Pistolet do piany - jak używać i czyścić?

Piana montażowa to preparat wykorzystywany do wielu prac – uszczelniania okien, osadzania drzwi, izolowania szczelin przy ościeżnicach i nie tylko. Do jej precyzyjnej aplikacji przyda nam się jednak pistolet do piany. Oto krótki poradnik, z którego dowiemy się, jak go stosować i czyścić po pracy!

Pistolet do piany

Jak zamontować i używać pistolet do pianki krok po kroku

1. Otwórzmy pojemnik z pianą montażową, delikatnie podważmy jego zatyczkę, a następnie wkręćmy go do pistoletu. Jeśli zrobiliśmy to poprawnie, powinniśmy usłyszeć wyraźny syk.

2. Ułóżmy narzędzie tak, aby puszka znajdowała się do góry dnem.

Uwaga!

Zasada ta obowiązuje w przypadku zdecydowanej większości dostępnych na rynku pianek montażowych. Możemy jednak spotkać się z tzw. piankami wielopozycyjnymi, które należy aplikować wtedy, gdy spód puszki jest zwrócony w dół. Przed zastosowaniem preparatu koniecznie sprawdźmy więc opakowanie, aby się upewnić, z którym rodzajem mamy do czynienia.

3. Teraz możemy nacisnąć spust pistoletu – pianka zacznie wydobywać się z jego dyszy. Stopniujmy jednak nacisk – jeśli zaciśniemy zbyt mocno, wyleci za dużo pianki, a jej nadmiar będziemy musieli szybko usunąć.

4. Piankując, warto zacząć od dołu szczeliny lub też od najgłębszego do najpłytszego miejsca – umożliwi nam to równomierne rozprowadzenie preparatu.

Możliwe problemy podczas pracy z pistoletem do piany montażowej

Puszka zablokowała się na zaworze pistoletu? Spróbujmy ją delikatnie odkręcić, jednak w taki sposób, aby nie przebić opakowania, ponieważ jest pod ciśnieniem i może to grozić wybuchem. Jeśli puszka jest już opróżniona, wypuśćmy z niej resztkę gazu – wtedy powinna łatwiej odejść od zaworu.

Pistolet do piany

Z nieużywanego pistoletu wypływa piana? Powinniśmy koniecznie wyczyścić dokładnie całe narzędzie. Zacznijmy od odkręcenia puszki z pianką, a następnie wyczyszczenia wnętrza urządzenia rozpuszczalnikiem lub specjalnym czyścikiem.

Następnie odkręćmy przednią dyszę – najpewniej to właśnie w niej zgromadził się nadmiar preparatu, który wymaga usunięcia. Być może przyczyną tej awarii jest uszkodzenie właśnie tego elementu – przód może się z czasem wycierać, powodując wyciek piany. W tej sytuacji pozostaje nam tylko wymienić pistolet na nowy.

Pistolet do piany

Czyścimy narzędzie po piankowaniu

Przed przystąpieniem do pracy warto zaopatrzyć się w specjalny czyścik do pian montażowych. W tej roli może nam też posłużyć zwykły rozpuszczalnik, choć nie jest aż tak skuteczny. W jaki sposób zacząć czyszczenie pistoletu ubrudzonego pianką? Najpierw wykręćmy puszkę z narzędzia, a następnie kilkakrotnie naciśnijmy na spust – z dyszy powinny wylecieć pozostałości preparatu, które nagromadziły się w jego wnętrzu.

Teraz czas na czyścik. Na jego puszce montujemy wentyl, a następnie spryskujemy cały pistolet, zaczynając od zaworu i adaptera. Odkręcamy wentyl, wkręcamy czyścik w miejsce przeznaczone na puszkę z pianką i naciskamy spust – w ten sposób wprowadzamy substancję czyszczącą do środka. Po kilkakrotnym naciśnięciu wszystkie pozostałości powinny wypłynąć na zewnątrz – pistolet jest gotowy do odłożenia do warsztatu.