Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydowała umiejętna pielęgnacja trawnika, polegająca m.in. na koszeniu trawy.

Zakładamy trawnik – co dalej?

W wielu ogrodach trawnik stanowi ważną część krajobrazu. Wyznacza przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na odpoczynek lub zabawę i pozwala szybko zakryć nieobsadzone innymi roślinami fragmenty ziemi. Dorodna, szczelnie pokrywająca glebę murawa nie pojawi się jednak w naszym ogrodzie sama – aby móc cieszyć się jej zielenią, będziemy musieli poświęcić najpierw czas na założenie trawnika, a następnie na jego odpowiednią pielęgnację.

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Po wysiewie nasion i pojawieniu się młodych źdźbeł możemy powoli szykować się do dalszych prac, które pozwolą naszej trawie na lepsze ukorzenienie się i wzrost. Wśród czynności, o których w kontekście pielęgnacji trawnika powinniśmy pamiętać, znajduje się podlewanie, nawożenie, wertykulacja, aeracja, mulczowanie i najważniejsze – koszenie.

O ile wiele pozostałych zabiegów przeprowadzamy okresowo, o tyle koszenie trawy powtarzamy wielokrotnie w czasie jednego sezonu. Dla jakości trawnika jest bowiem ważne, by nie dopuścić do jego przerośnięcia oraz zakwitnięcia. Jakimi zasadami powinniśmy kierować się podczas koszenia trawnika?

Kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Zanim przystąpimy do koszenia trawy, wybierzmy do tego odpowiedni sprzęt. Będziemy potrzebować jednego z modeli kosiarek, zasilanego elektrycznie bądź spalinowo – wybór konkretnej maszyny uzależnijmy od wielkości naszego trawnika. Kosiarka elektryczna sprawdzi się na trawnikach o wielkości do 500 m2, natomiast kosiarka spalinowa pozwoli wygodnie kosić trawnik o powierzchni do 2000 m2. Do przycinania jeszcze większych trawników najwydajniejszym rozwiązaniem będzie tzw. traktorek. Więcej o wyborze odpowiedniej kosiarki można przeczytać w artykule Zielone postrzyżyny: Jaka kosiarka do naszego ogrodu. Warto także pamiętać, że na wygodę koszenia trawy oraz skuteczność zabiegu wpływ mają dodatkowe akcesoria oraz funkcje, w jakie wyposażone jest nasze urządzenie. Na ten temat przeczytamy więcej tutaj.

Przeczytaj także: Kosiarka do koszenia trawy przy domu: z akumulatorem czy bez?

Porada eksperta

Aby trawnik zachował estetyczny wygląd, elementy tnące kosiarki muszą być naostrzone. Stępione noże będą rozszarpywać trawę, zamiast ją ścinać, co spowoduje zasychanie jej wierzchołków. Ponadto mogą powodować wyrywanie z ziemi całych, słabo ukorzenionych kępek.

 

Jako dodatkowe wyposażenie pomocne w pielęgnacji trawnika sprawdzi się także podkaszarka albo nożyce do trawy. Tego typu sprzęt pozwoli nam zadbać o trawnik w trudno dostępnych dla kosiarki miejscach, np. dookoła drzew i krzewów, przy płotach i krawężnikach lub pod ławkami.

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Kiedy kosić trawę?

Do koszenia trawy należy wybrać optymalny czas. Optymalny czas na koszenie trawy wyznacza wiek trawnika, a także pora roku i dnia oraz warunki pogodowe. Oto jakimi zasadami kierować się w tej kwestii:

- pierwsze koszenie trawy w przypadku trawnika nowo założonego przeprowadzamy w momencie, gdy źdźbła osiągną ok. 8-10 cm wysokości. Na dzień lub dwa przed pierwszym koszeniem wato także przeprowadzić wałowanie młodego trawnika, które pozwoli docisnąć do podłoża słabo ukorzenione źdźbła – w ten sposób ograniczymy ryzyko ich wyrwania podczas cięcia;

- pierwsze koszenie trawnika w nowym sezonie przeprowadzamy najwcześniej na końcu marca lub w kwietniu-maju – dokładny termin zależy od warunków atmosferycznych oraz wzrostu trawy, którą ścinamy dopiero wtedy, gdy osiągnęła ok. 10 cm wysokości;

- ostatnie koszenie trawnika w sezonie zwykle ma miejsce w połowie października, ale w praktyce zależy to od pogody – jeśli jest sprzyjająca i trawa wciąż rośnie, ostatni zabieg można przeprowadzić nieco później;

Zobacz też: Wykaszarka czy podkaszarka – co sprawdzi się do trawnika przy domu?

Czy wiesz, że...

Szybkość wzrostu trawy, a tym samym częstotliwość jej koszenia zależy od kilku czynników. Duże znaczenie mają gatunki traw, których nasiona znalazły się w wykorzystanej przez nas mieszance i które mogą cechować się różną siłą wzrostu. Intensywne nawożenie trawnika sprzyja szybkiemu wzrostowi trawy, natomiast niedobór wody oraz letnie upały powodują jego osłabienie.

