icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kosiarka akumulatorowa – kiedy warto zdecydować się na zakup?

Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu, który wymaga stałej i starannej pielęgnacji, na pewno masz już lub zastanawiasz się nad zakupem kosiarki. W sklepach napotkamy różne rodzaje i modele. Czy wiesz, w jakiej sytuacji najlepszym wyborem będzie kosiarka elektryczna akumulatorowa?

Zalety kosiarki elektrycznej

Kosiarka elektryczna to sprzęt idealny do pielęgnowania ogrodów o małej i średniej powierzchni (mniejszy niż 500 m²). Ponieważ jest zasilana prądem, nie emituje spalin, a co za tym idzie, jest przyjaźniejsza dla środowiska i nie powoduje konieczności wdychania oparów.

630781_3630781_3630781_3630781_3

Przewagą kosiarki elektrycznej nad kosiarką spalinową jest: lżejsza waga, łatwość w manipulowaniu oraz cichość pracy. Sprzęt dobrze sprawdza się na osiedlach, gdzie domy stawiane są jeden przy drugim, ogródki nie osiągają znacznych rozmiarów, a niezbyt hałaśliwa praca przyczynia się do dobrych relacji z sąsiadami.

Słabości kosiarki elektrycznej

Typowa kosiarka elektryczna nie jest jednak wolna od wad. Mimo iż kusi niższą ceną względem modelu spalinowego, posiada dwa główne ograniczenia, wymieniane w każdym poradniku wyboru kosiarki. Pierwszym jest mniejszy zasięg roboczy wynikający z obecności przewodu elektrycznego, w związku z czym do części ogrodu nie uda się dotrzeć.

Ponadto najechanie na kabel może grozić niebezpieczeństwem. Drugi wiąże się ze sposobem zasilania kosiarki – do wykonywania pracy konieczna jest bliskość źródła energii, czyli działające gniazdko elektryczne.

Kosiarka akumulatorowa – zalety kosiarki elektrycznej bez jej podstawowych wad

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Kosiarka z akumulatorem to wariant kosiarki elektrycznej, który zachowuje jej zalety, ale pozbywa się części wad. Podczas pracy kosiarką elektryczną akumulatorową znikają:

  • zagrożenie dla zdrowia i sprzętu związane z najechaniem na kabel,

  • konieczność poruszania się po obszarze w zasięgu przewodu,

  • konieczność znajdowania się w pobliżu gniazdka elektrycznego.

Pojawiają się za to następujące korzyści:

  • zwiększa się pole manewru kosiarką,

  • zwiększa się zasięg koszonej przestrzeni,

  • koszenie trawy pomiędzy krzewami czy drzewami staje się łatwiejsze.

Kosiarka elektryczna akumulatorowa – dla kogo najlepsza?

630781_2630781_2630781_2630781_2

Podczas gdy kosiarki elektryczne polecane są do ogrodów małych i średnich, wersja z akumulatorem nie ma ograniczeń przestrzennych. Można nią pracować nawet wtedy, gdy dostęp do gniazdka elektrycznego jest ograniczony lub nie występuje wcale.

Jednocześnie należy pamiętać, że akumulator nie wytrzyma tyle czasu, ile zazwyczaj pracuje się tradycyjną kosiarką elektryczną lub spalinową. Warto mieć w zapasie drugi akumulator na wymianę – naładowanie wyładowanego zajmuje do 16 h – co niestety znacząco zwiększa koszt sprzętu.

Porada eksperta

Zakup kosiarki zasilanej akumulatorem powinieneś rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy Twój ogród jest mały, a przestrzeń płaska i wyrównana. Sprzęt z większą mocą pozwoli Ci kosić trawę dokładniej i dłużej, ale będzie wymagał większego wkładu finansowego – zwłaszcza z uwzględnieniem dodatkowego akumulatora. Praca kosiarki akumulatorowej jest cicha i przyjazna dla środowiska. To idealne rozwiązanie do pielęgnowania trawnika znajdującego się dookoła domku jednorodzinnego lub działki.

Kosiarkę akumulatorową poleca się właścicielom małych ogrodów i działek przede wszystkim dlatego, że czas działania akumulatora nie pozwoli na skoszenie większego trawnika (szacuje się, że jedno naładowanie starczy do skoszenia przestrzeni liczącej do 2000 m²). Kosiarka nie poradzi sobie również z trudniejszymi warunkami. Ma mniejszą moc oraz szerokość roboczą od klasycznej kosiarki elektrycznej czy spalinowej – koszenie wysokiej trawy, a także suchej i twardej nie będzie łatwe.

Data publikacji: 01.02.2018