Gres – gdzie go wykorzystać?

Gres jest materiałem wykończeniowym, który coraz częściej zastępuje tradycyjne płytki ceramiczne. Jego popularność wynika z wielu zalet, jakimi się wyróżnia, oraz dużej wszechstronności zastosowania. Czym charakteryzują się płytki gresowe i kiedy warto je wykorzystać?

Przejdź do następnych akapitów:
Czym jest gres?
Różne rodzaje gresu
Płytki gresowe - format i stylistyka
Gres w aranżacji wnętrz
Gres na zewnątrz

Czym jest gres?
Gres jest jednym z rodzajów płytek okładzinowych. Materiał ten stanowi połączenie kaolinu, glinu, piasku kwarcowego, szamotu oraz skalenia, które w takim zestawieniu określane są wspólnym mianem kamionki szlachetnej - do jego produkcji wykorzystuje się więc inne surowce niż do produkcji płytek ceramicznych. Gres jest formowany, prasowany, a następnie wypalany w temperaturze osiągającej wartość powyżej 1200 stopni Celsjusza. Powstałe w ten sposób płytki zyskują doskonałe właściwości wytrzymałościowe - pod tym względem zdecydowanie przewyższają innego rodzaju okładziny ceramiczne. Jakie są więc zalety gresu? Jest on przede wszystkim bardzo twardy, o czym świadczy wysoki stopień w skali Mohsa - 9. Oznacza to, że gres twardością ustępuje jedynie diamentowi. Materiał ten jest też odporny na ścieranie, mrozoodporny, spoisty, nienasiąkliwy, a w zależności od wartości ostatniego z wymienionych parametrów - także niepodatny na powstawanie plam oraz wchłanianie wody.

gres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystac

Różne rodzaje gresu
Wśród płytek gresowych wyróżnia się kilka rodzajów materiałów, które różnią się od siebie sposobem wykończenia ich powierzchni, a przy tym również właściwościami.

Gres nieszkliwiony (techniczny, naturalny) - tego typu gres ma w pełni jednorodną strukturę i matowe wykończenie. Jego zaletą jest fakt, że w razie starcia jego powierzchni bądź jej uszkodzenia jego kolor pozostaje niezmienny. Faktura gresu nieszkliwionego zabezpiecza też przed poślizgnięciami.

Czy wiesz, że…

Wśród gresów można wyróżnić płytki o półmatowym wykończeniu zwane lappato. Powstają one w wyniku polerowania gresu szkliwionego lub nieszkliwionego. W efekcie płytki te w niektórych miejscach zyskują połysk, a w innych nieco nierówną powierzchnię, co powoduje, że są mniej śliskie od gresu polerowanego.

Gres szkliwiony - materiał ten powstaje poprzez nałożenie, a następnie zapieczenie na naturalnym gresie warstwy szkliwa. Dzięki temu płytki zyskują gładką i błyszczącą powierzchnię. Powłoka ta z jednej strony wyróżnia się dużą odpornością na ścieranie oraz bardzo niską nasiąkliwością, jednak z drugiej strony, w razie jej uszkodzenia staje się bardzo widoczna.

Silver_peakSilver_peakSilver_peakSilver_peak

Gres polerowany - płytki gresowe polerowane powstają poprzez szlifowanie gresu nieszkliwionego za pomocą tarczy diamentowej. W ten sposób zyskują powierzchnię bardzo podobną do tej, którą charakteryzuje się gres szkliwiony. Proces polerowania powoduje jednak, że gres staje się śliski, mniej odporny na powstawanie zarysowań oraz zaplamienie - jego powierzchnia staje się bowiem mikroporowata. Z tego powodu materiał ten wymaga impregnacji, co znacznie polepsza jego właściwości użytkowe - m.in. zapobiega powstawaniu plam.

Gres rektyfikowany - powstaje w wyniku zeszlifowania krawędzi płytek lub ich obcięcia w celu nadania poszczególnym elementom takich samych wymiarów. Po ułożeniu na wybranym podłożu elementy tworzą jednolitą okładzinę o mało widocznych krawędziach - pomimo tego gres rektyfikowany również wymaga zastosowania fugi, która zabezpieczy go przed pękaniem.

Płytki gresowe - format i stylistyka
Poza swoimi właściwościami użytkowymi płytki gresowe cechują się też różnorodnymi rozmiarami, kształtami oraz stylistyką.

Czy wiesz, że...

Płytki gresowe mogą różnić się od siebie także grubością. Co ciekawe, im większa płytka, tym może być cieńsza.

Wśród różnych wielkości płytek gresowych, do wyboru mamy zarówno elementy w formie mozaiki, o rozmiarach 1 x 1 cm, jak i płytki wielkoformatowe, które osiągają wymiary nawet 150 x 300 cm. Pomiędzy tymi skrajnymi wartościami występują także modele o bokach 20 x 20, 30 x 60 czy 60 x 60 cm. Płytki gresowe dostępne są więc w formie kwadratu oraz prostokąta - te ostatnie nierzadko przypominają swoim wyglądem deski bądź panele podłogowe, a ich zadaniem jest imitowanie wyglądu naturalnego drewna - gres może przypominać większość jego gatunków.

gres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystac

Poza płytkami drewnopodobnymi wśród gresów znajdziemy też elementy imitujące kamień (np. piaskowiec czy marmur), beton i egzemplarze utrzymane w szerokiej gamie kolorystycznej. Możemy zdecydować się na gres barwiony lub niebarwiony w masie. Powierzchnia płytek gresowych może być także wykończona chropowatą fakturą, zupełnie gładką lub ozdobioną brokatem.

