icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Zasłona prysznicowa i drążek – jak je wybrać

Kiedy wydaje nam się, że skończyliśmy już urządzać naszą łazienkę, może się okazać, że wciąż jeszcze brakuje ważnego elementu – zasłonki prysznicowej. Wbrew pozorom jej instalacja nie jest taka prosta, jeżeli nie mamy jeszcze gotowego drążka, na którym ją powiesimy. Podczas remontu łazienki są to najczęściej wymieniane elementy. Jak je wybrać?

 

zasłona prysznicowaO ile w przypadku zasłony prysznicowej będziemy kierować się głównie naszym zmysłem estetycznym i stylem łazienki, o tyle drążek może nam sprawić więcej problemów technicznych. Warto również przypatrzyć się rodzajom zasłonek prysznicowych, ponieważ nie każda z nich będzie tak samo funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu.

Drążek

Mogą występować w różnych rozmiarach i grubościach. Podstawową długością jest 70 cm – pasują wtedy do małych brodzików. Najdłuższe drążki są łukowe i można je rozciągnąć na wszystkie strony wanny – mogą mieć wtedy do 320 cm długości.

To, jaki możemy wybrać rodzaj drążka, zależy oczywiście od tego, jaki mamy brodzik czy wannę. Jeżeli prysznic znajduje się we wnęce, mamy możliwość zamontowania drążka rozporowego, który najłatwiej osadzimy między ściankami, bez konieczności wykonywania nawierceń. Jeśli zaś brodzik jest nieograniczony z trzech stron musimy wybrać drążek, który posiada dwa kąty. Jednokątowy natomiast dopasujemy w kącie – i do wanny, i do brodzika. Jeśli zaś nasza wanna czy brodzik są okrągłe, mamy możliwość stosownego opasania ich zasłoną przy użyciu drążka łukowego.

Na drążkach zazwyczaj są montowane specjalne kółka podobne do tych, które mocujemy na karniszach. Niektóre rodzaje posiadają żabki, do których przyczepimy potem zasłonkę.

zasłona prysznicowa CastoramaZasłona prysznicowa

W przypadku zasłon mamy do wyboru dwa podstawowe materiały – tekstylną lub winylową. Te pierwsze będą łatwiejsze do utrzymania w czystości – możemy je swobodnie wyprać. Są również trwalsze od winylowych, przez co ich cena jest zazwyczaj wyższa. Winylowe zasłonki, gdy są zmoczone, mogą przyklejać się do ciała, co jest mało komfortowe.

Jeśli chodzi o rozmiar zasłonki, powinniśmy ją jak najlepiej dobrać do wymiarów brodzika czy wanny. Powinniśmy pamiętać, żeby były na tyle długie, aby szczelnie zasłonić cały obszar, który jest w zasięgu prysznica. Właściwą długość zasłonki ustalimy mierząc i dodając wszystkie otwarte boki brodzika czy wanny i dodając do nich 20% ich zsumowanej długości.

Należy również pamiętać, żeby zasłonę prysznicową po każdej kąpieli maksymalnie rozsuwać, dzięki temu będzie mogła swobodnie wyschnąć, co zapobiegnie jej niszczeniu, pokrywaniu grzybami i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów w łazience.

Data publikacji: 18.08.2016