Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Wszystko o sadzeniu wiosennych kwiatów cebulowych

Planowanie z wyprzedzeniem jest ważną częścią ogrodnictwa, a wiosna to idealny czas, aby przygotować cebule kwitnące latem.

Szybkie fakty o sadzeniu wiosennych cebulek:

Najlepszy czas na sadzenie: marzec –  kwiecień

Okres kwitnienia: czerwiec –  sierpień

Stopień trudności: łatwy, odpowiedni dla początkujących

Cebulki do sadzenia wiosną

Najczęściej sadzone wiosną cebulki to:

 • dalia

 • begonia

 • mieczyki

 • lilia

 • frezja

Wszystko o sadzeniu wiosennych kwiatów cebulowych

Gdzie sadzić cebulki

 • rabatki i obrzeża –  niezależnie od tego, czy szukasz czegoś, co doda kolor do twojego ogrodu, czy też uzupełnienia istniejących roślin, zawsze znajdziesz odpowiednie cebulki; dalie i begonia kwitną przez całe lato, lilie i mieczyki są bardzo kolorowe i kwitną krócej

 • trawniki –  możesz uprawiać wiele rodzajów cebulek na trawnikach lub obszarach o wysokiej trawie; idealnie do tego celu nadadzą się irysy; aby uzyskać naturalny wygląd kwiatów, sadząc na trawniku, weź garść cebul i delikatnie je rozrzuć, a następnie posadź je tam, gdzie spadły; nie koś obszaru przed upływem 6 tygodni od przekwitnięcia kwiatów, jeśli chcesz, aby zakwitły ponownie w następnym roku

 • pojemniki –  cebulki często radzą sobie lepiej w pojemnikach niż na otwartym terenie, ponieważ można je uprawiać w ziemi dobrej jakości z odpowiednim drenażem; poszczególne rodzaje cebulek stosowane samodzielnie mają okres kwitnienia wynoszący zaledwie kilka tygodni, ale warstwowanie pojemnika z mieszanką różnych cebulek zapewni kolorowe kwiaty na 2 - 3 miesiące 

 • wiszące kosze –  można zawiesić je na patio, balkonie lub tarasie; małe cebule kwitnące latem, takie jak begonia, frezja i dalia, pięknie prezentują się w wiszących koszach

Przeczytaj także: Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Sadzenie cebul krok po kroku

Cebulki kwitnące latem sadzi się wiosną. W przypadku większości gatunków jest to po prostu kopanie małej dziury, wrzucanie cebulek i przykrywanie ich glebą.

Jednak w przypadku niektórych gatunków wymagania i preferencje, takie jak głębokość sadzenia mogą być inne. Dlatego zawsze sprawdzaj dokładnie to, co sadzisz, i postępuj zgodnie z wszelkimi szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi tego gatunku.

 • Krok 1: Wykop w glebie otwór do wymaganej głębokości i szerokości (co najmniej trzykrotnie większy niż długość cebulki), aby łatwo wrzucić cebulkę. Możesz do tego celu wykorzystać małą łopatkę lub specjalną sadzarkę do cebul. 

 • Krok 2: Dodaj niewielką garść piasku ogrodniczego lub grysu do otworu, aby poprawić drenaż i cyrkulację powietrza wokół cebulki.

 • Krok 3: Umieść cebulkę w otworze, ze spiczastym końcem lub pąkami skierowanymi do góry.

 • Krok 4: Wypełnij dziurę ziemią, rozbijając wszelkie duże grudki, a następnie delikatnie ją ujędrnij.

Wszystko o sadzeniu wiosennych kwiatów cebulowych

Porada eksperta: Jeśli sadzisz cebulki w rabatach i na obrzeżach, możesz zaznaczyć miejsce, w którym je posadziłeś, aby zapobiec wykopaniu cebul przed pojawieniem się kwiatów.

Podlewanie

Po posadzeniu na rabatce lub trawniku większość cebul przetrwa bez dodatkowej wody. Wiele roślin cebulowych pochodzi z cieplejszych klimatów niż nasz, dlatego będzie wymagało podlewania tylko w szczególnie suchych warunkach.

Jeśli są uprawiane w doniczkach, wystarczy podlać je raz lub dwa razy w tygodniu kiedy gleba wyschnie. Jeśli pogoda jest bardzo deszczowa, przenieś rośliny do osłoniętego obszaru.

Zobacz też: Bielenie drzew – co to jest, kiedy powinno się je robić i jak wykonać to prawidłowo?

Nawożenie

Rośliny te zbierają i przechowują składniki odżywcze w cebulkach, więc zwykle nie jest konieczne ich nawożenie. Jednak, na początek, warto podczas sadzenia dodać kompost i trochę nawozu do roślin cebulowych.

Wszystko o sadzeniu wiosennych kwiatów cebulowych

Przechowywanie

Niektóre cebulki najlepiej pozostawić w ziemi przez cały rok, inne skorzystają z wykopania i przechowywania w chłodnym i suchym miejscu; jak zawsze, sprawdź, co jest najlepsze dla rodzaju sadzonej cebulki.

Niektóre cebule uprawiane w pojemnikach skorzystają z kilku tygodni poza ziemią. Wykop je około ośmiu tygodni po opadnięciu ostatnich kwiatów, a następnie strząśnij ziemię i przechowuj w chłodnym, suchym, ciemnym miejscu, regularnie sprawdzając, czy nie ma na nich pleśni.

Szkodniki

Istnieje kilka szkodników i chorób, które mogą powodować problemy, na które należy uważać. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj nasz pomocny przewodnik.