icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kwiecień w ogrodzie

Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko pojawienia się mrozu. Nie sadź delikatnych roślin na grządkach i na tarasie, aby ich nie stracić. Nadszedł czas na cieszenie się delikatnymi promieniami słońca. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji przestrzeni wokół domu w kwietniu.

Pielęgnacja ogrodu

Wiosenne porządki nie powinny ograniczać się tylko do wnętrza domu. Posprzątaj taras oraz wyczyść meble ogrodowe, aby przygotować wszystko na letnie grillowanie i spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Zadanie to może wymagać sporo wysiłku, lecz użycie myjki ciśnieniowej znacznie ułatwi i przyspieszy pracę. Gdy drewniane meble zostaną wyczyszczone i wyschną, pokryj je impregnatem lub olejem w celu zapewnienia im ochrony. Sprawdź stan mebli ogrodowych, które były przechowywane przez okres zimowy - nadszedł idealny moment na ich odświeżenie i naprawę, jeśli to konieczne.

Kwiecień w ogrodzie

Klomby i rabaty

Gdy temperatura wzrośnie, zauważysz, że chwasty próbują przedostać się na rabaty i klomby. Jeśli będziesz je regularnie usuwać i zwalczać, rośliny będą pięknie rosły w okresie letnim. Dodanie uniwersalnego nawozu wspomoże wzrost róż, roślin rabatowych, żywopłotów, drzew, krzewów i wiosennych cebulek. W związku z tym, że lato jest tuż za rogiem, nadszedł czas na rozpoczęcie planowania i przygotowanie gleby do zasadzenia roślin. Cebulki stanowią idealne rozwiązanie dla początkujących ogrodników, ponieważ są łatwe w pielęgnacji i szybko wypełnią ogród kolorami. Kwiecień to dobry moment na rozpoczęcie sadzenia cebulek, które zakwitną w letnich miesiącach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sadzenia cebulek kwitnących latem, zapoznaj się z naszym artykułem - Wszystko o sadzeniu wiosennych kwiatów cebulowych.

Drzewa, krzewy i rośliny pnące

W tym miesiącu musisz posadzić lub przesadzić wszelkie drzewa, krzewy i rośliny pnące, jeśli zaistnieje taka konieczność. Upewnij się, że pozostawisz drzewom i krzewom wystarczającą ilość miejsca na wzrost, tak aby nie splątały się z innymi roślinami. Jeśli marzą Ci się uprawiane w doniczkach rośliny drzewiaste, takie jak perukowiec podolski lub bez czarny „Black Lace”, to teraz jest dobry moment na ich zasadzenie. Jeżeli posiadasz rośliny doniczkowe wiecznie zielone, z których chcesz utworzyć żywopłot, również możesz rozpocząć ich sadzenie.

 

Wskazówka dotycząca nawożenia: Odżywiaj rośliny kwaśnolubne, takie jak rododendrony, za pomocą odpowiedniego nawozu i polepszacza gleby.

Kwiecień w ogrodzie

Kwiaty

Planowanie z wyprzedzeniem stanowi ważny aspekt tworzenia wymarzonego ogrodu. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, rozpocznij od cebulek kwitnących latem. Zasadzenie cebulek w okresie od marca do maja sprawi, że letni ogród wypełni się kolorami. Dodatkowo rośliny te są łatwe w pielęgnacji. Jeśli wybierzesz odpowiednie cebulki, będziesz cieszyć się rezultatami przez cały letni sezon. Aby dowiedzieć się więcej na temat sadzenia cebulek kwitnących latem, przejdź do naszego artykułu i zapoznaj się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Po zakwitnięciu wiosennych cebulek odczekaj sześć tygodni, zanim zaczniesz przycinać ich listowie. Dokończ przerzedzanie i przesadzanie bylin kwitnących latem i kontynuuj sadzenie innych roślin, którymi chcesz wypełnić swój ogród. Jeśli od jesieni uprawiasz w domu mrozoodporne rośliny jednoroczne, nadszedł czas na ich zasadzenie w ogrodzie wraz z innymi roślinami, które obejmują następujące gatunki:

 • chryzantemy (przeczytaj jak je pielęgnować tutaj)

 • nagietki

 • maki

 • groszek pachnący

To również odpowiedni moment na usunięcie ochronnych folii i włóknin z roślin mrozoodpornych oraz przycięcie wrzosu kwitnącego zimą, aby rośliny nie miały zbyt dużo odnóg i nie zaczęły opadać.

Przycinanie

Jeśli masz w ogrodzie młode pestkowe drzewa owocowe, takie jak wiśnie lub śliwy, przytnij je, gdy pąki liści zaczną się otwierać, aby uzyskać jak najlepsze plony w przyszłości. Przytnij również wszelkie kwitnące krzewy, takie jak forsycje.

