LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Płytki na podłogę, ścianę - najmodniejsze propozycje aranżacyjne

Aby stworzyć spójną i oryginalną aranżację wnętrza zarówno płytki podłogowe, jak i ścienne winniśmy dobrać w odpowiedni zestaw. Ozdobne dekory o wyrazistej stylistyce najlepiej łączyć z płytkami utrzymanymi w naturalnych barwach. Można również mieszać kolory jasne z ciemnymi oraz płytki nowoczesne z klasycznymi wzorami. A jednak pomimo tak bogatej palety barw oraz różnorodnych materiałów zastosowanych w wykończeniu płytek, zdarza się, że dobierzemy niewłaściwą kombinację. Aby się tego ustrzec, podpowiadamy, jak właściwie dobrać aranżację.

łazienkałazienkałazienkałazienka

Płytki ceramiczne mogą się od siebie różnić połyskiem. Mogą mieć także inną kolorystykę oraz fakturę. Niektóre z nich będą matowe, inne bardziej połyskujące – czym zbliżą się do nowoczesnych wzorów. Przede wszystkim jednak zasługują na miano materiału wytrzymałego oraz łatwego do utrzymania w czystości. Szczególnie te płytki, których powierzchnia jest gładka, a kolor możliwie naturalny.

Oczywiście na efekt końcowej aranżacji wpływ mają także:

- Jakość położenia poszczególnych płytek – zawsze będą się prezentowały lepiej w tych wnętrzach, gdzie zadbamy o to, by ściany były równe a rzędy układanych płytek zawsze dobrze wypoziomowane,

- Dobór odpowiedniej fugi – pamiętajmy o kolorze oraz zastosowaniu odpowiedniej szerokości wypełnienia,

- Stosunek wielkości pomieszczenia do określonego wzoru – w dużych, nowoczesnych wnętrzach, lepiej będą się prezentowały duże kafle o naturalnym kolorze, w klasycznych można się pokusić o materiał nacechowany stylistyką rustykalną czy też retro.

salonsalonsalonsalon

Jakie aspekty najczęściej interesują nas podczas zakupu płytek?

Nie do podważenia jest z pewnością łatwość w utrzymaniu w czystości. Powierzchnię powinniśmy szybko doczyścić, usuwając poszczególne plamy bez konieczności intensywnego szorowania. Decydując się na jeden konkretny wzór, dobrze przemyślmy spójność aranżacji. Powtarzalność jednego akcentu, powinna być widoczna w całym pomieszczeniu.

Podłoga i ściana, nie muszą być utrzymane w tych samych kolorach, ale po wkomponowaniu wszystkich elementów wyposażenia tworzyć zgrabną kompozycję. Nawet kontrasty mogą być ciekawą opcją dekoracyjną, pod warunkiem, że kontrolujemy naszą wizję aranżacyjną – zgodnie z wyznaczoną wcześniej kompozycją.

Spośród najnowszych trendów dużą rolę przywiązuje się do płytek wystylizowanych na kamień, drewno, czy też beton. Nieocenioną dekoracją będą także płytki z dekorem, które najczęściej umieszcza się pomiędzy szafkami wiszącymi i dolnymi – w kuchni, na ścianie będącej w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu. Dekory stanowią również ciekawy akcent zdobniczy w pomieszczeniach łazienkowych. Bardzo dobrze oddają nastrój wnętrz rustykalnych.

Czy wiesz, że...?

Płytki z najnowszych kolekcji są dostępne zarówno w jasnych, jak i mocnych kolorach. Wśród ofert nie brakuje przyjemnych pasteli, ale również oryginalnych szarości. Ciekawa w wykończeniu będzie również mozaika oraz kafle, które wystylizują także te wnętrza, które utrzymane są w nucie orientalnej, bliskiej stylowi indyjskiemu czy marokańskiemu.

Warto pamiętać, że ceramika jest także dosyć trwała, odporna na urazy oraz zabrudzenia. A jeśli wybierzemy płytki w naturalnych kolorach, przybliżonych do drewna czy piasku, rzadziej dojrzymy na ich fakturze kurz oraz plamy wynikające z codziennej eksploatacji wnętrza.

Uwaga!

Taka kolorystyka materiałów będzie sprzyjała wykończeniu tych wnętrz, w których pojawiają się zwierzęta. Sierść kotów oraz psów, naszych domowych ulubieńców, zbiera się na tych podłożach, ale jest mniej widoczna niż w przypadku połyskujących kafli.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Oprócz koloru zwróćmy również uwagę na format

Wielkoformatowe płytki optycznie powiększają wnętrze. Prezentują się wyjątkowo nie tylko na podłodze w łazience, ale również na ścianach nowocześnie wystylizowanych wnętrz. Wielkoformatowe płytki często układa się także na powierzchni ściany, którą wieńczy kominek. Tworzy łatwą do wyczyszczenia i wystylizowania fakturę obudowy tej instalacji grzewczej.

Szerokie i gładkie płytki tworzą industrialne wnętrza, które sprawiają wrażenie uporządkowanych i schludnych. W takiej formie często są elementem wykończeniowym łazienek, gdzie kluczem stylizacji jest także bardzo modny beton.

