie udekorują go swoją poświatą, podkreślając urodę roślin.

Oświetlenie solarne to jednak nie tylko wbijane w ziemię lampy i reflektory. To również modne lampki w formie łańcuchów, złożonych z elementów w formie kulek, latarenek czy gwiazdek. Takie lampki solarne możemy zamontować pod zadaszeniem tarasu, pawilonu ogrodowego albo altanki. Równie dobrze sprawdzą się rozpostarte pośród drzew, najlepiej w pobliżu kącika wypoczynkowego.

Pochodnie ogrodowe – to jeszcze jeden sposób na oświetlenie małego ogrodu po zmroku. Zyskamy przy tym ciepłą, przytulną atmosferę, a także będziemy mogli ochronić się przed atakiem uciążliwych owadów. Pochodnie bambusowe dostępne są w różnych rozmiarach, a w razie potrzeby możemy dokupić do nich knoty oraz paliwo.

Karmnik dla ptaków – to jedna z ozdób, która sprawdzi się w zacisznym zakątku ogrodu. Możemy zdecydować się na samą budkę, którą zawiesimy na drzewie, albo na zestaw wyposażony w odpowiednią podstawę, która umożliwi nam usytuowanie karmnika w dowolnym miejscu ogrodu. To doskonały sposób, by zachęcić ptaki do wizyt na naszej posesji, a także zapewnić rozrywkę najmłodszym domownikom, którzy będą mogli nie tylko je dokarmiać, ale i obserwować. Karmik dla ptaków możemy również zbudować samodzielnie. Jeśli już postanowimy zaprosić ptaki do ogrodu, możemy również zapewnić im dostęp do wody – w tej roli sprawdzi się eleganckie poidełko, które możemy kupić bądź przygotować według własnego projektu.

Drewniane ozdoby do ogrodu – w roli drewnianych dekoracji ogrodowych doskonale sprawdzą się skrzynie zastępujące tradycyjne donice, wykonany z drewna kwietnik, a także rozmaite konstrukcje wykonane z palet. Możemy je kupić albo przygotować samodzielnie, nadając im określoną formę i kolor, a następnie obsadzić bujnie kwitnącymi kwiatami jednorocznymi. Stare deski mogą stać się także bazą do przygotowania oryginalnego żyrandola ogrodowego lub regału.

Czy wiesz, że...

W roli drewnianych dekoracji sprawdzą się też stara drabina, efektowna bramka kwiatowa lub wydrążone pieńki drzew. Na stopniach drabiny zamocujemy doniczki z kwiatami bądź ziołami, przy bramce kwiatowej zasadzimy bujnie kwitnące pnącza, a wypełnione ziemią pieńki posłużą nam np. do zasadzenia bylin.

W małym ogrodzie sprawdzą się też lekkie konstrukcje metalowe, najczęściej dostępne w formie oryginalnych kwietników. W zależności od projektu konkretnego produktu możemy zawiesić je ścianie budynku lub wkomponować w wolne miejsce na trawniku.

Murek ogrodowy – w małym ogródku możemy wybudować niewysoki, wielofunkcyjny murek. Taka konstrukcja umożliwi nam wydzielenie stref w ogródku, co optycznie go powiększy. Posłuży także za siedzisko lub kwietnik. Murek ogrodowy możemy zbudować z cegieł lub np. z gazonów betonowych, których górny rząd wypełnimy ziemią i obsadzimy roślinami.

Przeczytaj także: Akcesoria ogrodowe – top 5 pomysłów na aranżację ogrodu

Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

Ozdoby do dużego ogrodu

Jak ozdobić duży ogród? Tutaj możemy pozwolić sobie na sporą dowolność, której nie będzie krępowała niewielka powierzchni dostępnego terenu. W dużym ogrodzie sprawdzą się wszystkie ozdoby, które wymieniliśmy powyżej – strefa relaksu stanie się przytulniejsza dzięki lampionom, lampkom solarnym bądź pochodniom bambusowym. Z łatwością znajdziemy tu miejsce dla karmika dla ptaków, a także dla murka, który może przyjąć tu dowolną formę oraz kształt. Na dużym terenie sprawdzą się także ozdoby do ogrodu, które trudno byłoby wkomponować w niewielką przestrzeń.

Oczko wodne – własny zbiornik wodny to marzenie wielu ogrodników. Odpowiednio zaprojektowane oczko wodne może stać się największą ozdobą terenu zielonego, zwłaszcza jeśli zadbamy o właściwy dobór roślin i najbliższe otoczenie zbiornika. Pamiętajmy, że posiadając oczko wodne powinniśmy obsadzić roślinami nie tylko sam zbiornik, ale także jego brzegi. Zaaranżowana w ten sposób dekoracja może stać się samodzielnym, niewielkim ekosystemem, w którym obok siebie będą egzystowały różne gatunki zwierząt. Warto także pamiętać o dodatkowych możliwościach, jakie daje nam w ogrodzie zbiornik wodny. Jego uzupełnieniem może być np. elegancki drewniany mostek rozciągający się ponad taflą wody bądź fontanna.

Porada eksperta

Aby oczko wodne było ozdobą ogrodu także po zmroku, warto uwzględnić w projekcie jego oświetlenie. Strumień światła może oświetlać zarówno toń wody, jak i jej taflę. Odpowiednio dobrane i zamontowane źródła światła wydobędą z mroku także kaskadę, linię brzegową bądź wybrane gatunki roślin.

Rabaty – w dużym ogrodzie mamy duże pole do popisu, jeśli chodzi o projektowanie rabat. Otwarta przestrzeń pozwala na stworzenie wielopiętrowych, zróżnicowanych nasadzeń. W zależności od naszych upodobań możemy przygotować rabaty minimalistyczne, złożone np. z pojedynczych egzemplarzy formowanych krzewów, albo rabaty w stylu wiejskim, gdzie bujnie kwitnące byliny i kwiaty jednoroczne przeplatają się z wyższymi iglakami i trawami ozdobnymi, a sztywne granice pomiędzy nimi pozostają zatarte. Pamiętajmy, że duża przestrzeń pozwala nam na eksperymentowanie z ukształtowaniem terenu – obszerny skalnik, pagórki lub obniżenie, w którym zaaranżujemy kącik dla dzieci, sprawdza się tu doskonale.

Bramki kwiatowe, pergole – w podziale ogrodu na strefy, podobnie jak w małym ogrodzie, pomogą pergole i bramki kwiatowe. Mamy tutaj jednak więcej możliwości ich zastosowania – jeśli sięgniemy po kilka zaokrąglonych bramek kwiatowych i zamontujemy je w jednej linii, stworzymy piękną alejkę – najefektowniej zaprezentuje się wtedy, gdy porastające podpory rośliny będą w pełnym rozkwicie (bramki możemy także ustawić wzdłuż istniejącej ścieżki ogrodowej). Taka dróżka powinna prowadzić do kolejnej strefy naszej posesji. Pergola wyposażona w ławeczkę będzie także świetnym uzupełnieniem zacisznego zakątka, w którym będziemy mogli poczytać książkę i odpocząć.

Data publikacji: 26.04.2017