W niektórych przypadkach w warstwie wykańczającej gres szkliwiony zatapiane są drobne elementy ozdobne.

Czy wiesz, że...

Płytki gresowe barwione w masie mają bardzo dużą zaletę - jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, powstały defekt nie będzie rzucał się w oczy. Dzieje się tak dlatego, że barwieniu poddaje się w tym przypadku masę, z której wyrabia się płytki, a nie jedynie ich powłokę wykończeniową.

Gres w aranżacji wnętrz
Gres jest materiałem o uniwersalnym zastosowaniu, o czym świadczą jego wymienione wcześniej właściwości. Płytki tego typu możemy wykorzystać w dowolnym miejscu naszego domu, ale równie dobrze sprawdzą się na świeżym powietrzu. W przeciwieństwie do tradycyjnych płytek ceramicznych, które przeznaczone są do wykańczania ścian lub podłóg (terakota), gres możemy układać na obu płaszczyznach. Należy jednak pamiętać, że parametry płytek gresowych warto dobrać w taki sposób, by dobrze się sprawdzały w pomieszczeniu, w którym je zastosujemy.

Jeżeli chcemy położyć gres na ścianach, np. w łazience czy przedpokoju, warto wybrać materiał, który będzie łatwy w czyszczeniu. Tutaj sprawdzi się choćby gres szkliwiony o przeciętnym stopniu ścieralności bądź polerowany, który zaraz po ułożeniu będzie jednak wymagał zaimpregnowania. W eleganckich wnętrzach interesujący efekt stylistyczny uzyskamy poprzez wykończenie ścian gresem o nierównej, strukturalnej budowie.

Płytki podłogowe do łazienki należy natomiast wybrać z uwzględnieniem charakteru tego pomieszczenia. Ważną cechą płytek do łazienki będzie ich antypoślizgowość, jeśli wybierzemy gres o nieco szorstkiej strukturze. Może to być np. gres szkliwiony o chropowatej powierzchni.

gres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystac

Czy wiesz, że...

Do impregnacji gresu służą specjalne preparaty. Ich nałożenie jest bardzo proste - wystarczyć nałożyć je na płytki za pomocą tradycyjnego pędzla lub wałka.

W salonie doskonale sprawdzą się błyszczące i gładkie płytki z gresu polerowanego - jest on jednym z najbardziej reprezentacyjnych materiałów tego typu i doskonale nadaje się do wnętrz, w których liczy się efekt wizualny i nie dochodzi do intensywnej eksploatacji podłogi. Podobnie gres szkliwiony, który często stosowany jest nie tylko w pokojach, ale i kuchniach oraz łazienkach - w tych ostatnich nie powinniśmy jednak układać płytek podłogowych o idealnie gładkiej, śliskiej powierzchni.

Gres techniczny doskonale nadaje się natomiast do wykańczania podłóg w przedpokojach, holach, korytarzach bądź garażach. Sprawdzi się także we wszelkich pomieszczeniach gospodarczych bądź technicznych - np. w kotłowniach czy piwnicach. Jest również materiałem chętnie stosowanym we wszelkich obiektach publicznych o dużym natężaniu ruchu - w biurach, urzędach, dużych sklepach, a nawet w zakładach przemysłowych. Wynika to z jego doskonalej wytrzymałości i niepodatności na ścieranie w wyniku eksploatacji.

Gres na zewnątrz
Jak już wyżej wspomnieliśmy, gres z powodzeniem posłuży nam również w najbliższym otoczeniu domu, gdzie doskonale spełni rolę posadzki na naszym tarasie bądź balkonie. Aby zapewnić naturalny charakter wykończonej gresem przestrzeni, warto zdecydować się w tym wypadku na płytki podłogowe drewnopodobne, które doskonale skomponują się z naturalnym wyglądem naszego ogrodu.

gres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystacgres-gdzie-go-wykorzystac

Z warunkami panującymi na świeżym powietrzu z łatwością poradzi sobie gres techniczny. Ozdobimy nim nie tylko powierzchnię tarasu bądź balkonu, ale także schodów. Specjalnie z myślą o wykończeniu stopnic produkuje się tzw. płytki stopnicowe, których powierzchnia posiada dodatkowe zabezpieczenie antypoślizgowe.

Jeszcze jednym sposobem na użycie płytek gresowych na zewnątrz jest wykorzystanie ich w roli okładziny elewacji - w tym przypadku dużym uznaniem cieszy się gres przypominający wyglądem kamień.

Więcej o tym, jaki gres sprawdzi się na zewnątrz, przeczytamy tutaj.

Data publikacji: 19.02.2016