Lustro czy szafka z lustrem – co wybrać?

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdej łazienki jest lustro. To właśnie przy nim wykonuje się wszystkie czynności pielęgnacyjne, wykonuje się make-up czy dba o stylowo wyglądającą brodę. Podczas aranżowania tego pomieszczenia warto zastanowić się, co będzie lepsze - szafka z lustrem do łazienki czy lustro powieszone bezpośrednio na ścianie? W tym artykule można znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Lustro czy szafka z lustrem – co wybrać?

Tworząc wystrój łazienki, można wybrać pomiędzy szafką z lustrem bądź tym elementem wyposażenia powieszonym bezpośrednio na ścianie. To niezbędny element każdej łazienki, bez którego nie da się z niej tak naprawdę korzystać. Umożliwia zabiegi pielęgnacyjne, pozwala na precyzyjne przystrzyżenie brody czy golenie, tworzenie makijażu czy demakijaż, a także piękne układanie włosów po ich umyciu. Co więcej, funkcjonalność lustra można bezproblemowo połączyć z doskonałym designem, tak więc może być również zachwycającym dodatkiem do wnętrza. W mniejszych łazienkach lustro pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni. 

Poniżej można znaleźć zalety poszczególnych rodzajów luster: 

  • Lustro do łazienki powieszone/przymocowane do ściany

Wieszane lustro do łazienki daje dużo więcej możliwości zaaranżowania przestrzeni. Przede wszystkim dlatego, że można swobodnie dostosowywać ich rozmiary czy kształty. Istnieje możliwość spójnego komponowania ich z kafelkami czy innymi elementami dekoracyjnymi ścian. Takie lustro może być też niesamowitym obiektem ozdabiającym wnętrze - możliwe jest wybranie takich, które posiadają wyszukane elementy ozdobne. Więcej na ten temat można znaleźć w dalszej części artykułu, gdzie omówione są poszczególne typy luster wieszanych na ścianę. 

  • Szafka z lustrem do łazienki - kiedy ją wybrać? 

Szafka z lustrem do łazienki daje nieco mniej możliwości aranżacyjnych, ale za to ma ogromną zaletę, którą docenią przede wszystkim posiadacze mniejszych wnętrz. Tacy, którzy jednocześnie są posiadaczami dużej liczby kosmetyków, akcesoriów do pielęgnacji itp. Otóż taka szafka umożliwia schowanie wszystkich niezbędnych w łazience rzeczy i ukrycie ich estetycznie pod lustrem. Będąc schowane za frontowymi drzwiami z lustrem, będą zawsze pod ręką i ukryte w praktycznym miejscu. 
Szafka z lustrem do łazienki może także stanowić doskonałe uzupełnienie wystroju. Szeroki wybór różnorodnych mebli umożliwia dopasowanie ich do każdej aranżacji łazienki. W sprzedaży dostępne są także takie szafki, które tylko delikatnie odstają od ściany. Są więc bardzo dyskretne i świetnie wpisują się w każde wnętrze. Pomimo mniejszej pojemności wciąż pozwalają na przechowywanie dużej liczby akcesoriów i kosmetyków - w szczególności tych, które najczęściej stoją na umywalce, a więc szczoteczek, pasty do zębów, maszynki do golenia czy szczotki do włosów. Taka szafka z lustrem do łazienki zwiększa więc także estetykę pomieszczenia przez fakt, iż ukrywa używane na co dzień akcesoria, które nie zawsze stanowią ozdobę wnętrza. 

Szafka z lustrem

Lustra łazienkowe na ścianę - jakie są dostępne warianty?

  • Lustra cięte:

Tego typu lustra do łazienki to najbardziej podstawowe warianty, przez co też są jednymi z najtańszych rozwiązań. Najczęściej cechują się prostą, geometryczną formą, choć można znaleźć także opcje w bardziej fantazyjnych kształtach - z lekko pofalowanymi czy zaokrąglonymi krawędziami. Takie lustra są polecane tym, którym zależy na prostocie montażu. Pasują do niemal każdej łazienki - nowoczesnej, minimalistycznej i stanowią także świetne przełamanie wystroju łazienki utrzymanej w klasycznej stylistyce. 

Ozdobna rama wokół lustra może tworzyć doskonałe przejście pomiędzy fakturą ściany czy kafelkami a zwierciadłem. W sprzedaży dostępne są ramy o niemal dowolnej szerokości, w wielu wzorach i kolorach. Dzięki temu rama może ciekawie korespondować z innymi elementami wystroju - frontami mebli czy ich chromowanymi wykończeniami, a także z dodatkami, takimi jak kubki na szczoteczki, pojemniki na mydło w płynie itp. Tego typu lustro do łazienki jest najczęściej wybierane przez te osoby, które posiadają konkretny pomysł na projekt tego typu pomieszczenia i pragną zaakcentować wybraną stylistykę. 

Lustro w łazience
  • Lustro do łazienki z półką:

To świetny kompromis pomiędzy szafką z lustrem do łazienki a lustrem wieszanym bezpośrednio na ścianie. Stylowa półeczka znajdująca się tuż pod lustrem da miejsce na akcesoria łazienkowe, a jednocześnie zapewni tę samą uniwersalność aranżacyjną jak w przypadku luster ciętych czy w ramie. Przy tym wyborze warto jednak zastanowić się, czy porozstawiane na półce obiekty nie będą ograniczały światła lustra. Taka półka może jednak posłużyć do wyeksponowania ozdób czy elegancko prezentujących się kosmetyków. 

  • Lustra łazienkowe z oświetleniem:

W sprzedaży dostępne są także lustra, które posiadają oświetlenie wmontowane w taflę zwierciadła. To proste rozwiązanie kwestii oświetlenia w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych. W takich lustrach warto zastosować światło o chłodnej temperaturze barwowej 5000-6500K, które zapewnia najlepszą ostrość widzenia i najbardziej naturalną kolorystykę. Daje też najbardziej efektywny podgląd podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak przy tym użyć w łazience bardziej nastrojowego światła w ciepłych odcieniach.