Produkty

Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości

Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości

Budując dom lub zamieszkując już gotowy budynek nie zawsze możemy pozwolić sobie na spełnienie wszystkich marzeń aranżacyjnych w jednym momencie. Odkładając dopasowanie wyglądu naszej posesji na później, zazwyczaj rezygnujemy z ozdabiania elewacji. Czy w takim przypadku jesteśmy skazani jedynie na prosty betonowy wystrój w odcieniach szarości?

Elewacja zewnętrzna – wizytówka stylu domu

betonowa elewacjaElewacja, czyli zewnętrzne ściany domu, to pierwszy czynnik, który przyciąga uwagę. To, jak wygląda jest często wizytówką stylu obranego we wnętrzach, dlatego wielu domownikom zależy, by prezentowała się atrakcyjnie. Jednak podczas planowania aranżacji zarówno w środku domu, jak i w ogrodzie, elewacja jest często pomijana, gdyż zwyczajnie na jej wykończenie brakuje funduszy. Bywa także, że na zabudowanie ścian sidingiem czy innymi ozdobami nie zgadza się rada osiedla lub nie znaleźliśmy jeszcze odpowiadającego nam swoim wyglądem materiału. W takim wypadku często pozostawiamy elewację w jej naturalnym stanie – nagiego betonu w szarych odcieniach. Jeśli lubujemy się w industrialnej stylistyce, taki stan nie będzie nam przeszkadzał, a nawet okaże się dużą zaletą. Gdy jednak preferujemy bardziej kolorowe aranżacje, możemy po prostu sięgnąć po farby do elewacji. Choć są to produkty specjalistyczne, z powodzeniem możemy skorzystać z nich samodzielnie – wymaga to niewiele pracy i jest stosunkowo tanim rozwiązaniem.

Dowiedz się, z jakich materiałów stworzyć najtrwalszą elewację.

Malujemy elewację – jakie produkty wybrać?

Pigment do betonu Primacol czarnyJeśli chcemy zmienić kolor elewacji budynku musimy pamiętać o tym, że zewnętrzne ściany wymagają innej konserwacji niż te znajdujące się wewnątrz. Narażone są bowiem na częste i nierzadko intensywne zmiany temperatury, wysoką wilgotność oraz silne promieniowanie słoneczne. Dlatego do ich malowania należy sięgnąć po farby, które są odporne na działanie tych czynników. Możemy poszukać specjalnych emalii przeznaczonych do elewacji lub samodzielnie stworzyć mieszankę o pożądanym odcieniu. W tym celu niezbędna będzie nam masa gruntująca i wybrany pigment – ich szeroką ofertę znajdziesz tutaj.

Jak wybrać odpowiednią farbę do elewacji przeczytasz w tym artykule.

Malowanie elewacji krok po kroku

Zmiana koloru elewacji to zadanie, które jest niewiele bardziej wymagające od odświeżania ścian wewnątrz domu. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by poszczególne etapy wykonać ze starannością, gdyż oddziaływanie warunków atmosferycznych może skutecznie zniweczyć naszą pracę.

malowanie elewacjiPrzed podejściem do malowania powinniśmy dokładnie przyjrzeć się ścianom naszego domu. Zanim nałożymy farbę lub kolorową zaprawę upewnijmy się, że na ich powierzchni nie ma żadnych pęknięć lub ubytków. Jeśli są – koniecznie najpierw je uzupełnijmy. Jeśli elewacja jest w dobrym stanie, możemy zacząć przygotowania.

1. Na początek usuńmy zanieczyszczenia i kurz ze ścian. Możemy to zrobić omiatając je szczotką lub umyć za pomocą myjki ciśnieniowej. W tym przypadku jednak musimy zarezerwować czas na wyschnięcie powierzchni.

2. Jeśli korzystamy z farby, powierzchnię ścian powinniśmy najpierw zagruntować jednolitą w kolorze zaprawą. W ten sposób uzyskamy równy odcień na każdym fragmencie elewacji, a końcowy efekt będzie bardziej estetyczny. Zużyjemy również mniej emalii.

3. Na koniec możemy nałożyć kolorową farbę. Do tego zadania wykorzystamy podstawowe narzędzia malarskie – pędzle i wałki na teleskopowych drążkach. Do zabezpieczenia krawędzi oraz framug drzwi i okien przyda nam się papierowa taśma.

Porada eksperta

Malowanie elewacji należy odpowiednio zaplanować – pamiętajmy, że panująca na zewnątrz pogoda ma duży wpływ na to, w jaki sposób będzie schła nałożona przez nas farba. Pracę najlepiej jest wykonywać w umiarkowanie słonecznym dniu, w temperaturze od 15 do 20 stopni.

Data publikacji: 20.09.2018
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Barwniki do betonu – jak prawidłowo stosować?

Barwniki do betonu  –  jak prawidłowo stosować?
Zastosowanie barwników do betonu jest wygodnym i efektownym sposobem na urozmaicenie i kolorystyczne zmodyfikowanie jednolitej barwy różnego rod...
Czytaj więcej

Zalety barwionego betonu

Zalety barwionego betonu
Beton architektoniczny to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, znany już w czasach starożytnej Syrii. Trwały materiał powstał z połącze...
Czytaj więcej

Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie

Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie
Wraz z modą na lofty przyszedł do nas charakterystyczny sposób wykończenia wnętrz, w którym sąsiadują ze sobą surowe drewno, stal, szkło...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości