10 nietypowych sposobów na wykorzystanie soli kuchennej

Sól od wieków była bardzo ceniona – przez wiele wieków była rzadką i luksusową substancją, którą nazywano białym złotem. Dziś mamy do niej powszechny dostęp, a do tego znamy wiele różnych możliwości jej zastosowania. Oto kilka z nich.

1. Sól jest doskonałym pogromcą chwastów. Jeśli chcemy usunąć rośliny z danego miejsca, np. z przestrzeni między płytkami chodnikowymi – wystarczy posypać je solą lub podlać roztworem soli. Oczywiście nie warto stosować tej mieszanki tam, gdzie znajdują się pożądane rośliny, gdyż może to im poważnie zaszkodzić.

 2. Sól to naturalny środek pozwalający uzyskać miękką wodę i zachować świeżość pranych tkanin. Jeśli chcemy odkazić nasza pralkę, a do tego nadać nieco świeżości tkaninom i usunąć z nich plamy – wystarczy dosypać odrobinę soli do prania. Ta dodatkowo zmiękczy wodę, co utrudni osadzanie się kamienia. Nie każdy wie, że sól także doskonale utrwala kolory tkanin, dzięki czemu te na dłużej zachowają oryginalne, soczyste barwy.

 3. Pasta z wody i soli będzie doskonałym okładem na miejsca ukąszenia komarów czy innych owadów. Pozwoli ona odkazić to miejsce oraz nieco złagodzi swędzenie i obrzęk.

 4. Sól jest skutecznym, naturalnym środkiem do czyszczenia przypalonych powierzchni. Jeśli szukamy ekologicznego i nieuczulającego środka do prac domowych – sól pomoże nam w wielu sytuacjach. Pasta z soli (może być z dodatkiem cytryny) świetnie usunie nalot i zabrudzenia na armaturze, a także świetnie wyczyści przypalone garnki. Zanieczyszczoną blachę, piekarnik czy też kuchenkę warto posypać solą, a po wystygnięciu zmyć wraz ze spalenizną. Przypalone osady z emaliowanych garnków usuniemy, namaczając je wodą z dodatkiem soli, a jeśli to nie usunie całości, warto tę mieszankę zagotować. Sól można stosować także w trakcie pieczenia – zatrzyma woń spalenizny, a do tego utrudni powstawanie trwałych zabrudzeń.

5. Sól dobrze nadaje się do kontrolowania płomienia – zarówno podczas grillowania, jak i domowego pichcenia. Dzięki temu, że zatrzymuje ona dopływ powietrza, pozwala zagasić płomień i zniwelować niebezpieczeństwo poparzeń czy nadmiernego rozprzestrzeniania się ognia. Jeśli nasza patelnia zajęła się ogniem – ugasimy ją, zasypując solą (pamiętajmy, pod żadnym pozorem nie używajmy do tego celu wody).

6. Jeśli szukamy sposobu na wywabienie uciążliwych plam z tkanin – ubrań, tapicerki czy też dywanu lub zasłon – sól i zimna woda usuną ślady wina, atramentu, krwi czy też niektórych owoców lub z jajka. Sól świetnie też nadaje się do usuwania uciążliwych plam od potu. W połączeniu z sokiem z cytryny dobrze usunie rdzawe plamy z materiałów tekstylnych.

 7. Słony laryngolog. Roztwór wody z solą jest doskonałym sposobem na infekcję gardła. Wystarczy do przegotowanej, ciepłej wody wsypać ok. 2 łyżeczki soli i wypłukać gardło, wypluwając za każdym razem zawartość. Pozwoli to zatrzymać rozwój infekcji i pomoże w walce z bakteriami.

 8. Sól pozwala także zniwelować nieprzyjemną woń wydobywającą się z odpływów czy też innych domowych zakamarków. W miejsca, z których chcemy usunąć nieprzyjemny zapach, wystarczy wsypać nieco soli, ewentualnie zwilżyć je wodą i pozostawić masę na kilka do kilkunastu godzin. Przykre zapachy staną się tylko wspomnieniem. W przypadku odpływów, dla dodatkowego efektu udrożnienia można spłukać sól wrzącą wodą. Kąpiel w wodzie z solą warto także zafundować używanym przez nas gąbkom i ścierkom. Dzięki temu odzyskają zdrowy i świeży wygląd. 

nietypowe-zastoowanie-solinietypowe-zastoowanie-solinietypowe-zastoowanie-solinietypowe-zastoowanie-soli

9. Pogromca lodu. Od dawna znane są odmrażające właściwości soli – z powodzeniem można ją stosować do posypywania dróg i chodników podczas zimy. Sprawdzi się ona także jako tani środek do odmrażania szyb samochodowych. Wystarczy do butelki ze spryskiwaczem wlać wodę wymieszaną z solą i tą mieszanką potraktować szyby samochodowe. Lód nie ma żadnych szans.

 10. Naturalny peeling. Sól świetnie nadaje się do złuszczania martwego naskórka, a do tego działa odkażająco i bakteriobójczo. Do tego doskonale niweluje nieprzyjemne zapachy – dzięki temu możemy nią przemywać dłonie po kontakcie z czosnkiem czy rybą albo przecierać lub namaczać stopy po ciężkim dniu. Zamiast kupować gotowe produkty drogeryjne, możemy samodzielnie wykonać peeling z soli i dodatku np. oliwy z oliwek czy oleju kokosowego. Można także dodać kilka kropli ulubionych perfum lub naturalnego olejku eterycznego.

nietypowe-zastosowanie-solinietypowe-zastosowanie-solinietypowe-zastosowanie-solinietypowe-zastosowanie-soli