LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jaka kosiarka do trawy? Ranking najlepszych kosiarek

Zadbany trawnik to wizytówka każdego domu. „Zielony dywan” podkreśli aranżację posesji, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji zapewni jej mieszkańcom strefę relaksu. Do podstawowych zabiegów ogrodniczych należy systematyczne koszenie. W poniższym artykule znajdziesz ranking maszyn, ich charakterystykę oraz różnice pomiędzy poszczególnymi typami.

kosiarka do trawy

Rola kosiarki w pielęgnacji trawnika

Wysiew i pielęgnacja trawnika to duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli zależy Ci na gęstej i soczyście zielonej murawie w angielskim stylu. Poznaj etapy wzrostu trawy oraz zasady prawidłowego koszenia, a efekt starannej pielęgnacji z pewnością przekroczy Twoje oczekiwania!

Sprężyste i zdrowe źdźbła to nie tylko gwarancja efektu „zielonego dywanu”, ale również praktyczna strefa relaksu dla Ciebie i domowników. Odpowiednio zadbane kępki szybko podniosą się po wszelkich wgnieceniach, nie obawiaj się więc, że rozbiegane pociechy zniwelują Twoje starania.

Regularne koszenie trawy to niezbędna praca, która wymaga czasu i wysiłku. Dlatego tak ważne jest, by zoptymalizować tę czynność poprzez dobór odpowiedniego narzędzia! Coraz więcej urządzeń na rynku wyposażanych jest w systemy, które mają Ci ułatwić i przyspieszyć wykonywanie prac związanych z pielęgnacją domu i ogrodu. Dlaczego z kosiarką miałoby być inaczej?

Kosiarka elektryczna to urządzenie, które sprawdzi się na większości przydomowych posesji. Jest w stanie obsłużyć powierzchnię do około 500 m2. Musisz jednak zadbać o podłączenie jej do źródła energii elektrycznej – chyba że jest wyposażona w akumulator. Na tych dwóch typach kosiarek skupimy się w poniższym rankingu.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są właśnie kosiarki akumulatorowe. Ranking, który znajdziesz w dalszej części artykułu, uwzględnia najlepsze modele tego typu urządzeń, ale również tańszych wariantów z kablem, które świetnie sprawdzają się na niewielkich powierzchniach, na przykład na działce rekreacyjnej.

Jeśli natomiast posiadasz trawnik o powierzchni 500 m2, możesz rozważyć również wybór kosiarki spalinowej. O tym, jaką kosiarkę spalinową kupić, dowiesz się z naszych poradników.  

kosiarka do trawy

Najlepsze kosiarki do trawy – na co zwrócić uwagę?

Zanim przedstawimy nasz ranking kosiarek elektrycznych, warto zapoznać się z najważniejszymi kryteriami, które powinny przyświecać każdemu podczas poszukiwania idealnego urządzenia. Czym charakteryzują się najlepsze kosiarki do trawy? Jak wybrać sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb? Jaka kosiarka będzie spełniać wymagania Twojego ogrodu?

Do kluczowych kwestii należy system napędowy. Jego obecność odciąży Cię podczas pracy – kosiarka sama będzie posuwać się do przodu, bez większego udziału siły Twoich mięśni. Niestety takie rozwiązanie ma kilka wad. Po pierwsze, urządzenie jest o kilka kilogramów cięższe. Po drugie, zużywa znacznie więcej prądu – nie tyle ze względu na sam proces koszenia, ile pchanie własnego ciężaru naprzód. Kosiarka bez napędu jest energooszczędną opcją, wymaga jednak więcej własnego wysiłku – zwłaszcza podczas operowania na większej powierzchni.

Istotnym aspektem przy wyborze kosiarki jest moc silnika, która decyduje o sprawności i skuteczności koszenia. Urządzenia o mocy poniżej 1000 W są przeznaczone do niewielkich ogrodów i działek rekreacyjnych. Nie powinny być przeciążane. Najlepsze kosiarki elektryczne osiągają do 2000 W i z powodzeniem mogą być stosowane na powierzchniach około 500 m2. Warto pamiętać również, że im większa jest moc silnika, tym łatwiej kosiarka poradzi sobie ze zbyt wyrośniętą trawą.

Zwróć również uwagę na obecność kosza. Pojemny zbiornik to udogodnienie, dzięki któremu po zakończeniu koszenia nie musisz grabić ściętej trawy. Resztki możesz łatwo przenieść do kompostownika, na przykład po to, by stworzyć swój ekologiczny nawóz.

Chcesz połączyć kilka zabiegów pielęgnacyjnych w jednym? Sprawdź, czy interesujący Cię model jest dodatkowo wyposażony w funkcję mielenia trawy i wyrzutu bocznego. Tak zwane mulczowanie to proces, w którym podczas koszenia na bieżąco resztki trawy są rozdrabniane i wydalane do podłoża. Dzięki temu Twój trawnik zyskuje zdrowy, tani i łatwy do wyprodukowania nawóz, a Ty zaoszczędzisz pieniądze i czas!

Cechy, na które również warto zwrócić uwagę, to solidna obudowa – najtrwalsza jest oczywiście wersja zbudowana ze stali. Nie bez znaczenia jest również ilość programów wysokości cięcia – odpowiednie ustawienie noża zagwarantuje Twojej murawie idealny wygląd.