Modne płytki kolorowe

Nowoczesna stylistyka wnętrz, bliska szarości i bieli, jest wariantem eleganckim i bezpiecznym. Trudno stworzyć z nią kompozycję, która byłaby kolorystycznie lub aranżacyjnie nietrafiona. A jednak coraz chętniej sięgamy również po płytki kolorowe, które możemy układać drobno na ścianie lub podłodze, tworząc zestawienia bliskie oryginalnej mozaice.

salonsalonsalonsalon

Kolorem można zaakcentować poszczególne strefy w pomieszczeniu. Wskazać na te strefy, które są dla nas najważniejsze. Można nimi również obudować wannę czy ścianę przy prysznicu. Co ważne, na takim kolorowym tle lepiej prezentuje się również biała farba ścienna czy też armatura. Modne, bardzo kolorowe płytki cementowe to klucz do stworzenia stylizacji pięknej, nieco orientalnej i co ważne, także wyszukanej. Łatwiej tutaj o stworzenie wnętrza niepowtarzalnego, gdzie poszczególne elementy aranżacji są alternatywą dla tych, które mamy okazję spotkać w katalogowych aranżacjach.

Uwaga!

Jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań, wybierz płytki o wymiarach 10x10. Często spotykamy je w kuchniach oraz w łazienkach. Warto wówczas do koloru płytki, dobrać również barwę fugi. Taka kompozycja utworzona z meblami w kolorze naturalnego drewna wyda się bardzo przytulna. Motyw kawy, beżu, czekolady, będzie także sprzyjał tworzeniu atmosfery idealnej do parzenia popołudniowej kawy.

Kiedy jasne kolory?

Z pewnością sprawdzą się one w tych wnętrzach, gdzie aranżacyjną bazę będą u nas stanowiły meble drewniane. Ponadto, jasny kolor optycznie powiększy wnętrza o mniejszych rozmiarach, sprawiając, że wydadzą się one także naturalnie rozświetlone.

Beżowe płytki mają jeszcze jedną zaletę. Rzadko kiedy wychodzą z mody. Tym samym można je wystylizować w przeróżne kompozycje, także z wyposażeniem, które co jakiś czas będziemy zmieniać. Pod tym względem takie płytki są bardzo elastyczne i uniwersalne. Ten kolor w wykończeniu jest też, podobnie jak szary, bardzo elegancki i dodający prestiżu. Jeśli uważamy, że wypełniając wnętrze tylko nim, nie wydobędziemy takiej kompozycji, która spełni nasze oczekiwania, zestawmy tę okładzinę ze ścianą utrzymaną w mocniejszej barwie. Może to być np. intensywna czekolada. Po połączeniu tych dwóch kontrastowych kolorów, uzyskamy ładnie podzieloną, uporządkowaną przestrzeń.

blat-kuchennyblat-kuchennyblat-kuchennyblat-kuchenny

Konkretne przykłady – czyli modna aranżacja z płytkami

Spośród oferty najmodniejszych płytek warto zwrócić uwagę na płytki szkliwione, czyli połyskujące, które dają bardzo podobne wrażenie, jak kafle polerowane. W przypadku mniejszych wnętrz sprawdzą się także płytki rektyfikowane, czyli te z mechanicznym obcięciem oraz zeszlifowanymi brzegami, a także z minimalnie wypełnioną fugą.

Najmodniejsze są płytki kwadratowe lub prostokątne, które też łatwo i szybko się układa. Matowe płytki są ciekawe, ale ze względu na ich powierzchnię, wszelkie rysy są na nich znacznie bardziej widoczne.

Jeśli chcemy ciekawie zaintonować ścienną powierzchnię, zastosujmy w jej wykończeniu przejścia pomiędzy poszczególnymi tonami. Na dół ściany wybierzmy kolor najciemniejszy, układając kilka rzędów płytek. Następnie wybierzmy płytki nieco jaśniejsze, ale nie białe czy beżowe. Miejsce dla tych przeznacz dopiero na górę ściany.

Podobne przejścia kolorystyczne możesz także zastosować, mieszając tylko dwa kontrastujące kolory.

W tym sezonie bardzo odważną, ale również często wybieraną propozycją wśród dekoracji ściennej, będzie także płytka utrzymana w stylu marokańskim. Ten element dekoracji wnętrza przypomina swoim wyglądem mini witraż i najczęściej oscyluje pomiędzy takimi barwami, jak granat, brąz czy niebieski.

Uwaga!

Jeśli zdecydujemy się na płytki w stylu marokańskim, stosując tego rodzaju dekorację we wnętrzach, pamiętajmy, że warto wówczas nieco ograniczyć kolorystykę mebli. Zbyt duże nagromadzenie kolorów może prowadzić do drażniącego przesytu.

W najnowszej ofercie płytek podłogowych i ściennych warto również wyróżnić produkty 3D. Mogą mieć one gładką lub delikatnie chropowatą strukturę, a co ważne, na pierwszy rzut oka wyglądają także jakby miały tłoczenia czy wcięcia. Efekt 3D mogą także tworzyć kafle wypukłe, które dają trójwymiarowy obraz. Światło, które na nie pada, tworzy zjawiskowe refleksy. Przy tego rodzaju płytkach warto jednak pamiętać, że nierówna powierzchnia produktu może sprzyjać osiadaniu kurzu i brudu. Czyszczenie takich płytek będzie trzeba przeprowadzać szczoteczką lub gąbką z większym użyciem siły.

 

Data aktualizacji: 16/05/2024