Jak szybko i bezpiecznie czyścić podłogi?

Podłogi czyścimy środkami chemicznymi odpowiednimi dla materiałów, z których zostały wykonane z uwzględnieniem obróbki, jakiej zostały poddane. O czym warto pamiętać, zanim przystąpimy do pracy?

jak myć podłogęPodłogi drewniane

Warto przy takich podłogach wyposażyć się w dobrą wycieraczkę oraz chodnik, dzięki czemu ograniczymy wnoszenie do mieszkania piasku i innych zabrudzeń. Przede wszystkim należy podłogę na bieżąco zamiatać, usuwać z niej piasek, odkurzać i okresowo przecierać wilgotną szmatką. Nie powinno się zmywać podłóg drewnianych sporą ilością wody. Jeśli już, to materiałem nasączonym specjalnymi środkami do pielęgnacji drewna, najlepiej na bazie żywic akrylowych. Można też zastosować przemywanie niewielką ilością wody z płynem do naczyń, który usunie warstwę tłustych zabrudzeń.

Podłogi drewniane, zarówno lakierowane, jak i olejowane, nie lubią obecności piasku i wilgoci, dlatego lepiej zastosować suche metody sprzątania. Do ich czyszczenia używamy więc najczęściej mioteł i jak najmniejszej ilości wody. Podłogi olejowane, dla poprawy ich trwałości, dodatkowo wymagają nanoszenia co jakiś czas (np. co pół roku) specjalnego środka zabezpieczającego.

Podłogi z paneli laminowanych

Panele podłogowe powstają z materiałów drewnopochodnych, ale ich sztuczne dodatki powodują elektryzowanie się powierzchni i przyciąganie kurzu. Dlatego warto pokrywać je środkami antystatycznymi i regularnie zmywać. Używać możemy mopa lub materiału zwilżonego w wodzie z dodatkiem środka czyszczącego. Unikać powinniśmy szczotek z ostrym włosiem, które mogłyby uszkodzić powierzchnię podłogi.

Podłogi z paneli możemy także nabłyszczać, uzyskamy wówczas połysk oraz warstwę chroniącą przed ścieraniem i brudem. Przed nałożeniem nowej warstwy powinniśmy dokładnie zmyć starą powłokę nabłyszczającą.

Uwaga! Panele warto zmywać zgodnie z kierunkiem ich ułożenia na podłodze. Ewentualne smugi będą wówczas mniej widoczne. Pożądanych, antystatycznych właściwości nada panelom użycie wody z dodatku płynu do płukania tkanin.

Podłogi z płytek ceramicznych

Posadzki z płytek ceramicznych możemy łatwo czyścić wodą z dodatkiem detergentów. Nie ma tu większych wymagań czy przeciwwskazań. Brud i wilgoć nie wnikają w płytki, chyba że mamy do czynienia z płytkami polerowanymi. Jednak i te, poddane impregnacji stają się odporne na zabrudzenia.

Powinniśmy za to zadbać o fugi na posadzce. Czyścimy je np. amoniakiem albo proszkiem do pieczenia z małą ilością wody. Dostępne są w sklepach także specjalne, gotowe środki czyszczące fugi. Warto je co jakiś czas zregenerować wzmacniającym środkiem impregnacyjnym.

Podłogi kamienne

Posadzki z kamienia są najtrwalsze. Gdy są dobrze zabezpieczone i okresowo konserwowane, nie wymagają renowacji przez długie lata. Procesu impregnacji wymagają szczególnie polerowane powierzchnie marmurów, trawertynów czy granitów, aby nie wchłaniały zabrudzeń i plam. Warstwę impregnatu okresowo warto ponawiać zgodnie z zaleceniami producenta.

Bieżąca pielęgnacja posadzki kamiennej wymaga jedynie zmywania wodą z dodatkiem detergentu. Możemy zastosować także specjalne nabłyszczacze czy preparaty pogłębiające barwę oraz strukturę kamienia.

koncentrat czyszczący do płytek i gresuCiekawe sposoby i praktyczne rady

1. Jeśli owiniemy miotłę gazą, znacznie przyspieszymy sprzątanie podłogi. Jednocześnie bowiem ją zamieciemy i zmyjemy. W ten sposób zbierzemy także z dywanu np. sierść zwierząt.

2. Płaski, duży mop z mikrofibry znacznie ułatwi i przyspieszy nam zmywanie podłóg. Jednak pamiętajmy, żeby nie stosować do mikrofibry płynu do płukania tkanin. Zmniejszy to bowiem czyszczące właściwości materiału na mopie.

3. Mop czy szmata, którymi myjemy podłogi, powinny być mocno wyżęte. Zbyt dużo wilgoci na podłodze powoduje wyginanie krawędzie paneli, wypacza klepki i wcale nie pomaga doczyścić powierzchni.

4. Do ciepłej wody do mycia warto dodać odrobinę octu. Przyda to blasku i świeżości zmywanej podłodze z płytek czy paneli. Potem zapach octu możemy wywietrzyć albo dodać do wody olejku zapachowego.

5. Olejkami zapachowymi możemy także skrapiać worki do odkurzacza, żeby podczas sprzątania unosił się wokół przyjemny zapach.

Data publikacji: 18.12.2014