Produkty

Samodzielne układanie płytek ściennych

Samodzielne układanie płytek ściennych

Samodzielne wykonanie prac wykończeniowych ma jedną wielki plus – pozwala nam zaoszczędzić. Układanie płytek ściennych należy do takich prac, które jesteśmy w stanie bez zrealizować nawet w pojedynkę. Jak tego dokonać?

Niezbędnik:

- płytki

- klej do płytek

- fuga

- mieszadło

- wiertarka

- poziomica

- ołówek

- młotek gumowy

- szpachelka

- packa

- krzyżaki

- środek gruntujący

- szeroki pędzel

Krok 1

klejenie płytekPo przygotowaniu wszystkich niezbędnych akcesoriów i narzędzi, powinniśmy sprawdzić paczki z zakupionymi przez nas płytkami. Oznakowania na wszystkich opakowaniach powinny być jednakowe. Możemy też rozłożyć płytki na podłodze. Wówczas możemy rozpoczynać kolejne działania.

Krok 2

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być przede wszystkim dokładnie wyrównane – wszelkich nierówności możemy pozbyć się przy użyciu szpachelki. Ściana przed położeniem na niej kleju powinna być sucha oraz odtłuszczona, po to aby zyskała odpowiednią przyczepność. Do przygotowania powierzchni należy również jej zagruntowanie, którego skutecznie dokonamy szerokim pędzlem.

Krok 3

Czas na wyznaczenie linii, od której będziemy układać kolejne rzędy płytek. Musimy pamiętać o tym, że powinniśmy zaczynać od drugiego dolnego rzędu – pierwszy zostawiamy na sam koniec. Linię kolejnych rzędów wyznaczamy na sucho za pomocą ołówka i poziomicy (możemy też przywiercić do ściany łatę) układając płytki na podłodze i na ścianie. Przed właściwym ułożeniem płytek na ścianie, warto rozmieścić je początkowo na podłodze w takim samym układzie rozdzielając krzyżakami. Kiedy płytki montujemy od poziomu blatu kuchennego, powinniśmy początkową linię płytek umieścić przynajmniej 2 cm nad linią blatu.

układanie płytekKrok 4

Następnym krokiem jest przygotowanie kleju do płytek. Robimy to dokładnie tak, jak zaleca nam producent. Mieszamy w szczelnym i czystym wiadrze z zimną wodą. Używamy do tego specjalistycznego mieszadła, które możemy zamocować w wiertarce. Należy pamiętać o tym, że wówczas obroty wiertarki powinny być jak najmniejsze. Co ważne, najpierw wkładamy do roztworu mieszadło, a dopiero później je uruchamiamy.

Krok 5

Po sporządzeniu kleju nakładamy go za pomocą szpachelki na packę i rozprowadzamy ku górze zębatą stroną packi, tak aby klej na ścianie miał widoczne linie. Niezwykle ważne jest, aby pacę trzymać cały czas pod jednym kątem, co pomoże nam uzyskać jednakową grubość kleju na całej powierzchni ściany. Nie powinniśmy pokrywać zbyt dużej powierzchni jednocześnie, aby klej za wcześnie nie zastygł.

Krok 6

Przechodzimy do klejenia. Na początku przyklejamy pierwszą oraz ostatnią płytkę w rzędzie, a dopiero potem kolejne, wszystkie oddzielając przy pomocy krzyżaków. Po każdorazowym przyklejeniu płytki powinniśmy dokładnie sprawdzać jej położenie za pomocą poziomicy – ewentualne nierówności możemy skorygować przy użyciu młotka gumowego.

Krok 7

Po wyschnięciu kleju pozbywamy się krzyżaków i zajmujemy się przygotowaniem oraz nałożeniem fugi. Podobnie jak w przypadku kleju, także fugę przygotowujemy w czystym wiadrze, mieszając ją z wodą przy użyciu szpachelki, aż do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji. Fugę rozprowadzamy po płytkach pod różnymi kątami, wcierając ją dokładnie we wszystkie szczeliny. Nakładamy ją miękko wykończoną packą lub specjalną gumową fugownicą, aby nie zniszczyć płytek. Po około 15 minutach całość czyścimy gąbką, na koniec przecierając płytki na sucho.

 

 

Data publikacji: 07.10.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Płytki z motywem roślinnym – aranżacje

Płytki z motywem roślinnym – aranżacje
Motyw roślinny to trend, który święci triumfy popularności od kilku sezonów. Renesans przeżywają zarówno żywe kwiaty i drzewka w ...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach
Duże czy małe, gładkie lub wzorzyste, układać w jodełkę czy w klasyczne linie – decyzji, które musisz podjąć wybierając kafelki na ścianę...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Samodzielne układanie płytek ściennych