Jak usunąć sierść z dywanu i kanapy?

Zwierzę w domu sprawia nam dużo radości i szybko staje się członkiem rodziny. Posiadanie czworonożnego przyjaciela wiąże się jednak z obowiązkami i przykrymi niespodziankami. Jedną z nich jest na pewno wszechobecna sierść. Pozostaje ona nie tylko na naszych ubraniach, ale także na dywanie i kanapie. Jak sobie z nią poradzić?

odkurzanie kanapyProblematyczna sierść

Z problemem sierści muszą zmagać się przede wszystkim właściciele kotów i psów. Jej wypadanie trwa przez cały rok, jednak wiosną i jesienią zdecydowanie się nasila. Zwierzęta zmieniają sierść w zależności od panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Przed nadejściem zimy okrywa włosowa robi się grubsza i gęstsza, natomiast wiosną następuje wymiana na zdecydowanie lżejsze futro. Dla czworonogów jest to zupełnie naturalne, zatem nie powinno nas to niepokoić. Faktem jest jednak, że dla posiadaczy zwierząt okres ten jest bardzo uciążliwy. Sierść jest wszechobecna i zalega praktycznie w każdym miejscu, co nie wygląda estetycznie. Należy także pamiętać, że duże ilości sierści w mieszkaniu mogą odbić się negatywnie na zdrowiu domowników.

Działaj profilaktycznie

Zwierzęta muszą wymieniać sierść, zatem posiadacze czworonogów muszą się z tym problemem oswoić. Nie da się go usunąć, jednak można spróbować ograniczyć jego skutki. Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ilości sierści w mieszkaniu jest codzienne szczotkowanie zwierzaka. Należy robić to dokładnie, aby jak najwięcej włosów zostało na szczotce. Dodatkowo należy pamiętać także o regularnych kąpielach, które pomogą w pielęgnacji futra. Jeżeli nasz zwierzak upodobał sobie leżenie na kanapie, to warto położyć na niej dodatkową tkaninę. Dzięki temu włosy nie będą zostawały na meblach, a narzutę możemy szybko wyprać.odkurzanie dywanu

Usuwanie sierści

Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel zostawia sierść na kanapie i dywanie, to przede wszystkim należy wyrobić sobie nawyk regularnego odkurzania. W okresie linienia wskazane jest, aby robić to codziennie. Niezbędny będzie nam do tego odkurzacz o dużej mocy, dzięki któremu wyciągniemy jak najwięcej włosków. Przyda nam się także rolka z taśmą, która przeznaczona jest do czyszczenia odzieży, jednak bardzo dobrze usuwa także sierść z dywanu i tapicerowanych mebli. Warto wykorzystać także gumowe rękawiczki. Należy je zamoczyć, a następnie przecierać dłońmi po powierzchni dywanu i kanapy. Zebrana w taki sposób sierść zwija się w kłębuszki, dzięki czemu można ją łatwo usunąć z rękawiczki. W podobny sposób można wykorzystać także nawilżoną gąbkę.

Data publikacji: 11.06.2015