Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Wskazówki

Chcesz, aby Twój ogród przypominał życiodajny sad, z którego będzie można w sezonie zbierać jabłka, wiśnie, czereśnie czy brzoskwinie? Jeśli tak, warto dowiedzieć się, jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie. Zobacz, jakiej ziemi potrzebujesz, kiedy wsadzić drzewka i krzewy oraz jak o nie dbać. Oto przydatny poradnik dla amatorów ogrodnictwa.

Przejdź do następnych akapitów:

Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Drzewa i krzewy owocowe to genialny pomysł na aranżacje Twojego ogrodu. Nie musisz posiadać dużej przestrzeni, aby stworzyć własny sad czy zagajnik. Niestety w naszym klimacie nie wszystkie owocowe drzewka i krzewy przetrwają trudne warunki zimowe. Inne wprost triumfują w polskim klimacie – tak jak np. jabłonie. 

Kiedy sadzi się drzewa owocowe? Nie ma tu bardzo szczegółowego kalendarza rozsadzania drzewek. Warto jednak zwrócić uwagę, że drzewka owocowe można sadzić z doniczką lub wprost do ziemi, aby się ukorzeniły. W pierwszym przypadku drzewko możesz umieścić w ziemi od wiosny aż do jesieni – do momentu, kiedy ziemia nie zostanie skuta. 

Gdy zamierzasz wsadzać drzewko wprost do gruntu, nie rób tego latem i zimą. Najlepsze będą umiarkowane temperatury wiosenne i jesienne. Okres od października do listopada wydaje się dobrym czasem, ponieważ drzewka owocowe zdążą ukorzenić się do wiosny. 

A kiedy sadzić krzewy owocowe? Uznaje się, że najlepszym okresem na wsadzanie krzaków malin, porzeczek czy agrestu jest jesień – a dokładnie październik i listopad. Możesz również wsadzać krzewy wiosną, ale zrób to wcześniej, zanim rośliny zaczną pączkować.

W ogródku warto także założyć zielnik. Zobacz, jak w prosty sposób możesz to zrobić

jak-rozplanowac-drzewa-owocowe-w-ogrodziejak-rozplanowac-drzewa-owocowe-w-ogrodziejak-rozplanowac-drzewa-owocowe-w-ogrodziejak-rozplanowac-drzewa-owocowe-w-ogrodzie

Gdzie sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Zanim zaplanujesz drzewa owocowe w nowoczesnym ogrodzie, dobrze przyjrzyj się Twojemu terenowi. Określ, gdzie jest najlepsze nasłonecznienie. Drzewa i krzewy owocowe lubią bowiem ogrzewać się w promieniach słonecznych. To właśnie dzięki temu owoce nabierają koloru i smaku. Jeżeli chcesz mieć piękne, czerwone jabłka lub dorodne maliny, wybierz dla nich miejsce od południowej strony. 

Po drugie, zwróć uwagę, czy drzewka i krzewy nie będą znajdowały się w tzw. zastoiskach mrozowych. Są to niżej położone tereny w ogrodzie, gdzie w chłodnych miesiącach może gromadzić się zimne powietrze. W przypadku upraw owocowych bardzo ważne jest ochronienie drzew i krzewów przed przemarznięciem. 

Po trzecie, chroń swoje jabłonki, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie czy nektaryny przed przeciągami. Żadne drzewa i krzewy owocowe nie lubią wiatru. Dlatego najlepiej umieść je w zacisznej części ogrodu lub osłoń je żywopłotem czy nawet wiatą. 

Po czwarte dobrze rozplanuj rozmieszczenie drzewek owocowych i krzewów. Nie powinny one się wzajemnie zacieniać i na siebie zachodzić. Weź więc pod uwagę, jak wysokie i jak rozłożyste będzie dorosłe drzewko. Rośliny sięgające do 3 metrów najlepiej rozsadzić w odległości 2-3 metrów. Nie wsadzaj także krzewów bezpośrednio pod drzewami owocowymi – te mogą im blokować słońce. 

Zobacz także, jak zaprojektować ogród swoich marzeń.

Jak przygotować podłoże do sadzenia drzew i krzewów owocowych?

Wiesz już, kiedy się sadzi drzewa owocowe. Zanim jednak weźmiesz łopatę i sadzonki do ręki, koniecznie przygotuj podłoże na przyjęcie nowej rośliny. Zrób to ze sporym wyprzedzeniem. To kolejny powód, dla którego warto zaplanować sadzenie drzew na jesień. Jeżeli w październiku planujesz wzbogacić ogród w drzewka, glebę zacznij przygotowywać już w sierpniu. 

Co należy zrobić, aby cieszyć się pięknymi krzewami i drzewami owocowymi w ogrodzie? Zacznij od przekopania ziemi w miejscu, w którym chcesz posadzić rośliny. Zadbaj o czystość gleby i usuń z niej wszelkie chwasty. 

Nie można określić jednego rodzaju gleby, na jakiej najlepiej wzrastać będą poszczególne drzewa i krzewy. Dlaczego? Bo każda roślina ma inne preferencje. Zanim więc zabierzesz się za sadzenie, sprawdź, jakie wymagania powinna spełniać ziemia, na której chcesz posadzić dany typ drzewa czy krzewu. Z reguły drzewa z sadu lubią ziemię piaszczysto-gliniastą, dobrze przepuszczalną. Dodatkową zaletą będzie duża zawartość próchnicy. 

Kolejny krokiem w przygotowaniu podłoża pod uprawę owocową będzie użyźnienie gleby. Możesz zrobić to za pomocą nawozów, torfu, obornika lub kompostu

Sprawdź, jak przygotować domowy kompost we własnym ogródku

A jak dużą powierzchnię pokryć nawozem? Przy urodzajnych glebach wystarczy, że dany produkt wrzucisz do wykopanego pod sadzonkę dołka. Jeżeli jednak obawiasz się, że na tym terenie nic nie urośnie, użyźnij większą połać ziemi. 

jak-rozplanowac-drzewa-owocowe-w-ogrodziejak-rozplanowac-drzewa-owocowe-w-ogrodziejak-rozplanowac-drzewa-owocowe-w-ogrodziejak-rozplanowac-drzewa-owocowe-w-ogrodzie

O czym pamiętać, sadząc drzewa i krzewy owocowe?

Chcesz mieć drzewa owocowe w ogrodzie? Aranżację taką zaplanuj z wyprzedzeniem. Najlepiej wcześniej wykonaj plan działki oraz rozsadzenia drzewek i krzewów, a dopiero potem wybierz się do sklepu ogrodniczego na zakupy. Do sadzenia potrzebować będziesz sadzonek, nawozu oraz akcesoriów takich jak szpadel czy motyka. Wszystkie te produkty znajdziesz na stronie Castorama.pl oraz w sklepach stacjonarnych. 

Data publikacji: 28.12.2022

Data aktualizacji: 28.12.2022