Własne uprawy: warzywa i zioła

Wraz ze wzrostem temperatury gleba zacznie się nagrzewać, a Twój ogród odżyje. Możesz teraz zacząć wysiewać nasiona, aby stworzyć ogródek warzywny. Spróbuj uprawy tych smacznych warzyw:

 • bób, brukselka i wczesne odmiany kapusty

 • kalafior, brokuł gałązkowy i wczesny groszek

 • por, burak i rzodkiewka

 • cebula dymka i cebula zwyczajna

 • sałata, rukola i szpinak

 • rzepa, pasternak i marchew

Możesz również zasadzić wczesne ziemniaki i ich odmiany do głównego zbioru. Pamiętaj, aby przykryć je ziemią. To bardzo ważny aspekt uprawy. Usyp kopczyk ziemi wokół ziemniaków, aby nie dopuścić do wyrastania nowych bulw. Dzięki temu nie staną się one zielone i trujące. Umożliwi to również wyrośnięcie większej liczby ziemniaków z zakopanych kiełków. Właściwe okopcowanie ziemniaków odgrywa kluczową rolę w ich wzroście, zapobiega występowaniu infekcji i chroni je przed mrozem, który może zniszczyć plony. Po wysianiu nasion i założeniu upraw roślin należy regularnie podlewać i pielić glebę. Musisz również przerzedzić i przesadzić sadzonki. Przerzedzanie sadzonek polega na usunięciu roślin, które rosną zbyt blisko siebie, dzięki czemu staną się one zdrowe i silne. Możesz również zamocować podpórki do groszku i fasoli zasianych na początku roku. Kwiecień to doskonały czas na wysiew mrozoodpornych ziół, takich jak:

 • pietruszka - możesz ją zeszklić na maśle i dodać jako sos do sałatki

 • kolendra - popraw smak wszystkich rodzajów dań curry i zup lub dodaj ją do świeżej sałatki

 • koper włoski - możesz zastąpić nim seler w zupach i potrawkach lub użyć go do przygotowywania pieczonego kurczaka i innych mięs

 • koperek - nadaje się do wielu dań, w tym do ziemniaków, ryb i zup

 • majeranek - idealny do przyprawiania wszelkich dań mięsnych i warzyw; wspaniale komponuje się z daniami na bazie pomidorów

Zobacz też: Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Wskazówki

Kwiecień w ogrodzie

Własne uprawy: owoce

Jeśli nie jesteś miłośnikiem warzyw, lecz uwielbiasz słodkie owoce, możesz posadzić truskawki. Warto odżywić sadzonki czarnej porzeczki, jeżyn, jagód i malin - dzięki zastosowaniu nawozu o spowolnionym uwalnianiu uzyskasz lepsze plony w kolejnym sezonie zbiorów.

Pod przykryciem

Jeśli masz do dyspozycji szklarnię, upewnij się, że jest ona odpowiednio wentylowana w słoneczne dni, lecz zamknij ją późnym popołudniem, aby utrzymać ciepło przez noc. Możesz również skorzystać z ogrzewanego propagatora do wysiewu warzyw wrażliwych na mróz, które później posadzisz na zewnątrz. Ogrzewany propagator przyda się do uprawy warzyw wymienionych poniżej:

 • melony szklarniowe

 • ogórki

 • kukurydza

 • fasola zielona i wielokwiatowa

 • dynia szparagowa

 • dynia

 • kabaczek

 • cukinia

Jest to również idealny moment na rozpoczęcie wysiewu nasion pomidora w pomieszczeniu, a także na pikowanie i rozsadzenie sadzonek, które znajdują się zbyt blisko siebie. Jeśli zbliża się koniec miesiąca, rozpocznij hartowanie roślin rabatowych i warzyw nieodpornych na mróz poprzez wystawianie ich na zewnątrz w bezchmurne dni.

Kwiecień w ogrodzie

Wskazówki na wiosnę: oczka wodne

Jeśli masz oczko wodne w swoim ogrodzie, musisz wykonać kilka czynności, aby przygotować je na lato.

 • usuń siatkę, zanim zaczną przez nią wyrastać rośliny

 • usuń zwiędnięte rośliny z oczka wodnego

 • jeśli korzystasz z pomp i filtrów, skontroluj je i odpowiednio wyczyść. Wymień lampy i pompy, jeśli nie działają prawidłowo

 • nakarm swoje rybki - będą głodne po okresie zimowym

 • usuń wszelkie przerośnięte, natleniające chwasty; delikatnie wyciągnij je z oczka wodnego - lecz pozostaw je na krawędzi na kilka dni, aby stworzenia, które w nich żyją, mogły powrócić do wody

 • podziel przerośnięte osobniki i umieść nowe rośliny wodne w oczku