Jak pozbyć się gniazda os?

Pojawiające się w domu czy ogrodzie osy zwykle budzą niepokój. Obawiamy się przede wszystkim użądlenia. Jest ono bolesne, ale przeważnie niegroźne. Inaczej wygląda sytuacja, gdy jesteśmy uczelni na jad os. Wtedy warto zachować wszelkie środki ostrożności, a po ukąszeniu natychmiast udać się do szpitala.

Jak pozbyć się gniazda os

Charakterystyka os

Osy pozostawione samym sobie nie powinny być agresywne, dopiero zaatakowane stają się bardziej niebezpieczne. Jeżeli nam jednak przeszkadzają i obawiamy się ich użądlenia, a zwłaszcza gdy  w pobliżu mogą znajdować się dzieci, wtedy warto usunąć gniazdo owadów.

Osy mają przeważnie 15-20 mm długości. Są ubawione w paski czarno-żółte, podobne kolory mają też inne, niegroźne owady, więc łatwo je pomylić. Zatem warto upewnić się, czy mamy do czynienia z osami. Na środku odwłoku mają charakterystyczne przewężenie, znane z powiedzenia w przypadku opisu szczupłych pań – że mają talię osy. 

Owady te mają dwie pary skrzydeł i czarne czułki. Na końcu odwłoku znajduje się żądło, które nie jest haczykowato zakończone jak w przypadku pszczół, więc osa może go używać nie tylko raz. Ważne, że żądło posiadają jedynie samice.

Cykl życiowy os

Przed decyzją o usunięciu gniazda warto poznać cykl życiowy os. Wiosną zaczyna się on od wybudzenia się zapłodnionych jesienią królowych, które zimowały w kawałkach drewna lub w ziemi. Następnie królowa zaczyna poszukiwania odpowiedniego miejsca na założenie kolonii. Kolejno zaczyna ona budowanie gniazda, tworząc komórki, do których składa jaja. Po paru dniach rozwijają się z nich larwy długości ok. 1,5 mm. Po kolejnych przeobrażeniach pojawiają się niepłodne samice – robotnice. W połowie lata jest ich tyle, że królowa zajmuje się tylko i wyłącznie składaniem jaj, nie buduje już gniazda. Jesienią zaczynają wykluwać się samce i płodne samice, w przyszłości królowe.

Następnie wyfruwają z gniazda, a nowe królowe zimują, żeby rozpocząć nowy cykl w przyszłym roku.

Liczba pojawiających się os zależy od tego, ilu królowym udało się przezimować oraz od tego, jaka pogoda utrzymywała się, gdy samice zakładały gniazda. Gdy wiosna jest sucha, sprzyja to zwiększeniu ich liczebności. Jeżeli wiele samic przeżyło zimę, to zwiększa się konkurencja w znalezieniu gniazda, więc samice będą w gorszej kondycji i będą miały mniejszą rozrodczość. 

Zwróćmy też uwagę na to, że agresywność os zwykle jest niska, gdy ich nie drażnimy – wtedy nie powinny być groźne. Gdy temperatura powietrza jest wysoka (w gnieździe wtedy jest jeszcze wyższa), osy stają się niespokojnie. Jeżeli teraz zaczynamy zwracać ich uwagę, wykonywać nagle ruchy czy próbować trącać ich gniazdo, osy mogą użądlić.

jak pozbyć się gniazda os

Usuwanie gniazda

Gdy nie ma innej możliwości od usunięcia gniazda, warto zastosować wszelkiego rodzaju środki ostrożności. Po pierwsze, możemy zatrudnić profesjonalną firmę, która będzie wiedzieć, jak postępować bezpiecznie z osami. Możemy też zadzwonić pod numer straży pożarnej 998 lub 112 i zwrócić się o pomoc. Gdy rezygnujemy z tych opcji, bo mamy pewność, że sami poradzimy sobie z tym problem, zaczynamy od włożenia odpowiedniego ubioru. Otulamy się szczelnie, zasłaniamy twarz i pamiętamy, by nie przywdziewać ubrań w jaskrowych kolorach, co może rozdrażnić osy. W przypadku domowych metod gniazdo możemy polewać wrzącą wodą lub użyć specjalnych preparatów owadobójczych. Jeżeli gniazdo jest na dachu budynku czy na strychu, możemy próbować na gniazdo podziałać dymem, np. za pomocą świec zadymiających.

Warto też dodać, że jeżeli gniazdo nam nie zagraża i nie przeszkadza, lepiej będzie zostawić je w spokoju do później jesieni. Wtedy rój obumrze, a gniazdo z czasem opustoszeje i będziemy mogli je bezpiecznie usunąć.

Zanim osy pojawią się w okolicy Twojego domu możesz również zabezpieczyć się przed tym, wieszając sztuczne gniazdo os – osy nie lubią konkurencji, dlatego, gdy zobaczą taką imitację gniazda, nie założą swojego obok.