Produkty

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Pomysł na ogród kwiatowy

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Pomysł na ogród kwiatowy

Ogródek kwiatowy przed domem kusi feerią barw i przyjemnym zapachem roślin. Jest fantastyczną wizytówką, która zachwyci niejednego gościa, pukającego do Twoich drzwi. Nie rezygnuj z niej nawet wtedy, gdy masz do dyspozycji niewiele miejsca. Jak urządzić mały ogródek przed domem?

Przejdź do następnych akapitów:

Ogródek kwiatowy przed domem – piękne zagospodarowanie małej przestrzeni

Podczas aranżacji przydomowego otoczenia największą uwagę skupia się na zaplanowaniu tej części ogrodu, która znajduje się za budynkiem. Wszelkiego rodzaju tarasy, altanki, barwne rabaty czy sprzęty rekreacyjne stają najczęściej w miejscu praktycznie niewidocznym z zewnątrz. Jeśli właśnie urządzasz swoje zielone otoczenie, pomyśl też o zagospodarowaniu przestrzeni przed posesją. Ta, chociaż zwykle niewielka, idealnie sprawdzi się do stworzenia ogrodu kwiatowego – pięknej i kolorowej wizytówki domu.

Atrakcyjne, barwne rośliny przyciągają spojrzenia – zarówno przechodniów, jak i odwiedzających gości. Co zrobić, by Twój ogródek kwiatowy (przydomowy), chociaż mały, wzbudzał zachwyt w okolicy?

Przede wszystkim dokładnie przemyśl kompozycję, wymierz dostępny metraż i zrób projekt – niewielka przestrzeń nie współgra z chaosem, a łatwo do niego doprowadzić, działając bez planu. Kluczem do sukcesu jest także odpowiednie dopasowanie roślin i zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu.

Obawiasz się, że na niewielkiej przestrzeni niewiele zdziałasz w kwestii ogrodu? Dostępne miejsce oczywiście mocno zdeterminuje wygląd kwiatowych rabatek, ale nie ma nic niemożliwego. Jeśli masz naprawdę mało miejsca, a bardzo zależy Ci na posadzeniu dużej ilości kolorowych roślin, zawsze do klasycznego ogrodu możesz dodać ten wiszący („zamknij” go w charakterystycznej doniczce lub przeznacz specjalne półki na ustawienie kwiatów).

ogródek kwiatowy przydomowy

Starając się znaleźć swój własny, oryginalny pomysł na ogród kwiatowy, w pierwszej kolejności określi styl, który lubisz. A wybierać jest w czym. Na małej przestrzeni sprawdzi się nie tylko styl minimalistyczny, ale też m.in. prowansalski lub angielski. Urządzanie ogródka możesz również rozpocząć od określenia roślin, które lubisz i chcesz, by znalazły się w zieleńcu przed domem. Ciekawą opcją jest także wybór motywu przewodniego do ogrodu.

Następnie weź pod uwagę warunki, w jakich przyjdzie wzrastać kwiatom. Inne gatunki sprawdzą się w miejscach zacienionych, a inne w mocno nasłonecznionym otoczeniu. Istotna jest również sezonowość kwiatów oraz gleba, na której będą rosły. Na etapie planowania, weź także pod uwagę inne czynniki, które zdeterminują wygląd Twojego ogrodu kwiatowego – kolorowe rabaty zaplanuj tak, by nie zarastały przejścia i nie rozrastały się na podjazd.

ogródek kwiatowy przed domem

 

Gdy już określisz swój styl, wybierzesz rośliny i stworzysz własną koncepcję, pora wcielić w życie pomysł na ogród kwiatowy. Jak sadzić kwiaty? O czym pamiętać podczas uatrakcyjniania niewielkiego metrażu?

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Praktyczne porady

Im mniejszy ogród, tym dokładniej musisz przemyśleć jego koncepcję i konsekwentnie ją zrealizować. Podczas aranżacji zieleńca przed posesją, warto zastosować kilka prostych trików, by wyglądał on naprawdę estetycznie, a nawet sprawiał wrażenie większego. Jak zrobić mały ogród? Co warto wiedzieć?

jak zrobić mały ogródek

  • W niewielkim ogrodzie dobrze wyglądają rośliny o różnej wysokości, a także te o małych listkach i kwiatach. Doskonale sprawdzą się też pnącza.

  • By optycznie powiększyć przestrzeń, wyższe kwiaty zasadź jak najbliżej domu.

  • Zadbaj o kolorystykę i odpowiednie przejścia barw natury. Nie stroń od elementów zieleni.

  • Na rabacie posadź obok siebie kwiaty, które mają podobne wymagania względem gleby. Unikaj sadzenia roślin ekspansywnych obok tych rosnących wolniej.

  • Jeśli w Twoim planie małego ogrodu pojawiają się kwiaty tracące urok po przekwitnięciu, rozmieść je wśród takich, które w pewnym momencie zamaskują je.

  • W jakiej formie posadzić kwiaty przed domem? Dobrze będą wyglądały zarówno pogrupowane, jak i przemieszanie – wszystko zależy od Twojego gustu.

Ogródek kwiatowy przydomowy – podsumowanie

Z uwagi na niewielką przestrzeń, wydaje się, że niezwykle trudno odpowiedzieć na pytanie o to, jak zrobić mały ogród. Jeśli jednak dokładnie określisz swoje preferencje, weźmiesz pod uwagę warunki i dobrze zaplanujesz przestrzeń, okaże się, że zadanie to nie sprawia aż tak wiele kłopotu. Wystarczy, że skorzystasz z kilku prostych rad, a stworzysz piękną wizytówkę posesji, bez względu na jej rozmiar.

Pamiętaj jeszcze o jednej sprawie: piękny ogród, to zadbany ogród. Po zasadzeniu kwiatów, na atrakcyjność zieleńca wpływ będzie mało regularne podlewanie, nawożenie i porządkowanie rabat.

To Ci się przyda:

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Pomysł na ogród kwiatowy