Twoja kosiarka powinna przede wszystkim pasować do Ciebie. Jeżeli masz możliwość odwiedzenia stacjonarnego sklepu, przetestuj urządzenie pod kątem komfortu użytkowania. Sprawdź, czy rączka jest ergonomiczna i znajduje się na wygodnej wysokości.

Kosiarki elektryczne akumulatorow a kosiarki na kabel

Najważniejszą kwestią dotyczącą wyboru odpowiedniej kosiarki jest rodzaj zasilania. Do wyboru masz modele zasilane akumulatorem oraz wymagające podłączenia do sieci elektrycznej. Jaka kosiarka akumulatorowa będzie odpowiednia dla Ciebie i kiedy warto zdecydować się na taki zakup?

Kosiarka na kabel to tradycyjna postać modelu elektrycznego. Choć w chwili wejścia na rynek zrobiła furorę, z czasem użytkownicy przekonali się o licznych utrudnieniach związanych z jej funkcjonowaniem. Bez problemów można obsłużyć tylko niewielką posesję. Kabel – nawet z przedłużaczem – znacznie ogranicza swobodę ruchu. Mimo wszystko to ekonomiczne rozwiązanie do małych ogródków, na przykład na działce rekreacyjnej.

Kosiarka akumulatorowa to urządzenie, które ma wszystkie zalety starszego modelu, a przy tym jest pozbawione jego wad. Dzięki mobilnemu zasilaniu nie musisz obawiać się uszkodzeń ani zagrożenia życia, które wiążą się z najechaniem na kabel. Teren, na którym pracujesz, nie jest ograniczony zasięgiem przewodu, natomiast manewry związane z koszeniem wokół obiektów (na przykład drzew) są znacznie łatwiejsze, gdy nic nie plącze się pod nogami.

Wadą kosiarek akumulatorowych jest konieczność ładowania. Czas poświęcony na ten proces jest zależny od jakości sprzętu. Praca na większej powierzchni może wymagać przerwy lub kosztownego zakupu dodatkowego akumulatora.

kosiarka do trawy

Ranking kosiarek elektrycznych

Wiesz już, jaka kosiarka elektryczna będzie idealna do Twojego ogrodu – pora więc przyjrzeć się poszczególnym produktom. Choć coraz większą popularnością cieszą się kosiarki akumulatorowe, ranking zawiera modele różnego typu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Kosiarka akumulatorowa Erbauer

Pośród naszych faworytów znajduje się kosiarka akumulatorowa Erbauer 2 x 18 V 46 cm. Urządzenie z napędem pozwoli Ci łatwo i skutecznie skosić murawę na swojej posesji. Technologia Keep Cool zapobiega przegrzaniu, dzięki czemu nie musisz się martwić o niespodziewaną awarię. Czas ładowania wynosi zaledwie godzinę, po której kosiarka jest gotowa działać przez 40 minut! W zestawie znajdziesz dwa akumulatory, więc nie musisz przerywać pracy i czekać, aż sprzęt się naładuje.

Kosiarka automatyczna Bosch Indego 400

Szukasz urządzenia, które wykona całą pracę za Ciebie? Kosiarka automatyczna Bosch Indego 400 to wysokiej klasy sprzęt, który obsłuży Twoją posesję dzięki inteligentnej nawigacji Logicut. System ten umożliwia wykonanie mapy trawnika oraz wydajne koszenie równoległymi pasami. Sprawdzi się do koszenia trawników, których powierzchnia nie przekracza 400 m2. Chcesz przetestować podobne urządzenie w niższej cenie? Kosiarka samojezdna Worx S300I 20 V może spełnić Twoje oczekiwania. Możesz sterować nią za pomocą specjalnej aplikacji na Twojego smartfona, nie ruszając się z fotela.

Kosiarka elektryczna MacAllister

Potrzebujesz sprawdzonej kosiarki, która cieszy się dobrą opinią użytkowników? Kosiarka elektryczna MacAllister 1200 W 33 cm to model, który zdobył zaufanie naszych klientów. Lekkie i zwrotne urządzenie to doskonała opcja dla niewielkich trawników o maksymalnej powierzchni 300 m2. Pojemny kosz sprawi, że konieczność grabienia pozostałości po koszeniu odejdzie w zapomnienie. To wygodna alternatywa zwłaszcza dla alergików.

Kosiarka akumulatorowa Bosch Rotak

Dobrymi recenzjami może poszczycić się również kosiarka akumulatorowa Bosch Rotak 36 LI. Urządzenie jest w stanie obsłużyć trawniki do 400 m2. Wyróżnia się trwałością obudowy i skutecznością koszenia przy stosunkowo niewielkiej emisji hałasu.

Jeżeli wśród tych propozycji nie znalazłeś modelu dopasowanego do Twoich oczekiwań, zajrzyj do pełnej oferty kosiarek elektrycznych! W naszym asortymencie czeka na Ciebie wiele innych urządzeń o różnych parametrach. Sprawdź najciekawsze modele i wybierz ten, który odpowiada Twoim potrzebom.

Posiadacze większych trawników mogą również rozważyć inne rodzaje urządzeń koszących. Może to być na przykład kosiarka spalinowa z napędem. Z kolei przy trawnikach o powierzchni powyżej 3000 m2 dobrym rozwiązaniem będzie traktorek z silnikiem spalinowym, który bez problemu poradzi sobie ze skoszeniem ogromnego terenu.