Produkty

Jak czyścić kamień naturalny?

Jak czyścić kamień naturalny?

Kamień jest popularnym materiałem wykończeniowym – prezentuje się wyjątkowo szlachetnie, przybliża nas do natury, pozwala tworzyć niebanalne wystroje otoczenia, jak również wyróżnia się doskonałą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Jednak przez sporą porowatość oraz nasiąkliwość narażony jest na powstawanie trwałych zabrudzeń, które mogą zniszczyć ostateczny efekt dekoracyjny w mieszkaniu. Jak ustrzec się przed plamami i jak z nimi walczyć?

czyszczenie kamieniaKamień w mieszkaniu – powrót do natury

Popularność kamienia nie jest niczym dziwnym. Materiał ten doskonale nadaje się do wykorzystania w roli wielu użytkowych powierzchni w mieszkaniu. Spotykamy go na posadzkach, blatach kuchennych, parapetach czy schodach, a także wykańczamy nim kominki i tworzymy niebanalne okładziny ścienne.

Niestety podczas codziennego użytkowania jest narażony na kontakt z wieloma brudzącymi substancjami, w szczególności w kuchniach i jadalniach. Plamy po kawie, tłuszczach, winie, sokach, a nawet osady wapienne potrafią oszpecić kamień, szczególnie ten w jasnym odcieniu. Jak więc zachować piękno kamienia naturalnego na długie lata?

Czyszczenie kamienia naturalnegoCzyszczenie kamienia naturalnego

Czyszczenie kamienia naturalnego nie przebiega tak samo dla jego poszczególnych rodzajów. Jednym z najczęściej spotykanych surowców, a jednocześnie wyjątkowo trwałym, jest granit – popularnie spotykany w kuchniach, łazienkach i salonach. Ze względu na jego wytrzymałość do codziennej pielęgnacji można stosować na nim uniwersalne środki czyszczące – w przypadku większych zabrudzeń pomocna może się okazać benzyna ekstrakcyjna. Granit naturalnie jest błyszczący i nie wymaga dodatkowego nabłyszczania środkami chemicznymi.

Większej uwagi wymaga marmur, który poprzez stosowanie niewłaściwych płynów może utracić swój połysk. Delikatne środki czyszczące, nabłyszczające oraz krystalizacja kamienia pozwolą jednak utrzymać go w odpowiedniej formie. W przypadku piaskowca powinniśmy używać jedynie detergentów przeznaczonych do tego typu kamienia – jest on niezwykle delikatny i łatwo o jego uszkodzenie. Nie powinno się go więc używać w intensywnie eksploatowanych miejscach – lepiej wyłożyć nim ściany lub kominek. Dużą popularnością cieszy się także trawertyn. Możliwe jest jego mycie delikatnymi środkami, a trudniejsze plamy można usuwać preparatami do trawertynu lub marmuru.

Czy wiesz, że...?

Codzienna pielęgnacja powierzchni kamiennych pomoże nam zachować ich piękny wygląd. Zarówno dla naszego zdrowia, jak i kamienia najlepsze będą zabiegi wykonywane samą wodą – codzienne oczyszczenie podłoża w ten sposób zagwarantuje jego nieskazitelny wygląd, a detergenty możemy włączać do użytku jedynie w przypadku trudnych do usunięcia plam. Eliminujemy tym samym ryzyko przypadkowego uszkodzenia kamienia środkami nieprzystosowanymi do takiego podłoża.

ŚRODEK DO CZYSZCZENIA KAMIENIA KARCHER 3 W 1 1 LImpregnacja kamienia

Dobrym krokiem w kierunku zachowania naturalnego piękna kamienia jest także pokrycie go impregnatem – zmniejszy on porowatość podłoża, a tym samym będą one w mniejszym stopniu narażone na trwałe zabrudzenia. Impregnację warto przeprowadzić zaraz po ułożeniu kamienia – nie będzie on absorbował wilgoci, a jego blask i nieskazitelny wygląd zostaną podkreślone. Dla utrzymania takiego efektu zaleca się powtarzanie zabiegu co 1-2 lata.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Chemia do myjek ciśnieniowych

Chemia do myjek ciśnieniowych
Wśród myjek ciśnieniowych znajdziemy zarówno urządzenia do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Ich popularność wynika z wygody użytkowania i wielo...
Czytaj więcej

Jak odnowić starą studnię?

Jak odnowić starą studnię?
Studnie niegdyś były niezbędne w przydomowym obejściu. Czerpano z nich wodę do zastosowań domowych i gospodarczych. I chociaż dzięki sieci wodociągów ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić kamień naturalny?