icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?

Taczka to rodzaj pojazdu-wózka, który jest niezbędny w większości gospodarstw (czy to rolnych, czy domowych), na działkach i rozmaitych terenach zielonych, a także do prac prowadzonych na budowie. Kiedy jej koło ulega uszkodzeniu, nie jesteśmy w stanie korzystać z jej funkcjonalności. Być może konieczna jest jego wymiana. Jak to zrobić?

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?

Koło do taczki – rozpoznajemy uszkodzenie

Z reguły elementem, który najczęściej powoduje usterkę taczki, jest koło. Rzadziej zniszczeniu ulega jej konstrukcja czy skrzynia ładunkowa bądź uchwyty. Zdarza się, że problem tkwi jedynie w przebitej oponie, którą na dobrą sprawę możemy w takim przypadku naprawić miejscowo i dalej korzystać z obecnego koła do taczki. Bywa jednak również, że usterka jest poważniejsza i naprawy wymagają też inne części koła. Zaliczamy do nich:

- oponę, która może być pełna (tzw. pneumatyczna) bądź wyposażona w dętkę;

- dętkę,

- łożysko, na którym osadzone jest koło,

- felgę – metalową lub plastikową.

Kiedy całe koło do taczki jest do wymiany? Jeśli uszkodzeniu nie uległa wyłącznie opona lub dętka, ale do wymiany nadaje się również łożysko, które może być pęknięte. Wszelkie części możemy starać się wymienić z osobna, jednak często okaże się, że jest to niemożliwe z powodu niedopasowania wymiarów lub po prostu nieopłacalne. Koła do taczek z plastikowymi felgami mogą być bardziej narażone na uszkodzenia łożyska. Opony wykonane ze złej jakości gumy i bieżników także szybciej ulegną starciom i przebiciom.

Przeczytaj także: Taczka – kiedy będzie potrzebna zimą?

Pneumatyczne koła do taczek są niepompowane, a wypełnione specjalnym materiałem, co sprawia, że doskonale sprawdzają się na twardych i nierównych podłożach, będąc odpornymi na pękanie i przedziurawienie. Jeśli jednak ulegnie uszkodzeniu, będziemy musieli wymienić je w całości.

W dużej mierze to, jak sprawdzi się nasza taczka zależy od jakości jej koła. Jak je wybrać? Tego dowiemy się z tego artykułu. O tym zaś, jak wybrać odpowiednią do naszych potrzeb taczkę, możemy przeczytać tutaj.

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?

Wymieniamy koło do taczki

Jeśli ustaliliśmy, że konieczna jest całkowita wymiana tego elementu wózka, należy przejść do dzieła. Czego będziemy potrzebowali? Oto lista:

- klucz do odkręcania śrub – najlepszy może okazać się fajkowy czy trzpieniowy z odpowiednią nasadką. Najpewniej będzie to 17 mm lub 19 mm. Możemy również użyć obcęgów;

Zobacz też: Co zrobić ze starą taczką?

Uwaga!

Może okazać się, że nasz model taczki nie ma możliwości wymiany opony. Przyjrzyjmy się konstrukcji, najlepiej odwracając wózek do góry nogami i opierając ją na skrzyni ładunkowej. Jeśli przy kole nie zauważymy żadnych łączeń, które da się demontować czy modyfikować, oznacza to, że raczej nie da się go wymienić. W takich sytuacjach może być konieczne kupno nowej taczki. Wybierzmy wtedy taką, z której będziemy mogli zdjąć koło i je naprawić bądź wymienić.

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?

młotek, który pozwoli nam wyciągnąć koło osadzone na części konstrukcyjnej taczki, o ile zajdzie taka konieczność (starajmy się jednak nie opukiwać gwintu);

- wałek mocujący koło do taczki, który musi być idealnie dopasowany i do koła, i do części mocującej konstrukcji.

Osadzenie nowego koła do taczki nie powinno sprawić nam trudności, jednak pamiętajmy, aby przed jego zakupem dokonać należytych pomiarów i wybrać taki model, który będzie mieścił się w części mocującej, a także nie szorował o dno skrzyni ładunkowej. Zwróćmy uwagę na to, czy do koła dołączono wałek mocujący, który będzie odpowiedni do jego piasty.