icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak urządzić mały ogród? Praktyczne wskazówki

Ogródek kwiatowy przed domem kusi feerią barw i przyjemnym zapachem roślin. Jest fantastyczną wizytówką, która zachwyci niejednego gościa, pukającego do Twoich drzwi. Nie rezygnuj z niego nawet wtedy, gdy masz do dyspozycji niewiele miejsca. Jak więc urządzić mały ogród przed domem?

Mały ogródek przed domem- na co zwrócić uwagę?

Podczas aranżacji przydomowego otoczenia, największą uwagę skupia się na zaplanowaniu tej części ogrodu, która znajduje się za budynkiem. Wszelkiego rodzaju tarasy, altanki, barwne rabaty, meble ogrodowe czy sprzęty rekreacyjne stają najczęściej w miejscu praktycznie niewidocznym z zewnątrz. Jeśli właśnie urządzasz swoje zielone otoczenie, pomyśl też o zagospodarowaniu przestrzeni przed posesją. Nawet mały ogród pozwoli Ci odpocząć na łonie natury i będzie piękną oraz kolorową wizytówką domu. 

Atrakcyjne, barwne rośliny przyciągają spojrzenia – zarówno przechodniów, jak i odwiedzających gości. Co zrobić, aby aranżacja małego ogrodu wzbudzała zachwyt w okolicy?

Przede wszystkim dokładnie przemyśl kompozycję, wymierz dostępny metraż i zrób projekt – niewielka przestrzeń nie współgra z chaosem, a łatwo do niego doprowadzić, działając bez planu. Kluczem do sukcesu jest także odpowiednie dopasowanie roślin i zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu.

Obawiasz się, że na niewielkiej przestrzeni niewiele zdziałasz w kwestii ogrodu? Dostępne miejsce oczywiście mocno zdeterminuje wygląd kwiatowych rabatek, ale nie ma nic niemożliwego. Jeśli masz naprawdę mało miejsca, a bardzo zależy Ci na posadzeniu dużej ilości kolorowych roślin, zawsze do klasycznego ogrodu możesz dodać ten wiszący („zamknij” go w charakterystycznej doniczce lub przeznacz specjalne półki na ustawienie kwiatów).

Jak urządzić mały ogród? Praktyczne wskazówki

Starając się znaleźć swój własny, oryginalny pomysł na mały ogród kwiatowy, w pierwszej kolejności określ styl, który lubisz. Na małej przestrzeni sprawdzi się nie tylko styl minimalistyczny, ale też m.in. prowansalski lub angielski. Urządzanie ogródka możesz również rozpocząć od wybrania roślin, które lubisz i chcesz, by znalazły się w zieleńcu przed domem. Ciekawą opcją jest także wybór motywu przewodniego do ogrodu.

Następnie weź pod uwagę warunki, w jakich przyjdzie wzrastać kwiatom. Inne gatunki sprawdzą się w miejscach zacienionych, a inne w mocno nasłonecznionym otoczeniu. Istotna jest również sezonowość kwiatów oraz gleba, na której będą rosły. Na etapie planowania, weź także pod uwagę inne czynniki, które zdeterminują wygląd Twojego ogrodu kwiatowego – kolorowe rabaty zaplanuj tak, by nie zarastały przejścia i nie rozrastały się na podjazd.

Gdy już określisz swój styl, wybierzesz rośliny i stworzysz własną koncepcję – pora wcielić w życie pomysł na ogród kwiatowy. Jak więc sadzić kwiaty? O czym należy pamiętać podczas uatrakcyjniania niewielkiego metrażu?

Zobacz także: Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Projekt małego ogrodu. Praktyczne porady, jak go urządzić

Im mniejszy ogród, tym dokładniej musisz przemyśleć jego koncepcję i konsekwentnie ją zrealizować. Podczas aranżacji zieleńca przed posesją, warto zastosować kilka prostych trików, by wyglądał on naprawdę estetycznie, a nawet sprawiał wrażenie większego. Jak zrobić mały ogród? Co warto wiedzieć?

Dobierz odpowiednie rośliny

W niewielkim ogrodzie dobrze wyglądają rośliny zewnętrzne o różnej wysokości, a także te o małych listkach i kwiatach, np. astry czy pelargonie. Doskonale sprawdzą się też pnącza, a nawet krzaczki owocowe (np. poziomki, agrest) czy zioła. 

Baw się optyką

By optycznie powiększyć przestrzeń, wyższe kwiaty zasadź jak najbliżej domu. Niskimi okazami warto ozdobić ścieżkę, a w kolorowych donicach powiesić kilka roślin wzdłuż tarasu czy elewacji. Polecamy także wykonanie takich wieszaków doniczkowych samodzielnie, o czy poczytasz w artykule: Wiszące kwietniki – jak je stworzyć?

Przeczytaj też: Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

Jak urządzić mały ogród? Praktyczne wskazówki

Dobierz odpowiednie kolory

Mały ogród przy szeregowcu, domku jednorodzinnym czy letniskowym nie powinien być nudny. Zadbaj zatem o kolorystykę i odpowiednie przejścia barw natury. Nie stroń od elementów zieleni, które możesz połączyć z bielą, brązem, ale i czerwienią, żółcią czy różem. Postaw na kolorowe kwiaty, posadzone w wielobarwnych doniczkach, ale i niebanalne dekoracje ogrodowe – lampy, girlandy czy latarenki. 

Mądrze sadź rośliny

Aby Twój mały ogród szybko nie zamienił się w dżunglę, na rabacie posadź obok siebie kwiaty, które mają podobne wymagania względem gleby. Unikaj sadzenia roślin ekspansywnych obok tych rosnących wolniej – inaczej szybko je zasłonią.

Jeśli w Twoim planie małego ogrodu pojawiają się kwiaty tracące urok po przekwitnięciu, rozmieść je wśród takich, które w pewnym momencie zamaskują je. W jakiej formie posadzić kwiaty przed domem? Dobrze będą wyglądały zarówno pogrupowane, jak i przemieszanie – wszystko zależy od Twojego gustu.

Nie zapomnij o wypoczynku

Projekt małego ogrodu nie będzie kompletny bez odpowiednich mebli ogrodowych. Postaw na minimalistyczne modele, które możesz np. składać i rozkładać. Koniecznie przyda Ci się okrągły stolik i kilka wygodnych krzeseł. Możesz uzupełnić je o hamak, a nawet niewielką huśtawkę! W tym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku samodzielnie zrobić drewnianą huśtawkę. 

Jak urządzić mały ogród? Praktyczne wskazówki

Mały ogródek kwiatowy przydomowy — jak go pielęgnować?

Z uwagi na niewielką przestrzeń, wydaje się, że niezwykle trudno odpowiedzieć na pytanie o to, jak zrobić mały ogród przed domem. Inspiracje, które Ci pokazaliśmy, pokazują jednak, że jeśli dokładnie określisz swoje preferencje, weźmiesz pod uwagę warunki i dobrze zaplanujesz przestrzeń, okaże się, że zadanie to nie sprawia aż tak wiele kłopotu. Wystarczy, że skorzystasz z kilku prostych rad, a stworzysz piękną wizytówkę posesji, bez względu na jej rozmiar.

Pamiętaj jeszcze o jednej sprawie: piękny ogród, to zadbany ogród. Po zasadzeniu kwiatów, na atrakcyjność zieleńca wpływ będzie miało regularne podlewanie, nawożenie i porządkowanie rabat, aby przez cały rok cieszyły oko i pozwalały wypocząć na łonie natury!

To Ci się przyda: