Maj w ogrodzie

Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na zewnątrz, możesz zauważyć świeże, kwitnące pąki. Kwitnący hiacyntowiec i pierwsze róże to najbardziej wyraziste oznaki tej pory roku. Ogród wygląda teraz najpiękniej i cieszy oko bujną roślinnością, a powietrze wypełniają odgłosy ptaków i owadów. To idealny miesiąc, aby wyjść na zewnątrz i wykonać kilka prac w ogrodzie, które sprawią, że wczesne lato będzie wyjątkowe.

Kluczowe zadanie do wykonania w maju: zasadzenie letnich roślin rabatowych

Nadszedł czas na zasadzenie letnich roślin rabatowych. Rośliny rabatowe są niezwykle uniwersalne, świetnie nadają się do klombów, rabat, skrzynek i koszy wiszących, które można umieścić nawet w najmniejszych przestrzeniach. Jeśli nie dysponujesz grządką, nie zniechęcaj się.

Pelargonie, niecierpki, petunie i kosmosy to tylko niektóre z roślin, które pięknie prezentują się latem. Stanowią one doskonały sposób na ożywienie ogrodu kolorami, a w przypadku mniejszych przestrzeni, takich jak balkon lub mały ogródek, można zasadzić je w wiszących doniczkach lub koszach.

Maj w ogrodzie

Własne uprawy: pomidory

 

Końcówka maja to odpowiedni czas na zasadzenie pomidorów. Jeśli uprawiasz odmianę pnącą, przywiąż główny pęd do wysokiego palika, aby zapewnić pomidorom odpowiednie wsparcie podczas wzrostu. Pamiętaj o podwiązaniu nowej łodygi, która będzie rosła w górę wraz z upływem tygodni, a także o obrywaniu bocznych pędów. W przypadku odmiany krzaczastej przywiąż pomidory do krótszego palika i pozwól na wzrost wszystkich pędów.

Więcej wskazówek i porad na temat uprawy własnych pomidorów znajdziesz w naszym poradniku.

Ogólne prace w ogrodzie

Ogród zaczyna budzić się do życia, a wraz z nim chwasty i szkodniki, które poszukują pożywienia. Pamiętaj o odpowiedniej ochronie przed chwastami szkodnikami, aby utrzymać bujną roślinność w swoim ogrodzie.

Nieprzewidywalna pogoda sprawia, że nie można wykluczyć przymrozków. Jeśli mogą wystąpić przymrozki, zabezpiecz delikatne rośliny rabatowe za pomocą włókniny ogrodniczej.

W połowie miesiąca możesz zacząć sadzić groszek pachnący, delikatne rośliny egzotyczne i warzywa nieodporne na mróz, które hodowano pod przykryciem lub w szklarni.

Przycinanie żywopłotu

Delikatnie przytnij żywopłoty; dzięki temu zachowają schludny wygląd przez większość lata, aż do właściwego strzyżenia w późniejszym okresie. Przytnij naturalny płot z cyprysowca Leylanda po raz pierwszy w tym roku, a także przystrzyż szybko rosnące żywopłoty, takie jak głóg. Nie zapomnij o podlewaniu i mulczowaniu nowo zasadzonych krzewów. Aby dowiedzieć się więcej na temat przycinania żywopłotu, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Maj w ogrodzie

Własne uprawy: warzywa i zioła

Jeśli masz lub chcesz założyć ogródek warzywny, zadbaj o regularne podlewanie — zwłaszcza w przypadku dłuższego okresu suszy. Dzięki temu zapewnisz swoim warzywom i ziołom dokładnie to, czego potrzebują.

Jeśli rozpoczynasz uprawę roślin w ogródku warzywnym, nadszedł odpowiedni moment na wysianie poniższych nasion:

 • brukiew i burak

 • marchew i kapusta jesienna

 • kalafior jesienny/zimowy

 • brokuł i groszek

 • rzodkiewka, sałata i cebula dymka

Możesz również wysiać nasiona warzyw nieodpornych na mróz, na przykład: fasola zielona i wielokwiatowa, kukurydza, cukinia i dynia. W przypadku wysiania nasion warzyw nieodpornych na mróz w pomieszczeniu w poprzednim miesiącu możesz przenieść je na zewnątrz, gdy tylko minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Pamiętaj, że należy je odpowiednio zahartować przed zasadzeniem.

Kontynuuj pokrywanie ziemią ziemniaków, które zostały zasadzone w poprzednim miesiącu.

Teraz nadszedł odpowiedni moment na zbiory sałaty, rzodkiewki, rukoli oraz przezimowanej cebuli. Warzywa te stanowią doskonałe dodatki do potraw i pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie musisz ich kupować w sklepie.

Regularnie wysiewaj te owoce i warzywa, których najczęściej potrzebujesz na co dzień, np. sałatę. W tym miesiącu należy wysiać wszystkie najbardziej popularne warzywa, które dojrzewają przez resztę sezonu, takie jak: brukiew, burak, marchew, kapusta jesienna i kalafior jesienny/zimowy.

Pielęgnacja warzyw

W maju następuje szczytowy okres sadzenia i wysiewu roślin. Im więcej przestrzeni wypełnisz, tym więcej będziesz mieć obowiązków, takich jak podlewanie, usuwanie chwastów, pielenie i przerzedzanie. Gdy temperatura jest wysoka, podlewanie musi odbywać się codziennie, ponieważ większość warzyw ma krótkie korzenie, w związku z czym nie można dopuścić do ich wyschnięcia. Podlewanie musi być regularne, aby rośliny rosły stabilnie od początku do końca. W przeciwnym razie mogą stać się zdrewniałe i nie mieć smaku albo uschnąć. Jeśli chcesz wyposażyć swój ogródek warzywny w wydajny i elastyczny system nawadniania, wypróbuj system nawadniania kropelkowego.

Maj w ogrodzie

Własne uprawy: owoce

Pielęgnowanie roślin w maju wiąże się z wykonywaniem poniższych czynności:

 • podlewanie krzewów z rosnącymi miękkimi owocami i nowo zasadzonych drzew owocowych

 • borówki i żurawina preferują wodę deszczową, ale możesz zastąpić ją wodą z kranu, jeśli zbiornik na deszczówkę jest pusta

 • zabezpiecz truskawki posadzone w poprzednim miesiącu za pomocą siatki. Będzie chronić owoce przed ptakami. Aby dowiedzieć się więcej na temat uprawy pysznych truskawek, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Pod przykryciem

Wyższa temperatura na zewnątrz powoduje, że w szklarni robi się znacznie cieplej. Niezwykle ważne jest, aby wentylować szklarnię w ciągu dnia i regularnie podlewać rośliny. Musisz również kontynuować przesadzanie sadzonek i młodych roślin, a także hartować rośliny nieodporne na mróz.

Stopniowe hartowanie sadzonek przez 7-10 dni sprawi, że rośliny przyzwyczają się do mocnego słońca i chłodnych nocy, a także nie będą potrzebowały częstego podlewania. Dzięki temu będą gotowe do zasadzenia na zewnątrz.

Na początku maja posadź pomidory, a paprykę słodką, papryczki chilli, bakłażany, melony i ogórki pod koniec miesiąca.

Zobacz też: Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Oczka wodne

Po konserwacji przeprowadzonej w zeszłym miesiącu teraz nadszedł czas na inne czynności:

 • dodaj nowe rośliny pływające do oczka wodnego, takie jak osoka aloesowataazolla i hiacynt wodny

 • przerzedź przerośnięte lilie wodne lub umieść nowe osobniki w oczku wodnym

 • wprowadź nowe ryby do swojego wodnego ogrodu i karm je przez cały rok

Drzewa, krzewy i rośliny pnące

Większe rośliny, takie jak drzewa, krzewy i rośliny pnące, wymagają odpowiedniego podwiązania w przypadku wyrastania nowych łodyg, np. z pnączy i krzewów znajdujących się przy ścianach. Upewnij się, że wykonasz tę czynność, gdy łodygi są jeszcze miękkie i elastyczne. Nie podwiązuj ich zbyt mocno, ponieważ grozi to zgnieceniem i uszkodzeniem łodyg.

Doprowadź do porządku żywopłoty i przytnij je w razie potrzeby, lecz zawsze najpierw sprawdź, czy ptaki nie uwiły sobie w nich gniazda. Jeśli znajdziesz ptasie gniazdo, nie wykonuj żadnych prac przy żywopłocie dopóki pisklęta nie opuszczą gniazda. To wspaniała okazja dla całej rodziny, aby podziwiać ptaki i ich dorastające pociechy. Zadbaj również o poniższe kwestie:

 • podlewaj nowo posadzone rośliny, aby upewnić się, że nie wyschną

 • w przypadku łagodnego klimatu przenieś doniczki z delikatnymi krzewami oranżeryjnymi na zewnątrz

Kwiaty

W ramach pielęgnacji kwiatów w ogrodzie musisz wykonać poniższe czynności:

 • przerzedź prymulki i pierwiosnki po zakwitnięciu

 • kontynuuj obrywanie zwiędniętych kwiatów z cebulek kwitnących na wiosnę, jeśli proces kwitnięcia się zakończył, pozwól, aby liście naturalnie opadły; taki zabieg sprawi, że będą lepiej wyglądały na kolejną wiosnę

Tarasy i skrzynki

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią na tarasie niż w ogrodzie, możesz wykonać poniższe czynności:

 • wystaw na zewnątrz nieodporne na mróz drzewa i krzewy - przymrozki już im nie zagrażają

 • najwcześniej w połowie miesiąca zasadź rośliny w pojemnikach, skrzynkach parapetowych i koszach wiszących; zwracaj uwagę na warunki pogodowe i zabezpiecz rośliny przed przymrozkami za pomocą osłon

 • dodaj świeżego kompostu i mulczu do górnej warstwy ziemi roślin na stałe umieszczonych w doniczkach

 • nawoź i podlewaj rośliny zasadzone w skrzynkach

Dowiedz się: Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Maj w ogrodzieMaj w ogrodzieMaj w ogrodzieMaj w ogrodzie

Przyroda i dzikie zwierzęta

Jeśli chcesz przyciągnąć dzikie zwierzęta do swojego ogrodu, zacznij od budowy domku dla owadów. Ułóż cegły i podesty tarasowe w stos i wypełnij przestrzenie patykami, doniczkami i naturalnymi elementami, takimi jak liście i szyszki. Możesz również:

 • kontynuować regularne karmienie ptaków oraz czyszczenie poidełka dla ptaków, aby ptaki zawsze miały świeżą wodę, gdy odwiedzą Twój ogród

 • przyciągnąć owady zapylające za pomocą szybko rosnących roślin jednorocznych lub wieloletnich, takich jak szałwia i groszek pachnący. Są atrakcyjne dla dzikich zwierząt, a także niesamowicie wyglądają.

Możesz również zagwarantować schronienie pszczołom i zbudować im ul. Dowiedz się, jak to zrobić, zapoznając się z naszym poradnikiem.

Zadanie specjalne na maj

Imponujące kwiaty w koszach wiszących stanowią nieodłączny element lata. Gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków, mniej więcej w połowie maja lub kilka tygodni później, jeśli żyjesz w chłodniejszym klimacie, rozpocznij sadzenie roślin w doniczkach wiszących i umieść je w widocznych miejscach.

Aby uzyskać niesamowity wygląd, przeczytaj nasz szczegółowy poradnik dotyczący sadzenia roślin w koszach wiszących.