Produkty

Jak się pozbyć plam i zacieków ze ścian

Jak się pozbyć plam i zacieków ze ścian

Problem zabrudzonych ścian może spotkać wszystkich mieszkańców bloków. Wystarczy, że sąsiad z wyższej kondygnacji nie zakręci kranu przed wyjściem do pracy, albo że zepsuje mu się pralka.

plama na ścianieOd kłopotów z zaciekami na ścianach wcale nie są uwolnieni lokatorzy poddaszy ani właściciele domów. Nieuszczelniony dach lub okno również mogą wpuścić do środka wodę deszczową, może się tak zdarzyć podczas obfitych opadów. Najlepiej jest takim sytuacjom zapobiegać, niż je naprawiać – zadbajmy o coroczny przegląd dachu i uszczelek okiennych.

Plamy na ścianie pojawiają się w przeróżny sposób. Są następstwem nieszczęśliwych wypadków w naszych lokalach, czasem są efektem ciekawości dzieci wyposażonych w farbki i flamastry. W zależności od materiału, na jakim powstanie plama oraz rodzaju zabrudzenia, różne są metody ich usuwania.

Usuwanie zacieków farba akrylowa

Podstawą przy pozbywaniu się zacieków jest dokładne osuszenie powierzchni. Niekiedy ten proces trwa nawet kilka tygodni, gdyż woda zostaje w kanalikach. Musimy jednak wykazać się cierpliwością, bo inaczej farba, którą będziemy kryć, dobrze się nie utrzyma. Nasze pomieszczenie wymaga w tym okresie sprawnej wentylacji i zastosowania nagrzewnic mechanicznych (maksymalna temperatura powietrza z nagrzewnicy to 35° C ). Jeżeli zacieki nie są rozległe, wystarczy przemalowanie ściany. W trudniejszych przypadkach trzeba skuć tynk i położyć go od nowa.

Przy malowaniu możemy użyć farby neutralizującej plamy. Wzmocni ona efekt odświeżenia i sprawi, że zacieki nie będą prześwitywać. Drugiego dnia malujemy całą powierzchnię ściany lub sufitu. Jeśli zniszczenie było niewielkie, możemy się ograniczyć do jednego fragmentu, ale oczywiście tylko pod warunkiem, że nie będzie się odznaczał kolorystycznie od reszty. Do zamalowywania zacieków polecane są farby akrylowe, gdyż dzięki swojej szczelnej strukturze są one odporne na wilgoć. W ten sposób prawdopodobieństwo wyjścia zacieku na zewnątrz jest mniejsze.

Trudne plamy trzeba szlifować

Samo zamalowywanie plam z tłuszczu czy rdzy może nie wystarczyć. Te zacieki mają tendencję do wyzierania spod powierzchni farby – i to pomimo wielokrotnego nakładania kolejnych warstw. Sposobem na takie przeszkody jest ich zeskrobanie razem z wierzchnią warstwą tynku. Potem kładziemy nowy tynk oraz farbę. Mniejszej wielkości plamy możemy pokryć farbą gruntującą, zanim pomalujemy ścianę farbą właściwą. Szczególnej interwencji wymaga też pojawienie się grzyba oraz pleśni. Nie tylko tę warstwę trzeba usunąć, ale i pokryć środkiem grzybobójczym.

Niekiedy wystarczy umyć

Nasze ściany odświeżymy lub przygotujemy do malowania przy użyciu mydła malarskiego. W starszych podręcznikach dla pań domu radzi się, by zmywać ściany gąbką z wodą i emulsją do mycia naczyń. Współcześnie jednak te płyny są wzbogacone o środki do ochrony skóry, przez co nie sprawdzą się na warstwie farby. Dlatego używajmy szarego mydła malarskiego, które jest tanie i poradzi sobie z mniej groźnymi zabrudzeniami. Tego samego produktu będziemy potrzebować przed gruntowaniem.

Malunki dzieci wykonane przy pomocy kredek grafitowych czy świecowych możemy usuwać gumką-myszką. Kredkę świecową spróbujemy delikatnie zdrapać. Niestety, pozbycie się tej ozdoby jest dość uciążliwe, jeszcze trudniej będzie ze śladami markera – w tym wypadku konieczne będzie przygotowanie się do malowania fragmentu powierzchni.

 

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.11.2015
moja córeczka ostatnio się pobawiła w malarkę i uciapała całą ścianę... także zaraz biorę się do stosowania waszych rad, mam nadzieję że to zejdzie. ech

Ocena i komentarz dla:

Jak się pozbyć plam i zacieków ze ścian