LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>

Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia ręczne

Strzałka w prawo

Klucze

Strzałka w prawo

Nasadki

Strzałka w prawo

Nasadki

Nasadki na klucze to niezwykle przydatne akcesoria, które umożliwiają łatwe i szybkie dopasowanie klucza do różnych rozmiarów nakrętek, śrub i śrubek. Są one idealnym rozwiązaniem dla mechaników, hydraulików czy majsterkowiczów, którzy regularnie korzystają z różnego rodzaju narzędzi.

Filtry

Nasadki

Nasadki na klucze to niezwykle przydatne akcesoria, które umożliwiają łatwe i szybkie dopasowanie klucza do różnych rozmiarów nakrętek, śrub i śrubek. Są one idealnym rozwiązaniem dla mechaników, hydraulików czy majsterkowiczów, którzy regularnie korzystają z różnego rodzaju narzędzi.

84 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Klucze

Wyświetlanie 24 z 84 produktów

Załaduj więcej

Nasadki – klucze do zadań specjalnych

Nasadki, czyli klucze nasadowe z gniazdem kwadratowym, to jedne z najlepszych wynalazków w dziedzinie wkręcania i wykręcania śrub. Zapewniają dużą stabilność osadzenia klucza na łbie, szerokie możliwości przenoszenia sił ustawionych w osi śruby i mają niską tendencję do uszkodzeń zmęczeniowych i przeciążeniowych.

Nasadki z jednej strony wyposażone są w gniazdo na łeb śruby, a z drugiej kwadratowe gniazdo do osadzenia pokrętki. Przeważnie do nasadek stosuje się grzechotki, ale niekiedy używane są także uchwyty śrubokrętowe, T i L-kształtne czy, w przypadku większych rozmiarów, tzw. lagi. Te ostatnie to długie pokrętki stosowane np. do ręcznego odkręcania kół samochodowych. 

Wykonywane są w formie tulejki odlewanej, obrabianej (zwykle frezowaniem) i odkuwanej ze stali stopowej (najczęściej chromowo-wanadowej). Średniej wielkości nasadki mają równą średnicę zewnętrzną na całej długości. Duże przeważnie rozszerzają się w części śrubowej, a małe od strony mocowania do klucza.

Wadą nasadek jest ich duża wysokość, przez co nie wszędzie można je nałożyć. Jeżeli nad łbem śruby jest niewiele przestrzeni, klucz nasadowy się nie zmieści. Nasadek nie można również użyć do odkręcenia nakrętki, jeżeli gwint nadmiernie wystaje ponad jej krawędź. W dobrze zmontowanych urządzeniach jest to rzadkie, jednak w przypadku sprzętu wykonanego na niższym poziomie kultury technicznej często stosowane są zbyt długie śruby. 

Istotne jest także to, że nasadek nie można używać jako samodzielnych narzędzi – zawsze niezbędne jest użycie do stosownej pokrętki, dostosowanej do niezbędnej siły, drogi dostępu do śruby czy innych potrzeb. 

Mimo tych ograniczeń nasadki są używane powszechnie zarówno w pracach na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym, ponieważ zapewniają dobrą kontrolę siły dokręcania i stabilne, bezpieczne osadzenie klucza na śrubie.

Odmiany nasadek

Nasadki mają kilka charakterystycznych parametrów, które są istotne dla ich praktycznego zastosowania. Pierwszym z nich jest wielkość gniazda do osadzenia pokrętki. Rozmiar ten tradycyjnie podaje się w calach i wynosi od ¼ do 1 cala. Wymiar ten mierzy się na ścianie kwadratowego zabieraka w kluczu. 

Najczęściej stosowanym rozmiarem są nasadki ½ cala – przeważnie występują w rozmiarach od 10 do 36 mm (łeb śruby). Mniejsze nasadki ¼ cala produkuje się na śruby z łbami od 5,5 do 14 mm. Większe, rzadziej stosowane nasadki ¾ cala występują dla śrub od 22 do 60 mm. 

Nasadki ½ i ¼ są używane powszechnie przez amatorów i zawodowców, nasadki ¾ zwykle potrzebne są w dość specyficznych branżach, np. przy serwisie ciężarówek, maszyn budowlanych i rolniczych, przemyśle czy konstrukcjach ciężkich. 

Oprócz samych nasadek przydatne mogą być też adaptery. Pozwalają one za pomocą klucza ½ cala używać nasadek ¼. Adapter jest dużo tańszy od całej grzechotki, dlatego jest to rozwiązanie opłacalne, chociaż tak zestawione narzędzie wymaga sporej przestrzeni nad śrubą. 

