Produkty

Jak wybrać kosiarkę?

Jak wybrać kosiarkę?

Zadbany trawnik to wizytówka domu, która świadczy o ilości pracy wkładanej w wygląd ogrodu. Aby ułatwić sobie to trudne zadanie, jakim jest pielęgnacja murawy, zwłaszcza o dużej powierzchni, możesz zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenia, które znacznie usprawnią przebieg prac ogrodowych. Jaka kosiarka do trawy sprawdzi się na Twoim podwórzu i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

Przejdź do następnych akapitów:

Jak wybrać kosiarkę?

Już na etapie planowania domu z ogrodem wiele uwagi poświęcamy estetycznej aranżacji posesji. Aby efekt prezentował się zgodnie z oczekiwaniami, konieczne będzie polepszenie stanu zastanej gleby jeszcze przed wyborem odpowiednich nasion czy sadzonek, a także zaprojektowanie systemu zasilającego teren zielony w wodę i odprowadzającego jej nadmiar. Warto wcześniej zaplanować sobie skontrolowanie poszczególnych okazów roślin oraz przycinanie trawnika. Nie wolno zapominać również o podlewaniu – choć jest to czynność pracochłonna, to jednak w czasie upałów jest koniecznością, zwłaszcza jeśli panuje susza i trudno doczekać się opadów.

Dobrze jest wybrać takie rozwiązanie, które nie będzie przeszkadzało nam w późniejszym swobodnym operowaniu kosiarką czy traktorkiem. Z tego względu wszelkie elementy rozprowadzające wodę powinny być ukryte w ziemi – dzięki takiemu zabiegowi nie będą utrudniały pracy urządzeń mechanicznych. Spośród dostępnych na rynku modeli kosiarek, kos, a także kosiarkę traktorek, warto również wybrać taki, który będzie dopasowany do wielkości terenu zielonego, jego ukształtowania i wyposażenia w źródła zasilania. Jaką kosiarkę kupić do swojego ogrodu?

jaka kosiarka do trawy

Na dobór właściwego urządzenia największy wpływ ma rozmiar powierzchni – im większa murawa, tym mocniejszego sprzętu potrzebuje. Nie bez znaczenia jest również rzeźba terenu. Nieraz to właśnie ukształtowanie działki decyduje o rodzaju kosiarki – jeżeli powierzchnia jest nierówna i posiada wiele trudno dostępnych miejsc, koniecznie może być zastosowanie kosy lub podkaszarki. W tym celu sprawdzi się również specjalnie przystosowana do wymagających warunków kosiarka spalinowa na nierówny teren.

Pod uwagę weź również sposób zasilania kosiarki. Jeżeli powierzchnia murawy jest nieduża, a chcesz zaoszczędzić na opłatach eksploatacyjnych, wybierz model ręczny. To ekonomiczny wybór, choć ze względu na niski komfort pracy nie sprawdzi się na większych trawnikach. Różnorodne modele kosiarek zasilanych zewnętrznie dzielą się na elektryczne i spalinowe. Ze względu na swobodę operowania sprzętem oraz ekonomię najczęściej wybieraną opcją są modele na paliwo. Jeżeli jednak troszczysz się o środowisko, kosiarkę elektryczną zastosujesz nawet na umiarkowanie dużych murawach, korzystając z akumulatora lub przedłużacza do prądu.

Jak wybrać kosiarkę, z której będziesz korzystać łatwo i bez trudu? Model, który wybierzesz dla siebie, powinien być wygodny w użytkowaniu. Jeżeli masz taką możliwość, najlepiej osobiście sprawdź, czy rozwiązania zastosowane w danym urządzeniu są dla Ciebie komfortowe. Ergonomiczny kształt rączki czy też regulacja fotela w przypadku traktorka to czynniki, które mogą skutecznie zapobiec szybkiemu zmęczeniu podczas pracy,  a także w dłuższej perspektywie bólom kręgosłupa i stawów.

jak wybrać kosiarkę Kosiarka spalinowa z napędem MacAllister B&S 675EXI 51 cm

Na komfort i sprawny przebieg pracy mają wpływ również dodatkowe udogodnienia – na przykład kosz, do którego wpada świeżo skoszona trawa. Pojemność takiego zbiornika zależy od konkretnego modelu i wynosi od kilkunastu litrów dla małych kosiarek ręcznych aż do nawet 400 l w przypadku traktorków, które są przeznaczone do obsługiwania dużych powierzchni. Jeżeli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa, zwróć uwagę na dodatkowe funkcje kosiarek, między innymi mulczowanie.

Kosiarka – rodzaje

Wiesz już, czym kierować się podczas wyboru urządzenia. Pora sprawdzić, jaka kosiarka do trawy najlepiej poradzi sobie z Twoją murawą. Jaką kosiarkę kupić? Do wyboru masz wiele możliwości. Zebraliśmy dla Ciebie garść informacji na temat różnego rodzaju urządzeń.

jaką kosiarkę spalinową kupić

Jaką kosiarkę spalinową kupić?

