Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ociepleniu garażu

Powodów, dla których warto ocieplić garaż, jest co najmniej kilka. Nie od dziś wiadomo, że wsiadanie do mocno wychłodzonego auta nie należy do najprzyjemniejszych. Garaż może być też połączony z warsztatem, w którym często przebywamy. Wreszcie może stanowić też integralną część budynku mieszkalnego. Warto więc przyjrzeć się bliżej metodom ocieplania tego miejsca zarówno w przypadku garażu murowanego, jak i blaszanego.

Brama garażowa segmentowa Splendoor 2500 x 2150 mm złoty dąb z napędem

Garaż murowany

Jest częścią budynku, nad którą znajdują się pomieszczenia mieszkalne, a sam usytuowany jest pod gruntem lub równo z jego poziomem. Może też zostać dobudowany z boku domu, łącząc się z nim jedną ze ścian zewnętrznych bądź też stanowiąc zupełnie odrębną konstrukcję – może wówczas zostać podzielony na garaż i warsztat oraz biuro czy pokoje gościnne umieszczone na piętrze lub na antresoli. W każdym z tych przypadków jego ocieplenie przyniesie korzyść.

Wybór materiału termoizolacyjnego

Bezpieczniejszym materiałem z punktu widzenia ognioodporności jest wełna mineralna. W przypadku garażu murowanego lepszy będzie jednak styropian, tym bardziej że dostępne obecnie płyty wykonane z tego tworzywa nie rozprzestrzeniają ognia. Najważniejsze są jednak właściwości styropianu, które sprawiają, że wykazuje on mniejszy spadek ciepłochronności przy dużym zawilgoceniu niż wełna mineralna. Jest to istotne z tego względu, że każdorazowy wjazd samochodu generuje parowanie wody o dużej intensywności. Powietrze w garażu jest więc przez długi czas wilgotne bez względu na możliwie najsprawniej działający system wentylacji.

Warto podkreślić również fakt, że styropian nie ulegnie destrukcji pod wpływem oparów paliwa silnikowego. Wełna mineralna może być jednak w niektórych przypadkach stosowana do ocieplenia ścian, podłoża czy stropu.

Wybierając materiał termoizolacyjny do ocieplenia garażu murowanego, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej grubości. Im grubszy on będzie, tym mniejsze będą straty ciepła. Z drugiej strony nie możemy zbytnio ograniczyć powierzchni samego garażu. W przypadku małego i średniego pomieszczenia optymalne będzie zastosowanie 15-centymetrowej warstwy.

Porada eksperta:

Zdarza się to rzadko, ale jeśli ściany naszego garażu chcielibyśmy wykończyć na poszczególnych fragmentach płytkami, konieczne jest zastosowanie w tych miejscach twardszej odmiany styropianu.

Podłoże

Podłogę ociepla się tak samo rzadko, jak wykańcza ściany w garażu przy użyciu płytek. I tak samo niezbędne jest w tym przypadku użycie twardszej odmiany styropianu (alternatywą może być zastosowanie wełny mineralnej o minimalnej gęstości 180 kg/m3), który będzie w stanie wytrzymać obciążenia pojazdów. Aby korzystanie z ocieplonej podłogi w garażu było w pełni bezpieczne, konieczne jest spełnienie wszystkich warunków dotyczących kolejnych warstw podłoża. Powinno ono zawierać kolejno:

- 20-centymetrową warstwę zagęszczonego piasku,
- 10-centymetrową warstwę chudego betonu,
- izolację przeciwwilgociową w postaci folii lub papy,
- 8-centymetrową warstwę termoizolacji,
- dodatkową izolację przeciwwilgociową (w przypadku zastosowania wełny),
- 6-centymetrową wylewkę betonową.

Ocieplanie od strony wewnętrznej

Niezależnie od tego, czy nasz garaż chcemy ocieplić, czy też pozostawić nieocieplonym, powinniśmy zadbać o izolację termiczną stropu, by zapobiegać nagrzewaniu się wnętrza w lecie. Jest to strefa garażu, w której zamiast styropianu warto zastosować wełnę mineralną w postaci przynajmniej 12-centymetrowych płyt. Wełnę należy ułożyć pod sufitem na folii paroizolacyjnej między profilami rusztu metalowego, a całość wykończyć płytkami G-K. W podobny sposób należy ocieplać ściany. Kiedy jednak garaż ma być ocieplany w niewielkim stopniu, należy zastosować cieńszą warstwę termoizolacyjną – ok. 8-centymetrową. Jeśli do ocieplania ścian będziemy używać wełny mineralnej, w każdym przypadku należy pamiętać o jej dodatkowym zabezpieczeniu paroizolacją przed pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi. Wykonanie tego zadania przy użyciu styropianu jest łatwiejsze nie tylko z tego względu, że nie ma potrzeby stosowania tego dodatkowego zabezpieczania, ale także z uwagi na fakt, że nie wymaga tworzenia specjalnej konstrukcji z profili.