Adaptery mogą nie tylko zmieniać wielkość gniazda, ale także funkcjonalność narzędzi. Takie zadanie spełniają adaptery z przegubami i elastyczne, które dają możliwość odkręcania śrub w trudno dostępnych miejscach, do których nie ma prostego dojścia. 

Drugą bardzo istotną cechą nasadki jest ukształtowanie jej gniazda śrubowego. Stosuje się nasadki 6-kątne i 12-kątne. Od kształtu gniazda zależy wytrzymałość nasadki i wygoda jej użytkowania. Nasadki 6-kątne są mocniejsze, mają grubsze ścianki i w czasie obróbki wybiera się mniej materiału. Dają też stabilniejsze oparcie, dzięki czemu nadają się do śrub rozkalibrowanych, częściowo zniszczonych czy zardzewiałych. Ich wadą jest to, że można je nałożyć na śrubę co 60 stopni, co może powodować pewne niedogodności w miejscach trudniej dostępnych. 

Nasadki 12-kątne można nałożyć na śrubę co 30 stopni, więc łatwiej dopasować klucz nawet bez kontroli wzrokowej. Mają jednak mniejszą wytrzymałość niż nasadki 6-kątne i w przypadku śrub nietrzymających wymiarów normatywnych może dojść w nich do ukruszenia krawędzi gniazda i uszkodzenia nasadki. Są one więc dobrym wyborem przy czystym montażu lub elementach, które nie wymagają użycia dużej siły. 

Kolejnym parametrem, który należy brać pod uwagę, jest długość tulejki. W tej kategorii wyróżnia się nasadki długie i krótkie. Ich wymiary są różne w zależności od rozmiaru gniazda klucza. Nasadki długie dla ¼ cala mają 50 mm, dla ½ od 78 do 82 mm, a dla ¾ od 87 mm. Nasadki krótkie mają odpowiednio 20-32 mm dla ¼, 38 do 47 mm dla ½ i od 53 mm dla ¾ cala. 

Nasadki długie dają możliwość dostania się do głębiej osadzonych śrub lub odkręcenia za ich pomocą nakrętek, powyżej których wystaje gwint śruby. Mogą stanowić też dodatkowe przedłużenie klucza. Są przeważnie cienkościenne, ponieważ często stosowane są do wykręcania śrub osadzonych w zagłębieniach, np. w konstrukcji silników samochodowych. 

Warto też zwrócić uwagę na przeznaczenie nasadek. Większość z nich nadaje się do narzędzi ręcznych – grzechotek i pokrętek. Na rynku występują także nasadki wzmocnione – zwykle są to nasadki długie z gniazdem ½ lub ¾ cala. Używa się ich do kluczy udarowych (pneumatycznych i elektrycznych). Mają one wyższą wytrzymałość na uderzenia. Standardowe nasadki nałożone na klucz udarowy mogą ulec pęknięciu. 

Nasadki – skuteczne narzędzie w Twoich rękach

Powszechne stosowanie nasadek i kluczy nasadowych wynika z ich dużej wytrzymałości, skuteczności i wygody stosowania. Nasadka osadzona na śrubie ma bardzo małą szansę na ześlizgnięcie się, pozwala przyłożyć dużą siłę do ramienia klucza bez ryzyka uszkodzenia narzędzia. Nasadki pozwalają rozkręcić nawet uszkodzone i zardzewiałe połączenia (jednak nie zawsze jest to możliwe). 

Szczególnie dużą skuteczność mają nasadki 6-kątne, które wykazują się znaczną wytrzymałością i stabilnością. Są one niezbędnym wyposażeniem każdego, kto przy swojej pracy, pasji czy pracach domowych musi wykręcać lub wkręcać śruby. 

Klucze nasadowe, szczególnie w połączeniu z grzechotką, zapewniają bardzo dużą oszczędność czasu przy demontażu i montażu elementów skręcanych w pojazdach, maszynach i urządzeniach. Nasadki ¼ są przydatne nawet przy naprawie małego AGD czy sprzętu elektronicznego, gdzie często elementy konstrukcji połączone są śrubkami M4 i M5.

Nasadki ½ są potrzebne przy naprawie większego sprzętu AGD, pojazdów, stawianiu konstrukcji rurowych (rusztowań, scen itp.) czy urządzeń i maszyn. To najczęściej wykorzystywany rozmiar nasadek ze względu na to, że najpopularniejsze śruby mieszczą się w zakresie nasadek produkowanych do pokrętek z zabierakiem ½ cala. 

Nasadki najwygodniej kupić jest w zestawie, jednak jeżeli zgubisz jeden z kluczy lub potrzebujesz nietypowego rozmiaru, którego nie ma w Twoim komplecie, sięgnij po nasadki z Castoramy. Znajdziesz tam produkty wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach, a także akcesoria i inne elementy, których możesz potrzebować w swoim domu, garażu czy warsztacie.