Beton w nowoczesnej łazience

W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej spotyka się betonowe ściany, podłogi i dodatki. Najczęściej w surowym industrialnym klimacie urządza się salon. Ale nie tylko. Beton architektoniczny to świetne rozwiązanie również do kuchni i łazienki, czyli pomieszczeń z trudniejszymi warunkami.

Dlaczego warto stosować beton we wnętrzach?

Wnętrza wykończone betonem stają się coraz popularniejsze. Nie dzieje się tak przypadkiem. Obecnie chętniej niż mieszkania w bloku wybieramy lofty. Nowe bloki buduje się z uwzględnieniem większej przestrzeni. Nie chodzi o to, by upchnąć jak najwięcej mieszkańców na jednym piętrze, ale by dać im swobodę i komfort mieszkania. Wieżowce pną się w górę, dzięki czemu w jednym bloku może mieszkać tyle samo osób, ile w starym budownictwie, jednak nie kosztem przestrzeni mieszkań.

Na potrzebę posiadania większej przestrzeni – oraz próby wytworzenia efektu wolnej przestrzeni w starym budownictwie – odpowiadają nowoczesne style: industrialny, modernistyczny, futurystyczny, minimalistyczny. W każdym z nich beton architektoniczny stanowi nieoceniony materiał. Jeśli zaś niemożliwe jest sięgnięcie po ten modny kompozyt, sięgamy po alternatywy: imitujące beton płytki gresowe, dekoracyjne tynki, farby ścienne zbliżone kolorystycznie do betonu.

Zastosowany na ścianach czy posadzce beton wprowadza więc do wnętrza danego pomieszczenia poczucie przestrzenności. Nadaje mu surowy klimat, chyba że dobrze zagramy kolorami i dodatkami. Warto wiedzieć, że betonowym dekoracjom możemy nadać dowolną fakturę, wzór, a nawet barwę.

Czy wiesz, że...?

Jeśli z jakichś powodów nie możemy zastosować betonu na większych płaszczyznach w pomieszczeniach, możemy zdecydować się na betonowe dodatki. Świetnie sprawdzają się duże donice, ale i nietypowe przedmioty: cały stół lub sam blat czy siedzisko.

Beton w łazience – zalety rozwiązania

Beton sprawdza się w salonie, ale również w łazience. To materiał mocny, trwały i odporny zarówno na wilgoć, jak i podwyższone temperatury. Znaczenie ma tu zwłaszcza niewchłanianie wody – w łazience jest jej dużo. Często wychlapuje się z wanny czy prysznica. Dla wzmocnienia swej wodoodporności beton wymaga uprzedniej impregnacji.

beton-w-nowoczesnej-laziencebeton-w-nowoczesnej-laziencebeton-w-nowoczesnej-laziencebeton-w-nowoczesnej-lazience

Na uwagę zasługuje pewna odmiana cementu: mikrocement. Stosowanie go pomaga utrzymać łazienkę w nieskazitelnej czystości. Ponieważ cement jest jednolity i nie łączy się za pomocą fug jak płytki, nie ma fragmentów, w której osadzałby się brud. Zaimpregnowany mikrocement można stosować nawet bezpośrednio w kabinach prysznicowych.

Beton architektoniczny rewelacyjnie spisuje się w połączeniu z drewnem i zielonymi roślinami. O ile z drewnianym wyposażeniem łazienki trzeba uważać – nie obejdzie się bez odpowiedniej impregnacji oraz wyboru właściwego gatunku drzewa – o tyle sięgnięcie po rośliny jest rozwiązaniem tańszym i bezpieczniejszym. W łazience świetnie sprawdzają się sukulenty i paprocie. Przy większym budżecie warto przyjrzeć się nowoczesnym zielonym ścianom z mchu.

beton-w-nowoczesnej-laziencebeton-w-nowoczesnej-laziencebeton-w-nowoczesnej-laziencebeton-w-nowoczesnej-lazience

Dodatki do łazienki z betonu

W już zagospodarowanej łazience, w którą dzięki wprowadzeniu betonu chcemy tchnąć świeżość, zamiast płyt betonowych możemy zastosować betonowe dodatki. Modne blaty są trwałe i w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ciekawym rozwiązaniem jest też zamontowanie betonowej umywalki w posiadanej szafce wykonanej z drewna czy materiału drewnopodobnego.

W nowoczesnej łazience pięknie wyglądają betonowe donice, w których umieścimy gęste paprocie. Z kolei na blatach możemy postawić betonowe mydelniczki i inne akcesoria z betonu. Niebanalne będzie wykorzystanie betonu do stworzenia wanny bądź brodzika.

beton-w-nowoczesnej-laziencebeton-w-nowoczesnej-laziencebeton-w-nowoczesnej-laziencebeton-w-nowoczesnej-lazience