Produkty

Pistolet do piany - jak używać i czyścić?

Pistolet do piany - jak używać i czyścić?

Piana montażowa to preparat wykorzystywany do wielu prac – uszczelniania okien, osadzania drzwi, izolowania szczelin przy ościeżnicach i nie tylko. Do jej precyzyjnej aplikacji przyda nam się jednak pistolet do piany. Oto krótki poradnik, z którego dowiemy się, jak go stosować i czyścić po pracy!

Jak zamontować i używać pistolet do pianki krok po kroku

1. Otwórzmy pojemnik z pianą montażową, delikatnie podważmy jego zatyczkę, a następnie wkręćmy go do pistoletu. Jeśli zrobiliśmy to poprawnie, powinniśmy usłyszeć wyraźny syk.

2. Ułóżmy narzędzie tak, aby puszka znajdowała się do góry dnem.

Uwaga!

Zasada ta obowiązuje w przypadku zdecydowanej większości dostępnych na rynku pianek montażowych. Możemy jednak spotkać się z tzw. piankami wielopozycyjnymi, które należy aplikować wtedy, gdy spód puszki jest zwrócony w dół. Przed zastosowaniem preparatu koniecznie sprawdźmy więc opakowanie, aby się upewnić, z którym rodzajem mamy do czynienia.

pistolet do piany3. Teraz możemy nacisnąć spust pistoletu – pianka zacznie wydobywać się z jego dyszy. Stopniujmy jednak nacisk – jeśli zaciśniemy zbyt mocno, wyleci za dużo pianki, a jej nadmiar będziemy musieli szybko usunąć.

4. Piankując, warto zacząć od dołu szczeliny lub też od najgłębszego do najpłytszego miejsca – umożliwi nam to równomierne rozprowadzenie preparatu.

Możliwe problemy podczas pracy z pistoletem do piany montażowej

Puszka zablokowała się na zaworze pistoletu? Spróbujmy ją delikatnie odkręcić, jednak w taki sposób, aby nie przebić opakowania, ponieważ jest pod ciśnieniem i może to grozić wybuchem. Jeśli puszka jest już opróżniona, wypuśćmy z niej resztkę gazu – wtedy powinna łatwiej odejść od zaworu.

Piana montażowa Diall 750 mlZ nieużywanego pistoletu wypływa piana? Powinniśmy koniecznie wyczyścić dokładnie całe narzędzie. Zacznijmy od odkręcenia puszki z pianką, a następnie wyczyszczenia wnętrza urządzenia rozpuszczalnikiem lub specjalnym czyścikiem.

Następnie odkręćmy przednią dyszę – najpewniej to właśnie w niej zgromadził się nadmiar preparatu, który wymaga usunięcia. Być może przyczyną tej awarii jest uszkodzenie właśnie tego elementu – przód może się z czasem wycierać, powodując wyciek piany. W tej sytuacji pozostaje nam tylko wymienić pistolet na nowy.

piana montażowaCzyścimy narzędzie po piankowaniu

Przed przystąpieniem do pracy warto zaopatrzyć się w specjalny czyścik do pian montażowych. W tej roli może nam też posłużyć zwykły rozpuszczalnik, choć nie jest aż tak skuteczny. W jaki sposób zacząć czyszczenie pistoletu ubrudzonego pianką? Najpierw wykręćmy puszkę z narzędzia, a następnie kilkakrotnie naciśnijmy na spust – z dyszy powinny wylecieć pozostałości preparatu, które nagromadziły się w jego wnętrzu.

Teraz czas na czyścik. Na jego puszce montujemy wentyl, a następnie spryskujemy cały pistolet, zaczynając od zaworu i adaptera. Odkręcamy wentyl, wkręcamy czyścik w miejsce przeznaczone na puszkę z pianką i naciskamy spust – w ten sposób wprowadzamy substancję czyszczącą do środka. Po kilkakrotnym naciśnięciu wszystkie pozostałości powinny wypłynąć na zewnątrz – pistolet jest gotowy do odłożenia do warsztatu.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym usunąć zeschniętą piankę montażową?

Czym usunąć zeschniętą piankę montażową?
Fachowcy pozostawili ślady po piance montażowej na futrynach drzwi lub framugach okna? Nawet jeśli pianka już stwardniała, wciąż istnieje sposó...
Czytaj więcej

Jak stosować pianki montażowe i uszczelniające?

Jak stosować pianki montażowe i uszczelniające?
Piankę montażową używamy na przykład do osadzania i stabilizowania ościeżnic, drzwi, okien oraz parapetów. Jednak przy aplikacji pianki łatwo p...
Czytaj więcej

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?
Uszczelnianie to czynność, która często towarzyszy nam podczas ostatnich prac wykończeniowych w domu. Po jakimś czasie zaś, z pewnością będziem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pistolet do piany - jak używać i czyścić?