Styropian Neoaqua Standard frezowany 100 mm 0,282 m3
Styropian Neoaqua Standard frezowany 100 mm 0,282 m3

Ocieplanie od strony zewnętrznej

Jeśli wykonujemy izolację termiczną od strony zewnętrznej, a garaż jest integralną częścią budynku mieszkalnego, powinniśmy zadbać zarówno o jednolite wykonanie ocieplenia, jak i spójny efekt wizualny. W przypadku garażu murowanego – połączonego z domem oraz stanowiącego osobny budynek – izolacja termiczna na ścianach zewnętrznych powinna posiadać współczynnik przenikania ciepła U ≤ 0,3 W/(m²K). Istotną rolę odgrywa w tym aspekcie również brama garażowa, która może być nieocieplana wyłącznie w przypadku nieogrzewanego garażu – kiedy chcemy stworzyć ogrzewany garaż, brak ocieplenia bramy będzie prowadził do wyziębiania się wnętrza nie tylko podczas otwierania i zamykania skrzydła, ale także wtedy, gdy będzie ono zamknięte.

Garaż blaszany

Stanowi doskonałą alternatywę dla garażu murowanego, głównie ze względu na niewielki koszt. Na rynku dostępne są zarówno garaże blaszane ocieplanie, jak i nieocieplane, w których warto zamontować termoizolację we własnym zakresie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że taki materiał wykonania garażu gwarantuje minimalne zabezpieczenie przed mrozem, zapewniając we wnętrzu temperaturę wyższą o ledwie kilka stopni Celsjusza w porównaniu do tej panującej na zewnątrz.

Polistyren XPS 50 mm 0,18 m3

Wybór materiału termoizolacyjnego

Odpowiedni materiał termoizolacyjny będzie w stanie w znaczącym stopniu ograniczyć straty ciepła mimo tego, że garaż blaszany nie stanowi typowej konstrukcji budowlanej. Podobnie jak w przypadku murowanego i tutaj dużą rolę odgrywa panująca wewnątrz wilgotność wynikająca z użytkowania pojazdów oraz częstych zmian temperatur, skutkujących skraplaniem się pary wodnej i „poceniem” ścian. W garażu wykonanym z blachy jest to podwójnie istotne, ponieważ taki efekt prowadzi do korozji ścian i sufitu. Konieczne więc jest zastosowanie zarówno odpowiedniej termoizolacji, jak i warstwy paroizolacji. O ile w garażach murowanych możemy stosować zarówno styropian, jak i wełnę, o tyle w przypadku konstrukcji blaszanych zdecydowanie najlepsze są płyty styropianowe.

Podłoże

Jeśli nasz garaż blaszany znajduje się w przestrzeni miejskiej, nie zawsze mamy okazję do tego, by ingerować w jego podłoże. Kiedy jednak stawiamy go np. na przydomowej posesji, warto wziąć pod uwagę przygotowanie dla takiej konstrukcji podłogi. Należy pamiętać bowiem o tym, że większość strat ciepła może wynikać z bezpośredniej styczności garażu z gruntem. Wykonanie zwykłej wylewki betonowej pozwoli nam je zaś w sporym stopniu ograniczyć. Oczywiście możemy się zdecydować również na wykonanie ocieplonego podłoża zgodnie z zasadami, które zostały opisane w przypadku garażu murowanego.

Porada eksperta:

Wylewka betonowa, na której osadzimy garaż blaszany, powinna być większa z każdej ze stron od wymiarów ścian garażu przynajmniej o 20 cm.

Ocieplanie od strony wewnętrznej

Odbywa się inaczej niż w przypadku garażu murowanego, co wynika ze specyfiki konstrukcji blaszanej, która jest lekka i cały czas pracuje. Najczęściej stosowanym sposobem jest obłożenie ścian wewnętrznych styropianem o grubości 3 cm, który przymocowuje się za pomocą pianki lub kleju montażowego. To tanie i proste rozwiązanie, ale nie do końca skuteczne, ponieważ płyty styropianowe mogą odpadać nawet po 2 latach użytkowania garażu. Bardziej efektywne, acz droższe i trudniejsze w wykonaniu, jest zamontowanie na ścianach płyt pilśniowych lub OSB. W garażu blaszanym nie poleca się stosowania płyt G-K, które mogą pękać na łączeniach.

Porada eksperta:

Jeśli zdecydujemy się na przymocowanie płyt styropianowych od wewnątrz za pomocą pianki lub kleju montażowego, należy zwrócić szczególną uwagę na dopuszczalny zakres temperatur, w których produkty te będą w stanie wiązać.

Ocieplanie od strony zewnętrznej

Poza bramą i dachem nasz garaż blaszany możemy ocieplić również od zewnątrz. Także tutaj przydatne będą płyty styropianowe, które możemy przymocować do ścian blaszaka po stronie zewnętrznej przy użyciu specjalnego kleju montażowego. Styropian należy jednak zabezpieczyć siatką montażową, a następnie obłożyć tynkiem. Takie ściany możemy też oczywiście wykończyć farbą, dzięki czemu zyskamy także na aspekcie wizualnym garażu blaszanego, który może do złudzenia przypominać murowany. Aby ocieplenie zewnętrzne z płyt styropianowych było trwalsze, powinno być zamontowane w specjalnie przygotowanym do tego drewnianym ruszcie, przykręconym do ścian garażu za pomocą śrub.

 

Data publikacji: 09.09.2016