LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wykonywać podłogę na gruncie?

W domach niepodpiwniczonych podłoga może być układana bezpośrednio na gruncie. Trzeba ją jednak szczególnie dobrze odizolować, żeby nie przenosiła do wnętrz zimna i wilgoci gruntowej. Jej wykonanie musi być dokładne przemyślane i zaprojektowane z uwzględnieniem szeregu warunków lokalnych.

Jak wykonywać podłogę na gruncie

Etap początkowy

Dobór materiałów na podłogę (ilość i grubość poszczególnych warstw) zależy m.in. od poziomu wody gruntowej, warunków klimatycznych działki, a także od rodzaju podłoża. Zwykle na grunt nakłada się kolejne warstwy odpowiednich materiałów.

W pierwszej kolejności wykonujemy tzw. podbudowę – pełni ona funkcję nośną i chroni przed podciąganiem wody. Jej zalecana grubość to 10-40 cm.

Podbudowa wypełnia powierzchnię między ścianami fundamentowymi budynku. Wykonujemy ją z dobrze zagęszczonego, gruboziarnistego żwiru lub ubitego piasku.

Na warstwie piasku czy żwiru układamy ocieplenie. Warstwa ta powinna mieć minimum 5-6 cm, ale lepiej, żeby miała od 10 do 12 cm – zaoszczędzi to nam późniejszych strat ciepła. Przy planowanym ogrzewaniu podłogowym zalecana jest nawet 20-centymetrowa warstwa izolacji termicznej. Do ocieplenia stosujemy najczęściej styropian, polistyren ekstrudowany, zasypkę keramzytową lub twardą wełnę mineralną.

Następną warstwę stanowi około 10-centymetrowy, wylewany podkład betonowy, wykonany z tzw. chudego betonu (klasy C 8/10). Na nim umieszcza się izolację przeciwwilgociową. Stanowić ją mogą np. dwie warstwy folii budowlanej z polietylenu lub też papy asfaltowej.

Każdą izolację powinno się wywinąć na około 20 cm, żeby wchodziła na ścianę dla uniknięcia nieszczelności na styku ścian zewnętrznych z podłogą.

Kolejność układania ocieplenia i izolacji przeciwwilgociowej może być odwrócona. Warstwę na dole zawsze możemy pogłębiać, ale górna musi zachować poziom wyznaczony w projekcie dla podłogi. W zależności od planowanej wysokości pomieszczeń możemy regulować rodzaje i grubości warstw izolacyjnych.

Jak wykonywać podłogę na gruncie

Wylewka podłogowa

Kolejnym etapem tworzenia podłogi na gruncie jest jastrych, czyli wylewka – zwykle betonowa – która stanowić będzie podkład pod posadzkę parteru. Czasem wykonuje się ją także z innych materiałów, np. z gipsu.

Jeszcze przed wymurowaniem ścian można ułożyć podłogę łącznie z warstwą betonowego (lub innego) podkładu. Częściej jednak najpierw układa się piasek i izolacje poziome ścian fundamentowych, a następnie wznosi się ściany. Dopiero po postawieniu murów wraca się do układania kolejnych warstw podłogi.

Betonowy podkład powinien mieć grubość około 5-8 cm i być wykonany z betonu klasy C 12/15. W przypadku ogrzewania podłogowego zwiększa się grubość wylewki do ok. 10 cm. Dla usztywnienia, zwiększenia odporności na zarysowania i pękanie – szczególnie przy większych pomieszczeniach – beton warto uzbroić siatką metalową, mocowaną na listwach dystansowych.

Warto jest też oddzielić płytę wylewki od wszystkich ścian dylatacjami z taśm z pianki poliuretanowej czy pasków styropianu. Zmniejszy to przenoszenie wszelkich dźwięków na konstrukcję domu, a także umożliwi swobodną pracę jastrychu (np. rozszerzanie się przy ogrzewaniu podłogowym).

Żeby zapobiec późniejszemu rozkuwaniu betonowego podkładu, trzeba zawczasu rozplanować oraz przygotować miejsca podłączeń urządzeń sanitarnych i rozprowadzenia rur do wszelkich domowych instalacji.

Warstwa wykończeniowa podłogi

Na gotową, przeschniętą wylewkę na podłodze gruntowej możemy już nakładać wszelkie materiały wykończeniowe. Zależeć to będzie tylko od naszych wymagań estetycznych i użytkowych czy też od rodzaju pomieszczeń. Do wyboru mamy drewno, wyroby drewnopochodne, kamień, parkietypanelepłytki i całą gamę innych możliwości.

Uwaga!

Pamiętajmy, że w przyszłości poziom wód gruntowych otaczających nasz dom może się podwyższyć. Warto zatem przemyśleć, czy nie podnieść nieco poziomu naszej podłogi na parterze. Dzięki temu lepiej zabezpieczymy dom przed wodą spływającą z drogi czy sąsiednich działek np. w czasie wiosennych roztopów, czy po ulewach. Zmiany takie powinniśmy wprowadzić do projektu jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.