Deska do WC – jak wybrać?

Wybór deski sedesowej może wydawać się sprawą prozaiczną, jednak odpowiednie jej dopasowanie ma wpływ nie tylko na jej wytrzymałość, ale także na komfort korzystania z toalety. Deski ponadto mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różny kształt i rozmiar oraz kolor. Daje to duże możliwości wyboru, które wymagają jednak od nas zwrócenia uwagi na podstawowe różnice między nimi, ponieważ nie każda deska pasuje do każdej muszli klozetowej.

Przejdź do następnych akapitów:

Wymiary

Wybierając deskę do WC, powinniśmy najpierw ustalić jej wymiary. Najważniejszy jest rozstaw zawiasów, za pomocą których będzie zamontowany sedes. Większość modeli posiada możliwość niewielkiej regulacji poprzez śruby łączące muszlę z deską, co może zniwelować niewielkie różnice w ich rozstawie. Regulacja może odbywać się zarówno w pionie, jak i poziomie. W pionie dopasujmy deskę do długości muszli, natomiast w poziomie do jej szerokości. Najlepiej jednak, jeżeli sedes w pełni dobierzemy do wymiarów WC. Pomóc może nam w tym wykonanie obrysu muszli na kartonie, na podstawie którego dokonamy zakupu.

Deska do WC

Warto zwrócić również uwagę, z czego wykonane są zawiasy. Bardziej solidne i wytrzymałe od plastikowych są zawiasy metalowe, najlepiej ze stali szlachetnej, które polecają specjaliści. Poza tym plastikowe mogą się wypaczać, przez co deska może zmieniać swoje położenie i rysować muszlę klozetową.

Materiał

Deski mogą być wykonane z różnych materiałów, które różnią się między sobą wyglądem, wytrzymałością i łatwością utrzymania higieny:

  • plastik miękki – jest najbardziej popularny ze względu na stosunkowo niską cenę. Takie deski są jednak mało odporne na zarysowania, a dołączone do nich śruby często się luzują. Swoimi wymiarami pasują do najbardziej typowych modeli WC. Coraz częściej dostępne są z różnego rodzajami nadrukami i w rożnych kolorach.

  • plastik twardy – im plastik jest lepszej jakości, tym deski są bardziej wytrzymałe. Taki materiał sprawi również, że łatwiej utrzymamy czystość sedesu. Dodatkowo takie deski mogą być pokryte specjalną antybakteryjną warstwą, która niszczy zarazki.

  • drewniane – ich zaletą są walory wizualne, ponieważ deski drewniane dobrze prezentują się w klasycznych toaletach dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi. Ich wadą w porównaniu do desek plastikowych jest trudniejsze czyszczenie.

  • żywica poliestrowa – ma postać żelowych, przezroczystych nakładek, w których wnętrzu można umieścić kolorowe ozdoby.

  • stal nierdzewna – deski z tego materiału przeznaczone są głównie do użytku w miejscach publicznych. Stal jest bardzo wytrzymała i łatwa w utrzymaniu czystości, a do tego elegancka. Jej minusem jest natomiast wysoka cena.

Kształt i kolor

Kształt i rozmiar deski może być bardzo różny w zależności od muszli klozetowej, do której ma być przytwierdzona. Dostępne są zarówno klasyczne owalne, czworokątne, jak i masywne deski o opływowych kształtach.

Szeroki wybór rodzajów desek sedesowych sprawia, że nie jesteśmy skazani jedynie na te białe plastikowe, które po pewnym czasie żółkną. Producenci oferują deski w szerokiej gamie kolorów i wzorów, które dopasujemy do każdej łazienki, by dobrze komponowały się z jej aranżacją i wyposażeniem. Dostępne są także deski dla dzieci z przeznaczonymi dla nich wzorami.

Deski WC

Dodatkowe funkcje

Jeżeli mamy małe dzieci, warto zdecydować się na deskę wolnoopadającą, która uchroni je od przytrzaśnięcia palców. Pozwalają również uniknąć hałasu, ponieważ nie opadają gwałtownie na WC, co chroni je również przed uszkodzeniami. Przy tego typu deskach trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na możliwość zanieczyszczenia łazienki zarazkami, gdy spuścimy wodę zanim deska opadnie.

Ciekawym pomysłem są również deski podwójne zawierające dwa typy sedesów – standardowy i mniejszy przeznaczony do korzystania przez dzieci. Są wyposażone w dodatkową pokrywę, a do tego są wygodne i dziecko może na nich komfortowo usiąść.

Innym typem są deski dwufunkcyjne, które posiadają baterię bidetową. Jest to połączenie dwóch urządzeń w jednym pozwalającym na korzystanie z bidetu na sedesie. Jest to dobre rozwiązanie w łazienkach o małych rozmiarach.

Data publikacji: 07.11.2014