Chcesz z powodzeniem obsługiwać rozległe ogrody? Do takich przestrzeni idealne są modele zasilane na paliwo. Jaką kosiarkę spalinową kupić do swojej posesji? Zwróć uwagę na większe tylne koła oraz dodatkowy napęd, który posiadają niektóre urządzenia – dzięki temu wysiłek włożysz jedynie w zmianę kierunku jazdy kosiarki lub ewentualne jej spowalnianie. Kosiarki spalinowe posiadają w większości również możliwość bocznego wyrzutu trawy i jej uprzedniego mielenia. To korzystne rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy przerw w pracy spowodowanych koniecznością opróżniania zbiornika na skoszoną trawę, a następnie jego czyszczenia po skończeniu koszenia. Jeżeli powierzchnia Twojego ogrodu jest nietypowo ukształtowana, możesz potrzebować sprzętu, który potrafi się dostosować do takich warunków. W takim przypadku dobrze sprawdzi się kosiarka spalinowa na nierówny teren.

Prawidłowe użytkowanie kosiarki spalinowej wymaga właściwej konserwacji. Na czas każdej dłuższej przerwy w pracy urządzenia usuń z niego resztki paliwa i oleju – pomoże Ci w tym specjalny zestaw do odsysania. Jego użycie jest również niezbędne w przypadku konieczności przewrócenia kosiarki na bok, na przykład w celu oczyszczenia jej z resztek trawy. Co prawda niektórzy producenci w celu ułatwienia konserwacji urządzenia wyposażyli je w przyłącze do węża ogrodowego, by strumień wody starannie umył maszynę, jednak o wymianę oleju i filtra powietrza musisz zadbać samodzielnie. Dodatkowo przed rozpoczęciem każdego sezonu warto przeprowadzić przegląd w serwisie.

jaką kosiarkę kupić

Jaką kosiarkę elektryczną kupić?

Kosiarki elektryczne są niezastąpione w niewielkich ogrodach, lecz wymagają dostępu do źródeł zasilania w niewielkiej odległości od pracującego urządzenia. Jeśli jednak długość kabla zasilającego jest zbyt mała, możesz zastosować przedłużacz. Jeżeli podczas pracy potrzebujesz nieco więcej swobody, zainwestuj w kosiarkę z akumulatorem – źródło zasilania będzie kompatybilne również z innymi urządzeniami tego samego producenta.

Jaką kosiarkę elektryczną kupić? Dobrym rozwiązaniem dla posesji o standardowych rozmiarach jest kosiarka elektryczna MacAllister 1200 W 33 cm, która wyróżnia się kompaktowym kształtem i niewielkim ciężarem. Model pozwala na szybkie i skuteczne skoszenie murawy do pożądanej wysokości, którą ustawisz samodzielnie. Odpady zostaną automatycznie wrzucone do 30-litrowego kosza, dzięki czemu zaoszczędzisz czas na grabieniu.

kosiarka macallister Kosiarka elektryczna MacAllister 1200 W 33 cm

Kosiarki elektryczne w zależności od konkretnego modelu mają średnicę cięcia wynoszącą od 30 do nieco ponad 40 cm. Są też bardzo praktyczne, a ich posezonowy przegląd obejmuje dokładne naostrzenie i naoliwienie elementów ścinających trawę, uważne i dokładne oczyszczenie z resztek trawy otworów wentylacyjnych, a także okolic i obudowy silnika. Podczas konserwacji kosiarki elektrycznej źródło zasilania musi być odłączone, a do czyszczenia nie można używać bieżącej wody – zamiast jej strumienia możemy zastosować prąd powietrza ze sprężarki.

Super-kosiarka – rodzaje do zadań specjalnych

Jeżeli na Twojej posesji znajduje się wiele trudno dostępnych miejsc, może przydać Ci się podkaszarka. Wygodna rączka sprawi, że z łatwością dosięgniesz aparaturą tnącą nawet do najwęższych zaułków – na przykład przy ścianie budynku, wzdłuż krawężnika czy ogrodzenia lub pod drzewami – nie powodując przy tym uszkodzeń obiektów. Jednak skoszenie większej powierzchni przy pomocy niewielkiego urządzenia może być niepraktyczne.

Zajmujesz się pielęgnacją terenów zielonych profesjonalnie? A może po prostu posiadasz wielohektarową łąkę? Możesz być zainteresowany kupnem traktorka koszącego. To spora inwestycja, jednak dzięki niej szybko, skutecznie i przede wszystkim wygodnie skrócisz murawę nawet na największych powierzchniach. Duża moc i wytrzymałość urządzenia pozwala na wielogodzinne działanie, natomiast liczne dodatkowe funkcje sprawiają, że praca przebiega w wygodnych warunkach i jest całkowicie bezpieczna. Sprawdź ofertę sklepów Castorama i wybierz model kosiarki, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania!

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy
Koszenie trawnika należy do podstawowych obowiązków związanych z pielęgnacją posesji. W Castoramie wiemy, że tego typu czynności powinny przebi...
Czytaj więcej

Sprawdź, jakiej kosiarki potrzebujesz. Poradnik dla początkujących

Sprawdź, jakiej kosiarki potrzebujesz. Poradnik dla początkujących
Wbrew pozorom wybór odpowiedniej kosiarki do ogrodu czy na działkę wcale nie jest łatwy. Jeśli jesteśmy obeznani w temacie i potrafimy odczytyw...
Czytaj więcej

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
27.05.2016
Dla mnie jakaś spalinówka pchana by chyba starczyła, ogólnie trzeba zainwestować w dobrą kosiarkę nawet jak się ma tylko ze 100 metrów. Ja już do tego dorosłem

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać kosiarkę?