Produkty

Jak wykonywać podłogę na gruncie

Jak wykonywać podłogę na gruncie

W domach niepodpiwniczonych podłoga może być układana bezpośrednio na gruncie. Trzeba ją jednak szczególnie dobrze odizolować, żeby nie przenosiła do wnętrz zimna i wilgoci gruntowej. Jej wykonanie musi być dokładne przemyślane i zaprojektowane z uwzględnieniem szeregu warunków lokalnych.

wylewkaEtap początkowy

Dobór materiałów na podłogę (ilość i grubość poszczególnych warstw) zależy m.in. od poziomu wody gruntowej, warunków klimatycznych działki, a także od rodzaju podłoża. Zwykle na grunt nakłada się kolejne warstwy odpowiednich materiałów.

W pierwszej kolejności wykonujemy tzw. podbudowę – pełni ona rolę nośną i chroni przed podciąganiem wody. Jej zalecana grubość to 10-40 cm.

Podbudowa wypełnia powierzchnię między ścianami fundamentowymi budynku. Wykonujemy ją z dobrze zagęszczonego, gruboziarnistego żwiru lub ubitego piasku.

Na warstwie piasku czy żwiru układamy ocieplenie. Warstwa ta powinna mieć minimum 5-6 cm, ale lepiej żeby miała od 10 do 12 cm – zaoszczędzi to nam późniejszych strat ciepła. Przy planowanym ogrzewaniu podłogowym zalecana jest nawet 20-centymetrowa warstwa izolacji termicznej. Do ocieplenia stosujemy najczęściej styropian, polistyren ekstrudowany, zasypkę keramzytową lub twardą wełnę mineralną.

Następną warstwę stanowi około 10-centymetrowy, wylewany podkład betonowy, wykonany z tzw. chudego betonu (klasy C 8/10). Na nim umieszcza się izolację przeciwwilgociową. Stanowić ją mogą np. dwie warstwy folii budowlanej z polietylenu lub też papy asfaltowej.

Każdą izolację powinno się wywinąć na około 20 cm, żeby wchodziła na ścianę dla uniknięcia nieszczelności na styku ścian zewnętrznych z podłogą.

Kolejność układania ocieplenia i izolacji przeciwwilgociowej może być odwrócona. Warstwę na dole zawsze możemy pogłębiać, ale górna musi zachować poziom wyznaczony w projekcie dla podłogi. W zależności od planowanej wysokości pomieszczeńmożemy regulować rodzaje i grubości warstw izolacyjnych.

Wylewka podłogowa grunt castorama

Kolejnym etapem tworzenia podłogi na gruncie jest jastrych, czyli wylewka – zwykle betonowa – która stanowić będzie podkład pod posadzkę parteru. Czasem wykonuje się ją także z innych materiałów, np. z gipsu.

Jeszcze przed wymurowaniem ścian można ułożyć podłogę łącznie z warstwą betonowego (lub innego) podkładu. Częściej jednak najpierw układa się piasek i izolacje poziome ścian fundamentowych, a następnie wznosi się ściany. Dopiero po postawieniu murów wraca się do układania kolejnych warstw podłogi.

Betonowy podkład powinien mieć grubość około 5-8 cm i być wykonany z betonu klasy C 12/15. W przypadku ogrzewania podłogowegozwiększa się grubość wylewki do ok. 10 cm. Dla usztywnienia, zwiększenia odporności na zarysowania i pękanie – szczególnie przy większych pomieszczeniach – beton warto uzbroić siatką metalową, mocowaną na listwach dystansowych.

Warto jest też oddzielić płytę wylewki od wszystkich ścian dylatacjami z taśm z pianki poliuretanowej czy pasków styropianu. Zmniejszy to przenoszenie wszelkich dźwięków na konstrukcję domu, a także umożliwi swobodną pracę jastrychu (np. rozszerzanie się przy ogrzewaniu podłogowym).

Żeby zapobiec późniejszemu rozkuwaniu betonowego podkładu, trzeba zawczasu rozplanować oraz przygotować miejsca podłączeń urządzeń sanitarnych i rozprowadzenia rur do wszelkich domowych instalacji.

Warstwa wykończeniowa podłogi

Na gotową, przeschniętą wylewkę na podłodze gruntowej możemy już nakładać wszelkie materiały wykończeniowe. Zależeć to będzie tylko od naszych wymagań estetycznych i użytkowych czy też od rodzaju pomieszczeń. Do wyboru mamy drewno, wyroby drewnopochodne, kamień, parkiety, panele, płytki i całą gamę innych możliwości.

Uwaga!

Pamiętajmy, że w przyszłości poziom wód gruntowych otaczających nasz dom może się podwyższyć. Warto zatem przemyśleć, czy nie podnieść nieco poziomu naszej podłogi na parterze. Dzięki temu lepiej zabezpieczymy dom przed wodą spływającą z drogi czy sąsiednich działek np. w czasie wiosennych roztopów czy po ulewach. Zmiany takie powinniśmy wprowadzić do projektu jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki styropian na podłogę wybrać?

Jaki styropian na podłogę wybrać?
Budujesz dom i czeka cię kładzenie posadzki? Zastanawiasz się jaki styropian na podłogę wybrać? W artykule znajdziesz praktyczne porady, które ...
Czytaj więcej

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!
Jakie właściwości ma styrodur, a jakie styropian? Gdzie je zastosować i który z nich jest lepszy? Po lekturze poniższego wpisu staniesz się eks...
Czytaj więcej

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)
Styrodur, inaczej polistyren ekstrudowany, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Powstaje on ze spienionego polistyrenu i składa się z małych...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonywać podłogę na gruncie