Produkty

10 zastosowań pasty do zębów

10 zastosowań pasty do zębów

Pasta do zębów znajduje się w każdym domu – jest niezbędna do codziennego utrzymania higieny i komfortowego samopoczucia. Jednak jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do mycia zębów. Oto w jaki nietypowy sposób możemy wykorzystać ten produkt.

tubki pasty do zębówPoniżej przedstawiamy 10 nietypowych zastosowań tradycyjnej, nieżelowej pasty do zębów:

Czyszczenie i konserwacja obuwia – pasta do zębów z łatwością odświeży i przywróci biel poszarzałym czy pożółkłym butom sportowym i tenisówkom. Wystarczy nałożyć ją na szmatkę i wypolerować buty, po czy dokładnie usunąć jej resztki, przecierając wilgotnym materiałem. Możemy wykorzystać te metodę także do porysowanych, zadrapanych butów skórzanych. Polerujemy je pastą do zębów i usuwamy resztki mokrą szmatką, a uszkodzenia znikną.

Czyszczenie armatury – pasta do zębów doskonale zastąpi detergenty do czyszczenia armatury i ceramiki łazienkowej. Wystarczy zaaplikować ją na kran, zlew czy umywalkę i czyścić jak zwykle, spłukując na końcu wodą.

Czyszczenie biżuterii, zastaw stołowych – jeśli nasza srebrna biżuteria pokryła się ciemnym nalotem, możemy z łatwością przywrócić jej pierwotny blask. Wystarczy dokładnie wyszorować ją pastą do zębów, a następnie opłukać i wysuszyć – będzie lśniła jak nowa. Podobnie postąpić możemy ze sztućcami czy zastawą stołową.

Czyszczenie stopy żelazka – zanieczyszczona czy przypalona stopa żelazka to nie lada problem, który może przyczynić się do powstawania plam na prasowanej odzieży. Aby doprowadzić ją stanu używalności, na zimnej, metalowej podstawie rozprowadzamy pastę do zębów i polerujemy miękką szmatką. Następnie przecieramy ja wilgotną tkaniną i dokładnie suszymy – żelazko będzie jak nowe.

Usuwanie brzydkich zapachów – z pomocą pasty zniwelujemy wiele nieprzyjemnych zapachów. Usuniemy go np. z dziecięcej butelki do karmienia, przesiąkniętej wonią rozmaitych pokarmów – wystarczy wyszorować pastą jej wnętrze i dokładnie wypłukać. Pasta do zębów pomoże nam pozbyć się intensywnej woni rąk po krojeniu cebuli, śledzi czy smażeniu. Wystarczy do mycia rąk użyć pasty zamiast mydła. Jeśli tą substancją wyczyścimy zlew czy umywalkę, po spłukaniu zniknie także niemiły zapach z odpływu.

Przeciwko parowaniu szkieł – zaparowane lustro w łazience po kąpieli nie będzie już problemem, jeśli wcześniej wypolerujemy je niewielką ilością pasty do zębów. 10 zastosowań pasty do zębówPodobnie możemy postąpić z naszymi okularami, które parują zimą, a także z goglami narciarskimi. Pastę pozostawiamy na nich przez kilka sekund, po czym wycieramy do czysta suchą szmatką.

Usuwanie plam – pasta do zębów może pomóc także w usunięciu różnorodnych plam. Możemy zastosować ją do odczyszczenia ścian ze śladów kredek – zanieczyszczone miejsce ostrożnie szorujemy, dopóki plama nie zniknie, po czym przecieramy wilgotnym materiałem. Pasta pomoże także w przypadku plam z atramentu czy herbaty na naszych ubraniach – na zabrudzenia aplikujemy jej odrobinę, przepieramy i płuczemy. Jeśli nasze dłonie pokrywa smoła, umyjmy je w paście, która pomoże pozbyć się zabrudzeń.

Maskowanie ubytków w ścianach – jeśli w naszych ścianach dostrzegamy niewielkie ubytki, możemy wypełnić je pastą do zębów. Tak wypełnione szczeliny możemy pomalować, jednak dopiero wtedy, gdy pasta całkowicie wyschnie.

Czyszczenie klawiszy fortepianu i pianina – klawisze tych dwóch instrumentów z czasem mogą stracić swój blask i pożółknąć lub poszarzeć. Aby przywrócić im śnieżnobiały kolor, wystarczy wypolerować je szczoteczką do zębów z niewielką ilością pasty. Następnie przecieramy je wilgotnym materiałem, usuwając pozostałości po specyfiku,. W ten sposób odświeżymy zarówno klawisze wykonane z kości słoniowej, jak i z tworzywa sztucznego.

Usuwanie śladów po kubkach – kubek z napojem postawiony bezpośrednio na drewnianym blacie może spowodować nieestetyczne okręgi na jego powierzchni. Aby je usunąć, wcieramy w nie szmatką pastę do zębów, której nadmiar następnie usuwamy. Gdy powierzchnia drewna wyschnie, polerujemy ją na sucho, by ostatecznie przetrzeć ją właściwym preparatem do konserwacji drewna.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
12.07.2015
Od lat czyszczę srebrną biżuterię pastą i szczoteczką do zębów. Czyści patynę i nadaje połysk, polecam.

Ocena i komentarz dla:

10 zastosowań pasty do zębów