- koszenie trawy przeprowadzamy zwykle raz na 7-10 dni, a w czasie ciepłych i wilgotnych dni nawet częściej – trawa rośnie wtedy najintensywniej. Cięcie wykonujemy, gdy trawa przekroczy 1/3 planowanej wysokości;

- na koszenie trawnika wybierajmy poranek lub późne popołudnie, by nie skracać trawy w pełnym słońcu – w tym czasie źdźbła są jędrne i sprężyste, a przez to łatwiejsze w skróceniu;

- unikajmy koszenia trawy mokrej – odcięte źdźbła będą przyklejały się do elementów tnących kosiarki, mogąc powodować ich blokowanie się oraz tępienie. Praca na mokrej murawie jest także niewskazana ze względów bezpieczeństwa, o czym przeczytamy więcej w artykule Bezpieczeństwo podczas koszenia trawy.

Koszenie trawnika – na jaką wysokość skracać źdźbła?

Kolejną ważną kwestią w kontekście koszenia trawnika jest wysokość, na jaką należy skracać źdźbła trawy. Również w tym wypadku powinniśmy kierować się pewnymi zasadami:

- jednorazowo skracamy trawnik o 1/3 jego wysokości, co jest rozwiązaniem optymalnym. Maksymalnie można skrócić go o połowę;

- podczas pierwszego koszenia nowego trawnika skracamy trawę zaledwie o 1-1,5 cm, zachowując tę samą zasadę przy następnych dwóch koszeniach;

- optymalna wysokość trawnika mieści się w granicach 4-8 cm. Wysokość 3 cm można zachować dla trawnika ozdobnego, po którym nie chodzimy;

- ostatnie koszenie trawnika przed zimą powinno zostać przeprowadzone na wysokość nie większą niż 8 cm (najlepiej 4-5 cm). Zbyt wysoka trawa będzie w większym stopniu narażona na rozwój pleśni śniegowej, natomiast zbyt niska może być przyczyną przemarzania systemu korzeniowego.

Uwaga!

Jeśli zaniedbaliśmy trawnik i trawa osiągnęła zbyt dużą wysokość, unikajmy radykalnego jej skracania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skoszenie jej dwu- lub trzykrotnie w odstępie 2-3 dni – za każdym razem usuwamy niewielki fragment źdźbeł, stopniowo doprowadzając murawę do pożądanej wysokości.

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Technika koszenia trawy

Nie bez znaczenie będzie również technika, jaką zastosowujemy podczas koszenia trawy. Pracę najlepiej rozpocząć od krawędzi murawy i kierować się w linii prostej do jej przeciwległego brzegu – nasz ruch powinien być jednostajny. Unikajmy zbędnych manewrów, nawet jeśli dostęp do niektórych części trawnika jest utrudniony – tutaj lepiej skorzystać z podkaszarki bądź nożyc. Gdy zbliżamy się do zakrętów i łuków, pokonujmy je możliwie łagodnie, starając się przy tym nie dociskać kół kosiarki do podłoża.

Koszenie można przeprowadzić równolegle bądź w kwadrat. W pierwszym wypadku kosimy jeden pas, po czym wracamy pasem równoległym do niego. W drugim wypadku kosimy trawę na planie kwadratu, stopniowo kierując się go ku jego środkowi.

Aby trawnik skoszony był dokładnie, najlepiej kosić go na zakładkę – technika ta polega na tym, by jednym kołem kosiarki najeżdżać na już przycięty fragment murawy. W ten sposób nie pozostaną na niej nieskrócone kępki.

Pamiętajmy także o tym, by każde kolejne koszenie trawnika przeprowadzać w kierunku prostopadłym do kierunku poprzedniego koszenia. Jeżeli więc ostatnio operowaliśmy kosiarką na osi wschód-zachód, następnym razem powinniśmy robić to na osi północ-południe, co pozwoli uniknąć ciągłego przygniatania źdźbeł trawy w tę samą stronę.

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Postępowanie po skoszeniu trawnika

Po zakończeniu koszenia trawy, do wykonania pozostaje nam jeszcze kilka czynności. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o czyszczeniu kosiarki – najważniejsze to usunięcie z jej spodniej części resztek trawy oraz ziemi. W czasie czyszczenia szczególnie wiele uwagi poświęćmy elementom metalowym oraz tnącym – oczyszczanie maszyny to jeden z elementów prawidłowej konserwacji kosiarki.

Pozostaje także kwestia zagospodarowania ściętej trawy, która gromadzi się w zbiorniku kosiarki lub którą usuwamy z trawnika za pomocą metalowych grabi. Tego typu materiału nie warto wyrzucać do worków na odpady zielone, ponieważ może przydać się w naszym ogrodzie – z powodzeniem zasili kompostownik, sprawdzi się jako nawóz do trawnika lub przyda się jesienią, gdy będziemy zabezpieczać wrażliwe gatunki roślin przed mrozem. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się w artykule Co zrobić ze skoszoną trawą?